22.11.2016 | Artykuły, Poradniki

Zasady samodzielnej koloryzacji włosów

 

Planujesz samodzielnie zmienić kolor swoich włosów? Dobrze się do tego przygotuj – poznaj zasady domowej koloryzacji, a będziesz mogła cieszyć się perfekcyjnym efektem farbowania. Poniżej znajdziesz niezbędne informacje dotyczące stosowania farb do włosów.


Jak farbować włosy – wybór odpowiedniego produktu

Jeśli zdecydowałaś się na farbowanie włosów w domu, w pierwszej kolejności wybierz odpowiedni kosmetyk. Chcesz zmienić odcień włosów na próbę albo masz kaprys na chwilową metamorfozę? Wybierz jednorazowe szamponetki lub pianki, które pozwolą Ci na drobną zmianę odcienia włosów. Kolor uzyskany za pomocą szamponu koloryzującego będzie stopniowo wymywany podczas mycia głowy, by po mniej więcej 8 razie zniknąć całkowicie. Innym rozwiązaniem jest koloryzacja półtrwała, dzięki której zmienisz kolor na kilka tygodni. Największy wybór preparatów do koloryzacji włosów znajdziesz jednak w dziale farb trwałych, które zapewnią długotrwały efekt farbowania i nie spłyną wraz z wodą. Z tego powodu zanim rozpoczniesz nakładanie kosmetyku na włosy, zapoznaj się z kilkoma zasadami, których przestrzeganie sprawi, że farba zostanie nałożona prawidłowo, a efekt farbowania w pełni Cię zadowoli.


Czy wiesz, że…?


Jeśli chcesz zatuszować siwe włosy, zdecyduj się na zastosowanie farby trwałej. Żadne inne preparaty nie pokryją siwizny w 100%.1.    Farba w odpowiednim kolorze to podstawa

Podstawą udanej samodzielnej koloryzacji jest dobór właściwego odcienia farby. Kolory farb do włosów zachwycają swoją różnorodnością, jednak nie pozwól, by perfekcyjny wygląd modelki widocznej na opakowaniu farby popchnął Cię do zakupu produktu, który nie sprawdzi się na Twoich włosach. Pamiętaj: nigdy nie podejmuj decyzji o drastycznej zmianie koloru włosów, szczególnie z ciemniejszego na jasny blond. Takiego efektu nie da się osiągnąć podczas jednego zabiegu, a faktyczny rezultat farbowania będzie niezadowalający. Wybierając kolor farby do włosów, kieruj się swoim typem urody i poruszaj się wśród odcieni różniących się od koloru Twoich włosów o maksymalnie 3 tony.


2.    Niezbędne akcesoria do koloryzacji

Posiadasz już farbę – w komplecie znajdziesz najpewniej także jednorazowe rękawiczki. Co jeszcze będzie Ci potrzebne? Najlepiej zaopatrz się w miseczkę i specjalny pędzelek do nakładania farby (chyba że posiada ona aplikator), a także w klamerki i grzebień, za pomocą których wydzielisz poszczególne pasma.


Uwaga!


Zanim przystąpisz do nakładania farby, pokryj wazeliną lub tłustym kremem skórę twarzy i karku tuż przy linii włosów. Dzięki temu łatwo pozbędziesz się z niej ewentualnych śladów po farbie. Wszelkie pojawiające się na skórze ślady farby usuniesz też na bieżąco przy użyciu mleczka do demakijażu lub toniku do twarzy.


 

3.    Jak farbować włosy – informacje od producenta

Przed aplikacją farby należy zapoznać się z ulotką dołączonej do niej przez producenta. Dlaczego? Znajdziesz tu informacje dotyczące m.in. tego, jak przygotować preparat do użytku i jak długo trzymać go na włosach. Nigdy nie postępuj inaczej niż wskazuje producent, szczególnie jeśli dotyczy to czasu trzymania farby na włosach – skracanie lub wydłużanie go na własną rękę może skutkować tym, że efekt będzie niezgodny z Twoimi oczekiwaniami i mniej trwały. Pamiętaj również, by nie zaniechać wykonania testu na reakcję alergiczną.

 

4.    Mieszanie i nakładanie farby

Gdy zapoznasz się z instrukcją, pora na przygotowanie mieszanki i nałożenie jej na włosy. O tym, jak długo powinna na nich pozostać, informuje producent farby – zarówno w przypadku nakładania jej na odrosty, jak i na całe włosy. Pamiętaj, że do reakcji pomiędzy mieszanymi składnikami farby (bazą i oksydantem) dochodzi zaraz po ich połączeniu, dlatego też nie powinnaś zwlekać z nałożeniem koloryzującej papki na włosy. O tym, w jaki sposób nakładać farbę, także poinformuje producent – zwykle zaczyna się od środka głowy i kieruje ku karkowi, wydzielając poszczególne pasma grzebykiem.


Uwaga!


Pamiętaj, by podczas zakupu i mieszania farby uwzględnić długość swoich włosów. Jeśli są dłuższe niż 30 cm, potrzebujesz co najmniej dwóch opakowań preparatu. Aby natomiast równomiernie rozprowadzić mieszankę na całych włosach, podczas jej nakładania wydzielaj wąskie ich pasma.


 

5.    Spłukiwanie farby i pielęgnacja

Po upływie określonego czasu należy dokładnie spłukać farbę z włosów – w tym celu wystarczy jedynie woda. Spłukiwanie można uznać za zakończone, gdy ściekająca z włosów woda jest czysta. Niektórzy producenci farb dołączają do nich także specjalne odżywki. Po zakończonym płukaniu możesz już wysuszyć włosy, włączając na końcu strumień zimnego powietrza, który pomoże je wygładzić.