11.02.2021 | Artykuły

Tajemnice zapachów. Co wyróżnia perfumy aldehydowe?

Gdy wąchasz perfumy Chanel No 5. wyczuwasz coś magicznego. Posługując się określeniem zaczerpniętym z malarstwa, nazwiesz je impresjonistycznymi. Tajemnicą zapachu Chanel są trudne do uchwycenia i zdefiniowania składniki nazwane aldehydami. Co to są perfumy aldehydowe i które zapachy zawierają te intrygujące ingredienty?

najlepsze perfumy aldehydowe

Aldehydy to organiczne komponenty wielu naturalnych zapachów. Obecne są na przykład w płatkach róż czy w aromacie cynamonu. Wiele aldehydów może być też syntetyzowanych sztucznie. Trudno znaleźć perfumy, w których nie byłoby dziś chemicznych składników, ale to właśnie energia alifatycznych aldehydów sprawia, że perfumy Lanvin D’Arpege, Balmain Extatic Gold Musk czy Chanel Allure Homme Sport pachną inaczej. Ale co to znaczy, że pachną inaczej?

Co to są aldehydy?

Nie będziemy się zagłębiać w tajniki wiedzy chemicznej – najprościej mówiąc, aldehydy to łańcuchy cząsteczek chemicznych, zawierających grupę karbonylową (węgiel + wodór + tlen). Im łańcuch jest dłuższy, tym bardziej prawdopodobne, że związki te są wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym, bo molekuły o większej masie cząsteczkowej mocno pobudzają zmysł powonienia. Doskonale też łączą pozostałe składniki wód perfumowanych, zapewniając im gładkie wykończenie. W zależności od składu cząsteczek aldehydu oraz pozostałych składników kompozycji, aldehydowe perfumy pachnieć mogą przeróżnie – kwiatami, owocami, cytrusami, świeżymi liśćmi, mydłem albo szampanem…

Lekcja alchemii, czyli nuty zapachowe perfum z aldehydami

Do często używanych w produkcji perfum aldehydów aromatycznych zalicza się m.in:

  • aldehyd cynamonowy – jak sama nazwa podpowiada, ma on zapach cynamonu. Jego pochodne mogą przypominać zapach jaśminu;
  • aldehyd benzoesowy – pachnie jak gorzkie migdały. Związki z tej grupy mogą też pachnieć ziołami, kwiatami, wanilią czy wiśnią;
  • aldehyd fenylooctowy– spotkasz go w perfumach pachnących wyrazistymi kwiatami, np. różą, hiacyntem, czarnym bzem, gardenią i konwaliami;

Do oznaczania molekuł stosuje się też skrótowe zapisy, np. C7 to aromat ziołowy, C8 pachnie podobnie do pomarańczy, C11 przywodzi na myśl świeże zielone liście, a C14 jest zbliżony do brzoskwini.


Które perfumy aldehydowe były pierwsze?

Za pierwszy zapach aldehydowy uchodzą kultowe perfumy Chanel No 5 z 1921. Jednak nie tylko one konkurują o miano prototypu. Już w 1905 roku pojawiły się perfumy z aldehydem w składzie – był to zapach Reve D’Or. Rok później Guerlain zastosował ten nowoczesny na owe czasy składnik w kompozycji Apres L’ Ondee. Aldehydy były też użyte przez Roberta Bienaimé w Houbigant Quelques Fleurs (1912 r.) oraz Henriego Almérasa w Rosine Le Fruit Défendu (1914 r.).


Chcesz wiedzieć więcej o perfumach aldehydowych? Powąchaj Chanel

Chanel No 5 zapisały się w historii jako pierwszy nowoczesny zapach aldehydowy – posiadają kilka różnych ingredientów z grupy C w składzie, których całkowita ilość wynosi aż 1%. Niektórym zapach kojarzy się z musującym szampanem, inni mówią, że perfumy są mydlane lub pachną kremowo. Prototypowe perfumy Chanel nr 5 należą do najładniejszych perfum damskich w stylu retro, ale w kolekcji szanelek znajdziesz też nowsze propozycje.

No 5 L’eau, których premiera odbyła się w 2015 roku, zachwycają dzięki szlachetnym nutom wyczuwalnym już w nucie głowy. Najtrwalsze perfumy z aldehydami nie są zarezerwowane tylko dla kobiet. Allure Homme Sport to świetny przykład męskich perfum Chanel – syntetyczne ingredienty zapewniają kompozycji metaliczno-wodny charakter.


Czy wiesz, że…

C10, C11 i C12, które tworzą świeżą kombinację cytrusowo-kwiatową z lekką nutą mydlaną, to najczęściej używane aldehydy w perfumach Chanel.


Balmain Extatic Gold Musk – nowoczesne perfumy aldehydowe

Obserwując rynek perfumiarstwa, można dojść do wniosku, że aldehydy nie wychodzą z mody. W 2016 roku pojawił się w sprzedaży nowy zapach Balmain – Extatic Gold Musk. Jest to drzewno-pudrowa kompozycja, w której nie ma śladu syntetyczności. Te perfumy damskie mogą nieco kojarzyć się z Chanel no 5 – będą idealne na wielkie wyjścia. Zapach doczekał się wielu pozytywnych recenzji, dlatego warto wypróbować go na własnej skórze.

Niszowe perfumy aldehydowe

Aldehydy upatrzyli sobie też producenci perfum niszowych. Sięgają po nie kreatorzy zapachów niewywodzący się z wielkich, komercyjnych koncernów. Spotkasz je zarówno w kompozycjach z wytwórni o wiekowej tradycji (np. zapach Edition Opera Limited 1831 Norma Bellin od Histoires de Parfums), jak i zaistniałych niedawno domów perfumeryjnych (np. perfumy Blanche Women od Byredo). Zobacz zapachy, które w rankingach perfum zajmują wysokie miejsca – zajrzyj do naszych propozycji, które przygotowaliśmy dla Ciebie poniżej! 🙂