28.01.2021 | Artykuły, Makijaż

Typ urody jesień – jaki makijaż i kolor włosów?

Jesień jest jednym z ciepłych typów urody. Kojarzy się z rudymi włosami i piegami, choć nie w każdym wypadku jest to warunek niezbędny. Poniżej przedstawiamy ogólną charakterystykę typu urody jesień i podpowiadamy, jaki makijaż i kolor włosów pasują do niego najlepiej.

Makijaż w typie urody jesień

Typ urody jesień – cechy charakterystyczne

Jak rozpoznać, że jesteś przedstawicielką jesiennego typu urody? Jeśli Twoja skóra ma złocisty albo brzoskwiniowy odcień i zdobią ją piegi, a Twoje włosy są rude albo mają złociste, miedziane lub bursztynowe refleksy, to prawdopodobnie jesteś panią jesienią. Charakterystyczne dla jesieni są także oczy w kolorze zielonym, szmaragdowym, brązowym lub bursztynowym. Wśród przedstawicielek jesieni znajdują się kobiety o jasnej, podatnej na poparzenia słoneczne karnacji, ale też te o cerze ciemniejszej.


Czy wiesz, że…

W ramach jesieni jako jednego z 4 głównych typów urody, wyróżniamy 3 następujące podtypy:

  • ciepła jesień – skóra ciepłej jesieni zawsze posiada żółty pigment, a jej włosy mogą mieć wiele różnych kolorów – od rudych, po kasztanowe. Kolor oczu ciepłej jesieni to np. piwny, orzechowy, turkusowy, zielony. Z ciepłą wiosną są typami siostrzanymi.
  • zgaszona jesień – charakterystyczne są dla niej ciepłe odcienie włosów – od blondu po brąz – a także oczy w kolorze o niejednoznacznej barwie, np. szarozielonej, szaroniebieskiej. Mogą pojawiać się także złociste piegi. Jej siostrzanym typem jest zgaszone lato.
  • głęboka (ciemna) jesień – wyróżnia ją ciemna karnacja (np. miodowa, oliwkowa), ciemne brązowe włosy i ciemne oczy (piwne, brązowe). Pokrewnym typem urody jest głęboka zima.

Makijaż dla pani jesień

Jesienny typ urody wymaga w pierwszej kolejności pielęgnacji wymagającej cery, a jej makijaż powinien być raczej delikatny. Najlepszy podkład pod makijaż to ten w odcieniach miedzianych, kości słoniowej i beżu, natomiast róż – wpadający w pomarańcz, czerwień i brąz. Pani jesień uwydatni oczy za pomocą brązowej i ciepłej kredki do oczu oraz brązowej bądź zielonej mascary. Wśród kolorów, które podkreślają tego typu karnację, znajdują się naturalne barwy ziemi (brązy, ciemne zielenie, słomkowy) lub barwy określane jako kulinarne, np. musztardowa, cynamonowa czy karmelowa.

Pani ciepła jesień powinna sięgać po cienie do powiek w nasyconych i ciepłych barwach, natomiast głębokiej jesieni będzie do twarzy w kolorach ciemnych i nasyconych. Zgaszona jesień rozkwitnie w duecie z cieniami w szarawych i stłumionych odcieniach – przeważnie ciepłych, ale także chłodnych, pożyczonych od zgaszonego lata, czyli typu siostrzanego.

Makijaż ust, które u pani jesieni naturalnie posiadają czerwonawy odcień, nie obędzie się bez pomadek lub błyszczyków utrzymanych w kolorystyce miedzianej, łososiowej, pomarańczowej, czerwonej czy brązowej.


Pamiętaj!


Z jesiennym typem urody nie współgrają dobrze kolory takie jak czysta biel, jaskrawe róże, jasne błękity czy zimne zielenie – zrezygnuj z pomadek i cieni do powiek o typowo chłodnym odcieniu. W makijażu, a także w ubiorze unikaj dużej chromatyczności, czyli kontrastów, stawiając raczej na kolory charakterystyczne dla pory roku, jaką jest jesień.


Kolor włosów dla pani jesień

Kolory włosów, w których pani jesień będzie wyglądała najkorzystniej, powinny mieć odcień ciepły i mienić się rudymi, miedzianymi bądź bursztynowymi refleksami. Jeśli reprezentujesz ten typ urody, możesz bezpiecznie sięgać po kolory od ciepłego blondu po ciemny brąz. Złoty blond, złoty brąz, miedziany, rudy, kasztanowy, czekoladowy – to niektóre z kolorów pasujących pani jesieni. Nie sięgaj natomiast po farby do koloryzacji o barwie zimnych brązów i czerni. Pamiętaj również, by nie podejmować decyzji o radykalnej zmianie włosów z ciemnych na jasne i na odwrót – jeśli Twoje naturalne włosy mają ciemny brązowy kolor, rozjaśnij je co najwyżej o kilka tonów. Jeżeli natomiast jesteś jasną blondynką, nie zmieniaj koloru włosów na zbyt ciemny, by nie stworzyć nienaturalnego dla Twojej urody kontrastu.