20.01.2021 | Artykuły

Porowatość włosów – jak pielęgnować włosy wysokoporowate?

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego włosy niektórych osób są sztywne jak druty i nawet lokówka nie jest w stanie ich zakręcić, podczas gdy kosmyki innych kręcą się jak szalone, gdy tylko spadnie deszcz? Znamy odpowiedź na to pytanie! Wszystkiemu „winna” jest porowatość włosów. W artykule wyjaśniamy, czym są włosy wysokoporowate i jak o nie dbać.

Jak pielęgnować włosy wysokoporowate?

Porowatość włosów – co to takiego?

Gdybyś mogła spojrzeć na swój włos w bardzo dużym powiększeniu, zauważyłabyś, że jego powierzchnia pokryta jest zachodzącymi na siebie łuskami (niektórzy twierdzą, że jego budowa może przypominać szyszkę). Ich zadaniem jest ochrona wnętrza włosa przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz utratą wody. W zależności od kondycji włosów łuski mogą ściśle do siebie przylegać lub być w różnym stopniu rozchylone. Umiejscowienie i ułożenie łusek względem siebie to właśnie porowatość włosów.

Rodzaje porowatości włosów

Ze względu na stopień rozchylenia łusek, wyróżniamy 3 rodzaje włosów. Każdy z nich charakteryzuje się innymi cechami i wymaga innej pielęgnacji.

  • Włosy niskoporowate – ich łuski ściśle do siebie przylegają, dzięki czemu fryzura jest wygładzona i błyszcząca. Kosmyki są „zdyscyplinowane”, nie puszą się ani nie elektryzują. Takie włosy niechętnie poddają się jakiejkolwiek stylizacji, bardzo szybko wracając do swojej naturalnej formy. Pielęgnacja tego typu włosów powinna opierać się na łagodnych kosmetykach o lekkich formułach, takich jak delikatny szampon i nieobciążająca odżywka.
  • Włosy wysokoporowate – w skrócie można by było powiedzieć, że są one przeciwieństwem włosów niskoporowatych. Łuski wysokoporowatych włosów są mocno rozchylone, co sprzyja puszeniu i elektryzowaniu się fryzury. Kosmyki są przesuszone i widocznie zniszczone. Włosy nie opierają się stylizacji i są podatne na farbowanie. Wymagają szczególnie troskliwej i uważnej pielęgnacji, o czym mówimy więcej w następnej części artykułu.
  • Włosy średnioporowate – odnajdujesz pewne cechy swoich włosów zarówno w pierwszym, jak i w drugim opisie? W takim razie Twoje kosmyki charakteryzują się średnią porowatością. Fryzury tego typu nie sprawiają zbyt dużych problemów podczas stylizacji i nie wymagają szczególnie dużej uwagi podczas codziennej pielęgnacji – aby utrzymać je w dobrej kondycji wystarczą dobrej jakości kosmetyki do włosów normalnych.

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Wciąż nie jesteś pewna, do której grupy zaliczają się Twoje kosmyki? Możesz skorzystać z pomocy fachowca – trychologa, albo wykonać domowy test. Jeśli wybierzesz to 2 rozwiązanie, wyrwij kilka włosów (najlepiej, aby każdy pochodził z innej części głowy) i zanurz je w miseczce z wodą. Jeżeli włosy szybko opadną na dno, najprawdopodobniej są wysokoporowate, a jeśli będą unosić się na powierzchni cieczy są niskoporowate. Włosy średnioporowate znajdą się w połowie szklanki.


Włosy wysokoporowate – pielęgnacja

To właśnie ta grupa włosów wymaga szczególnej uwagi i najbardziej troskliwej pielęgnacji. Rozchylone łuski sprzyjają utracie wody, narażają włosy na zniszczenia i puszenie się. Zadaniem kosmetyków pielęgnacyjnych jest nawilżenie i „dociążenie” czupryny. Dopasowane produkty pozwolą na domknięcie łusek, dogłębne nawilżenie, wygładzenie i odżywienie włosów. Kosmyki nabiorą zdrowego blasku i przestaną puszyć się jak u pudla. Jakie kosmetyki do włosów wysokoporowatych wybrać?

Sprawdzą się produkty bazujące na naturalnych olejkach. Dlaczego akurat oleje? Zawierają aż 99% emolientów, czyli substancji, które zmniejszają odparowywanie wody z naskórka, a także natłuszczają skórę. Wybierając szampon zwróć uwagę na jego skład – delikatne preparaty myjące z olejami i bez detergentów, na przykład marki Organix będą strzałem w dziesiątkę! Możesz także korzystać z szamponów dla dzieci. Oprócz usuwania zanieczyszczeń ważne jest stosowanie odżywek emolientowych – na przykład z olejkiem arganowym. Co jakiś czas warto stosować odżywcze olejki. Możesz także wykonać zabieg olejowania włosów.


Czy wiesz, że…

Włosy wysokoporowate nie lubią: gorącego powietrza suszarki, chlorowanej wody, kosmetyków z detergentami, alkoholem czy proteinami, szarpania podczas mycia, spłukiwania zimną lub gorącą wodą, szorstkich ręczników oraz zabiegów koloryzacyjnych.


Na czym polega olejowanie włosów?

Olejowanie przynosi korzyści każdemu rodzajowi włosów, chociaż zabieg jest najbardziej polecany posiadaczkom włosów wysokoporowatych. Jak go przeprowadzić? Porcję czystego olejku (lub mieszanki olejków) wmasuj w suche włosy oraz w skórę głowy i pozostaw na co najmniej godzinę (im dłużej, tym lepiej!). Po tym czasie umyj włosy delikatnym szamponem i nałóż odżywkę. Efekt? Natychmiastowo odżywione, wygładzone, błyszczące i zdrowe kosmyki! Olejowanie włosów możesz przeprowadzać 1-2 razy w tygodniu. Więcej na temat olejowania włosów dowiesz się z naszego artykułu.

Jaki olej wybrać?

Z dobroczynnych właściwości olejów mogą korzystać właścicielki wszystkich rodzajów włosów. Wystarczy wiedzieć, po jaki olej sięgnąć 🙂

  • Olej arachidowy oraz olej kokosowy – działają najlepiej na włosy niskoporowate. Oleje mają niewielkie cząsteczki, które wnikają pomiędzy ciasno ułożone łuski.
  • Olejowanie włosów oliwą z oliwek, olejem arganowym lub z awokado będzie doskonałym zabiegiem dla posiadaczek włosów średnioporowatych.
  • Olej lniany, olej słonecznikowy, olej winogronowy – możesz nakładać na włosy wysokoporowate.

Umiesz już rozpoznać włosy o różnej porowatości, wiesz, co najbardziej kochają włosy wysokoporowate (oleje!), po jakie kosmetyki sięgać i jak przeprowadzać zabieg olejowania. Zawalcz o piękną fryzurę! 🙂