18.07.2016 | Artykuły, Pielęgnacja

Tajemnica faktora SPF – ochrona

 

Czym tak naprawdę jest wskaźnik SPF i co tak naprawdę oznaczają magiczne cyfry 10, 20, 30 na produktach przeciwsłonecznych?

Faktor to inaczej współczynnik wysokości ochrony przeciwsłonecznej, jaką gwarantuje nam dany kosmetyk ochronny, wyrażony jest w postaci zapisu cyfrowego oraz literowego. Najczęściej spotykanym oznaczeniem na opakowaniach kremów z filtrami jest symbol SPF.

 

Faktor SPF-  Sun Protection Factor – określa wysokość ochrony jaką gwarantuje nam dany krem ochronny tylko przed zakresem promieniowania UVB.

Właściwości promieniowania UVB były poznane najwcześniej i przez wiele lat uważano, że głównym winowajcą niekorzystnych zmian spowodowanych działaniem słońca w tym przedwczesnego starzenia się skóry i raka jest właśnie promieniowanie UVB, dlatego przez długi okres czasu kremy ochronne chroniły tylko przed UVB. Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.

Oprócz oznaczenia SPF na opakowaniach preparatów ochronnych można czasem spotkać inne symbole literowe będące odpowiednikami skrótu SPF.

Najczęściej spotykane odpowiedniki SPF to:

LSF (Licht Schutz Factor) – niemiecki odpowiednik

IP (Indice de Protection) – francuski odpowiednik

Można także spotkać się z symbolami: FP, SF lub BF

Wszystkie te symbole są faktorami dla UVB i są sobie równoznaczne.

Jednostką, która określa efekty działania promieniowania UVB na skórę jest MED (Minimal Erythema Dosis) – minimalna dawka rumieniowa -jest to jednostka oznaczająca minimalną dawkę promieniowania UVB, która jest potrzebna do wywołania reakcji zapalnej, objawiającej się zaczerwieniem skóry. Poznanie tej jednostki pozwoli nam zrozumieć zasady metody oznaczania wartości współczynnika SPF.

Faktor SPF określa stosunek czasu, po którym pojawi się rumień na skórze chronionej kremem z filtrem do czasu powstania efektu rumienia na skórze nie chronionej.

SPF= MEDmin / MEDmax

MEDmin=minimalna dawka promieni UV wywołująca rumień na skórze chronionej filtrem

MEDmax= minimalna dawka promieni UV wywołująca rumień na skórze niechronionej filtrem

 

Metoda oznaczania wartości współczynnika SPF polega na tym, że na skórę jednego z ochotników aplikuje się krem z filtrem. Bardzo ważna jest ilość nakładanego kremu. Aplikuje się go zawsze w ilości 2 mg na cm kwadratowy skóry. Następnie naświetla się ten fragment skóry lampą emitującą promieniowanie UV, aż do momentu pojawienia się zaczerwienienia skóry. Taki test powtarza się, ale już bez użycia kremu ochronnego. Potem porównuje się czas po jakim pojawił się rumień w obu przypadkach i otrzymuje się wartość faktora SPF.

Liczba SPF mówi nam jak długo możemy przebywać na słońcu po nałożeniu takiego preparatu, aby nie narazić się na poparzenie słoneczne. Przyjmuje się, iż zazwyczaj średnio po 15 minutach przebywania na pełnym słońcu skóra rasy białej zaczyna się czerwienić. Piętnaście minut to zwykle czas potrzebny do wniknięcia w skórę minimalnej dawki rumieniowej – MED wywołującej zaczerwienie skóry.

Natomiast jeśli użyjemy kremu np. z faktorem SPF 15 wówczas możemy przebywać na pełnym słońcu przez 3 godziny i 75 minut lub też spędzić 15 – piętnastominutowych seansów nie martwiąc się o poparzenie słoneczne

15 (minut) * 15 (SPF) = 225 (minut) czyli 3h 75minut

Prawda jest taka, że żaden krem nawet o najwyższym faktorze nie chroni nas w 100 % przed promieniami UV, nawet krem będący tzw. blokerem. Dlatego używając kremu o wysokiej wartości faktora SPF i tak mamy szansę się opalić.

W zasadzie jedyną dobrą metodą uzyskania ładnej opalenizny jest używanie kremów z filtrami o dość wysokich faktorach kończąc na co najmniej SPF 15. Taka opalenizna będzie na pewno trwalsza niż gdybyśmy opalali się bez zabezpieczenia lub z bardzo niskim faktorem.

Wartość faktora SPF z jednej strony może być odczytana jako wskazówka, co do długości czasu, jaką możemy przebywać na słońcu bez groźby poparzenia skóry, nie jest to jednak pełna interpretacja.

Z drugiej strony wartość współczynnika SPF informuje nas o stopniu ochrony przed promieniami UVB wyrażonym w procentach jaki zapewnia nam dany krem ochronny, innymi słowy ile % promieniowania UVB zatrzymuje preparat ochronny o określonej wysokości faktora SPF.

Przyjmuje się w przybliżeniu, że:

SPF 2 – blokuje 25-30 %

SPF 4 – 50%

SPF 10 – 85%

SPF 15 – 95-96 % (wg. niektórych danych 93 %)

SPF 25 – 96%

SPF 30-50 – 98 %

SPF 60 – 98,5 %

Wynika z tego, że między kremem o faktorze SPF 30 a SPF 60 nie ma tak wielkiej różnicy w stopniu ochrony. Różnica wynosi zaledwie 0,5 % czyli 0,5 % więcej promieni UVB jest blokowanych przez krem ochronny o faktorze SPF 60. Okazuje się jednak, że dla osób szczególnie wrażliwych na słońce, ta dodatkowa mała różnica może mieć znaczenie.