21.09.2016 | Artykuły, Makijaż

Techniki nakładania eyelinera

 

Narysowanie równej i idealnej kreski eyelinerem to nie lada wyzwanie. Jednak przy odrobinie precyzji i odpowiedniej dawce cierpliwości uzyskasz perfekcyjny efekt. Z czasem przyjdzie też wprawa i malowanie kresek na oczach zajmie Ci krótką chwilę. Poniżej praktyczne wskazówki, popularne techniki i błędy, których warto się wystrzegać, „robiąc oko”.

Na początek możesz wybrać eyeliner w pisaku. Jest grubszy niż cienkie pędzelki, a także łatwiejszy w operowaniu, co dla początkujących jest szczególnie istotne. Kształt kreski należy dostosować do kształtu oka i okazji. By mieć pewność, z którym makijażem jest Ci najbardziej do twarzy, możesz wypróbować każdy z poniższych sposobów.

 

Klasyczna kreska na oku

To dobra opcja dla mniej wprawnych pań – ładnie wygląda na co dzień i pasuje większości kobiet. Kreska na powiece nie musi się zaczynać równo z wewnętrznym kącikiem oka. Może rozpoczynać się w miejscu, gdzie rzęsy zaczynają się zagęszczać. Powinna stopniowo, delikatnie się pogrubiać, idąc ku zewnętrznemu kącikowi oka. Możesz wykorzystać technikę 3 odcinków i rysować ją kawałek po kawałku. Klasyczna kreska na co dzień nie powinna być zbyt długa. Jej koniec powinien być natomiast ostry jak igła.

 


Trik!

Aby ułatwić malowanie kreski, zapewnij ręce stabilność. Oprzyj łokieć, na przykład na stole, i dopiero przejdź do rysowania linii.


 

Jaskółka

Czyli kreska z „ogonkiem”. Ma nieco inny kształt niż jej klasyczna odpowiedniczka, ale malowanie zaczyna się tak samo. Aby linia powiększała oko i nadawała mu ładny kształt, narysuj cienką kreskę od kącika oka w kierunku, w którym unosi się ku górze dolna linia rzęs. Powstanie trójkąt, który ułatwia otrzymanie precyzyjnej linii. Czas na połączenie trójkąta z pozostałą kreską. W tym celu „wyciągnij” ją od środka oka i połącz z końcem przedłużenia dolnej linii rzęs – przejście powinno być płynne i precyzyjne. Na koniec wypełnij kontur trójkąta kolorem.

Niekiedy makijaż wygląda korzystniej, gdy eyeliner przedłuża górną linię rzęs. Wszystko zależy od kształtu oka. Warto spróbować obu wariantów. Ważne, aby oko podczas malowania było otwarte i skierowane na wprost lustra.

 


Kreski eyelinerem – często popełniane błędy

  1. Podczas malowania nie naciągaj skóry w bok, ponieważ kreska może się zniekształcić i wyciągnąć poza naturalną linię oka. Uzyskasz wówczas karykaturalny „efekt Kleopatry”. Aby ułatwić nakładanie eyelinera, możesz podnieść brwi jak przy zdziwieniu.
  2. Kreska powinna być pogrubiona przy zewnętrznym kąciku – podkreślasz w ten sposób jego kształt i oko prezentuje się wtedy naturalnie. Jeśli jej grubość nad całą linią rzęs jest jednakowa, nie jest to duży błąd, ale oko traci swoją głębię. A szkoda.
  3. Pamiętaj, by dokładnie wypełnić przestrzenie między rzęsami. Zaopatrz swoją kosmetyczkę w mały pędzelek oraz eyeliner w żelu, którym dotrzesz w każdą lukę między rzęsami i dodatkowo je zagęścisz.
  4. Baza to podstawa trwałości makijażu. W szczególności latem – nawet najbardziej idealna kreska może się przecież rozmazać pod wpływem temperatury i wilgotności powietrza. Zwróć uwagę, czy Twoja powieka nie opada. Baza sprawi, że makijaż oka będzie trwały i kreska się nie będzie odbijać. Poniżej znajdziesz dodatkowe rady, jak malować opadające powieki.

 

Opadająca powieka

Jak zrobić kreskę eyelinerem, jeśli skóra pod brwiami opada na ruchomą część powieki? Zastosuj nieco inną technikę. Sztuka nakładania kreski na oko z opadającą powieką polega na tym, aby podkreślić jego piękno i zamaskować drobne mankamenty. Rysowanie kreski powinno się zacząć od oceny ilości miejsca, którą dysponujesz przy zewnętrznym kąciku oka. W tym przypadku kreska powinna być przedłużeniem dolnej linii rzęs. Nie powinna być zbyt długa, ponieważ wyciągnięty ogonek może zniekształcać kąt oka i załamywać się w miejscu opadania powieki, co dodatkowo ją uwydatni. Dobrze jest zakończyć linię w zewnętrznym kąciku nieco wcześniej, co optycznie podniesie kącik oka i je otworzy. Warto metodą prób i błędów samemu określić moment wyciągnięcia kreski, aby jej linia nie załamywała się pod skórą.

Pamiętaj, że nie zawsze musisz wybierać eyeliner czarny. Ładnie wyglądają też linie grafitowe lub brązowe. Spróbuj wszystkich sposobów malowania kreski i wybierz najbardziej korzystny dla siebie.