20.12.2016 | Pielęgnacja, Poradniki

Stylizacja włosów – kosmetyczny niezbędnik

 

Czego potrzeba zdrowym i pięknym włosom, by wyglądały jeszcze lepiej? Oczywiście odpowiedniej stylizacji! W zależności od naszych upodobań możemy je modelować, prostować, kręcić lub fantazyjnie upinać. W każdym z tych wypadków w ułożeniu wymarzonej fryzury pomogą nam przeznaczone do tego kosmetyki. Które z nich stanowią niezbędne minimum, pozwalające na ujarzmienie niesfornych włosów?


Kosmetyki do stylizacji włosów, czyli do czego?

Stylizacja włosów polega na umiejętnym uformowaniu i utrwaleniu fryzury, tak by zachowała wygląd przez określony czas. Szeroka oferta kosmetyków do włosów pozwala dziś na osiągnięcie nawet najbardziej spektakularnego efektu. Dopracowane i misternie skomponowane fryzury przeważnie towarzyszą kobietom podczas specjalnych okazji – ich wykonanie zlecają fryzjerowi. Na co dzień możesz jednak samodzielnie dodać włosom uroku i elegancji, podkreślając modną fryzurę na różne sposoby, np. prostując włosy albo nakręcając pasma na lokówkę. Aby fryzura zachowała swój kształt przez cały dzień, zastosuj odpowiednie do Twojego typu włosów kosmetyki do stylizacji. Oto kilka propozycji.

 

Pianki i lotiony – zwiększona objętość

Pianka do włosów to jeden z podstawowych kosmetyków do stylizacji. Dzięki niej nadasz włosom objętości u nasady, dzięki czemu nie będą oklapłe i ciężkie. Puszysta pianka przypominająca bitą śmietanę doskonale nadaje się do codziennego modelowania włosów za pomocą suszarki i szczotki (dzięki temu zabiegowi zamkniesz łuski włosów, wygładzając je i dodając im blasku), ale także do podkreślania skrętu naturalnych loków. Do modelowania włosów dobrze sprawdzają się także lotiony o niskim stopniu utrwalenia – są delikatne i nie obciążają fryzury, więc szczególnie polecane są do włosów cienkich.

 


Uwaga!


Z kosmetyków do stylizacji włosów należy korzystać z umiarem. Użyte w zbyt dużej ilości preparaty, zamiast poprawiać wygląd fryzury, mogą spowodować, że włosy staną się ciężkie, matowe, tłuste i nieestetycznie posklejane.


 

Żele, woski, pasty i gumy – poskromienie niesfornych kosmyków

Cała gama kosmetyków służy również do formowania poszczególnych pasm włosów. Popularne żele do włosów mają działanie utrwalające i nabłyszczające. Nałożone w nadmiarze mogą jednak powodować, że włosy staną się sztywne lub będą wyglądały na mokre. Gumy i woski służą z kolei przede wszystkim do układania fryzury i dobrze akcentują pojedyncze pasma. Sprawdzą się także podczas wygładzania włosów i poskramiania niesfornych końcówek i puszących się włosów. Doskonale podkreślają mocne loki. Po wosk lub żel o właściwościach nabłyszczających możesz sięgnąć także wtedy, gdy Twoje włosy są matowe i pozbawione blasku. Pamiętaj jednak, by kosmetyków tego typu nie nakładać tuż u nasady włosów, aby zbyt mocno ich nie obciążyć. Służą one przede wszystkim do wykończenia fryzury.

 

Termokosmetyki – stylizacja i pielęgnacja w jednym

Kolejną grupę kosmetyków do układania włosów stanowią tzw. termokosmetyki. Sięgnij po nie wtedy, gdy poddajesz włosy działaniu wysokiej temperatury – ich użycia wymaga prostowanie włosów żelazkiem, suszenie ich suszarką czy kręceniu loków. Znajdziesz tu m.in. termoaktywne spray’e, pianki czy mleczka, które poza tym, że chronią włosy przed wysoką temperaturą i działaniem słońca, odżywiają je i pomagają w ich ułożeniu.

 


Czy wiesz, że…?

Wiele kosmetyków do stylizacji włosów ma także działanie pielęgnujące i ochronne. Niektóre spray’e, lakiery czy pianki dzięki zawartym w nich składnikom (np. witaminom, pantenolowi, filtrom słonecznym) działają na włosy nawilżająco i regenerująco, a także chronią je przed działaniem promieni słonecznych. W efekcie możesz cieszyć się nie tylko perfekcyjnie wystylizowaną fryzurą, ale także zdrowymi, lśniącymi i elastycznymi włosami.


 

Lakier do włosów – perfekcyjne utrwalenie

Wszystkie fryzury damskie wymagają jeszcze utrwalenia za pomocą lakieru do włosów. Kosmetyki tego typu – tak jak inne wymienione produkty – cechują się różną siłą utrwalania, a także wykazują inne właściwości, np. zwiększają objętość włosów lub nadają im połysk. Dobry lakier nie pozostawia na włosach białego osadu i nie skleja ich, chroni fryzurę przed dzianiem wilgoci, a ponadto jest łatwy do wyczesania.