2.02.2017 | Artykuły, Makijaż

Trendy w makijażu mniej znaczy więcej?

 

Zapewne znasz choćby niektóre z memów czy artykułów wyśmiewających gwiazdy bez makijażu. Na kobietach od lat ciąży olbrzymia presja, żeby zawsze były piękne. Jednak patrząc na Zachód można zauważać rosnący trend niezgody na to „zawsze” lub też inaczej – udowadniania, że makijaż nie ma służyć zasłanianiu Twojego prawdziwego oblicza, a jedynie podkreślać naturalne wdzięki.

 

Mniej znaczy więcej?

Od jakiegoś czasu można usłyszeć nawoływania do umiaru na różnych polach naszego życia. Dobrze czy źle, na pewno w dobie, kiedy wszystkiego jest za dużo, a czasu wciąż za mało, warto minimalizować choćby niepotrzebną utratę energii, a nawet pieniędzy. Od kobiety wymaga się, żeby była piękna w każdym wieku, a przy tym zawsze radosna, aktywna i obrotna. Bilbordy zewsząd krzyczą do Ciebie, że jeszcze nie dość jesteś szczupła, włosy mogłyby bardziej błyszczeć, a ubrania być nowsze, lepsze, droższe. Tymczasem wiele kobiet nie ma wcale ochoty na używanie setki kosmetyków czy sięganie po skalpel – chcą być akceptowane takimi, jakimi są i wciąż czuć się wartościowe i piękne. To dla nich powstało coś, co można nazwać makijażem naturalnym.

Makijaż, którego nie widać

Coraz więcej firm kosmetycznych odpowiada na potrzeby rosnącego trendu „mniej znaczy więcej”. Na bilbordach częściej już możesz spotkać twarze, które wyglądają jakby nie były umalowane. „Makijaż, którego nie widać”, „nude make-up”  czy „make up no make up” to styl, który przywędrował do nas z Zachodu. Wbrew pozorom nie chodzi tutaj o to, żeby używać jak najmniej kosmetyków, a odpowiednio je dobierać. Nie męczyć skóry zbyt grubą warstwą pudru, w zimie chronić ją również od mrozu, a latem nie narażać się na spływanie podkładu. Jak zrobić taki makijaż?

To make up or not to make up?

Wygląda, jakby go nie było, ale jest. Ma za zadanie zatuszować to, co niekorzystne i uwydatnić zalety, ale nie ma być ewidentny, kolorowy i intensywny. Makijaż naturalny, jak sama nazwa wskazuje, ma dawać wrażenie, że wyglądasz naturalnie. Tak, żebyś mogła swobodnie powiedzieć, że „urodziłaś się taka piękna”. Znamienne jest, że wiele tabloidów czy witryn rozrywkowych pokazuje, jak potrafią pięknie wyglądać niektóre gwiazdy bez makijażu. Trudno powiedzieć, czy naprawdę na tych zdjęciach widać twarze nawet lekko niemuśnięte pędzlem, czy po prostu stanowią one doskonały przykład naturalnego make up’u. Nie ulega wątpliwości, że wiele kobiet nie potrzebuje makijażu na co dzień, a wręcz nie zaleca się stosować zbyt wielu ciężkich kosmetyków, choćby dla dobra skóry. Wiadomo jednak, że nie zawsze będziesz czuć się dostatecznie pewna siebie czy odpowiednio przygotowana na specjalną okazję, jeśli wyjdziesz z domu totalnie nieumalowana. Makijaż naturalny może stanowić wyjście. Co więcej, w ten trend wpisują się najwięksi: Chanel z kolekcję les Beiges, Dior – Nude, Bobbi Brown – Nude Beach czy Givenchy – Hotel Privee. Słowami-kluczami są świeżość, zdrowie i witalność.

Jak zrobić makijaż tak, aby nie było go widać?

Wykonanie delikatnego makijażu wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się prawdopodobnie w zupełnie inne kosmetyki niż te, których do tej pory używałaś. Oto niektóre zasady make up’u w stylu nude:

1.    Dbaj o skórę – nadrzędną zasadą naturalnego makijażu jest codzienna pielęgnacja twarzy, na które składa się odpowiednie jej oczyszczanie i nawilżanie, a także stosowanie peelingu co jakiś czas. Zdrowa cera zapewni Ci jej naturalnie piękny wygląd i uczyni ją lepiej podatną na kosmetyki.


2.    Wybierz odpowiednio dopasowany podkład
nie powinien wysuszać skóry i jej obciążać, powinnaś dopasować go idealnie do typu swojej cery, a także nakładać specjalną gąbeczką lub pędzlem.


3.    Używaj korektora rozświetlającego –
wokół oczu i na powiekach, a także tam, gdzie występują na skórze przebarwienia (wtedy musi mieć bardziej kryjącą konsystencję). Taki kosmetyk pozwoli Ci rozjaśnić ciemniejsze punkty na twarzy, dodając Ci blasku i witalności.


4.    Stosuj jedynie delikatne i naturalne kolory –
cienie są właściwie zbędne, a już na pewno nie kolorowe. Twoje barwy w delikatnym makijażu to kremy, beże, pudrowy czy brzoskwiniowy róż, nude, błyszczyki w naturalnym odcieniu Twoich ust lub bezbarwne, puder nigdy ciemniejszy niż Twoja cera.

I Ty możesz być gwiazdą bez makijażu.