6.11.2020 | Artykuły, Baza wiedzy, Perfumy, Poradniki

Podejrzewasz, że kupiłaś podróbki perfum? Sprawdź, dlaczego możesz się mylić!

Wyobraź sobie taką sytuację: oryginalne perfumy zawsze zamawiasz w swojej perfumerii internetowej. Płacisz online, za 2 dni witasz kuriera z uśmiechem. Otwierasz flakon, zaczynasz wąchać perfumy i wydaje Ci się, że to, co czujesz, to nie jest Twój ulubiony Chanel albo Dior. Jesteś zdziwiona, poirytowana i przekonana, że kupiłaś podróbki perfum. Dlaczego możesz się mylić?

Co ma wpływ na trwałość perfum?

Jeśli wydaje Ci się, że perfumy damskie, które kupiłaś są mniej trwałe albo mają inny zapach, sprawdź, co może być tego przyczyną. To, jak odbierasz zapach perfum jest uzależnione od wielu czynników.

1. Woda perfumowana jest trwalsza niż woda toaletowa

Trwałość perfum w dużej mierze zależy od stężenia olejków eterycznych. Woda perfumowana (eau de parfum) zawiera od 10 do 20% olejków zapachowych, a przy wodzie toaletowej (eau de toilette) wartość ta wynosi 5-10%. Różnice między opakowaniami są zazwyczaj niewielkie, dlatego zwróć uwagę czy kupiłaś wodę perfumowaną czy mniej trwałą wodę toaletową.

2. Zapach perfum zmienia się na skórze – działają różne nuty zapachowe

Zdecydowałaś się na perfumy XYZ, bo podobał Ci się zapach w perfumerii, ale po powrocie do domu Twoje nadgarstki pachną inaczej. Dlaczego? Za pierwsze wrażenie odpowiadają zapachowe nuty głowy, które utrzymują się na skórze najkrócej.

Pamiętaj, że perfumy rozwijają się na skórze i ich zapach ciągle się zmienia. Po pewnym czasie będą go kształtowały nuty serca, które ostatecznie decydują o charakterze perfum. Pod koniec dnia zapach znów się przekształci, wybrzmiewając nutami zapachowymi bazy. Nasza rada: nie podejmuj decyzji o zakupie nowych perfum po kilkunastu minutach od ich aplikacji. Najlepiej odczekaj kilka godzin i sprawdź, czy zapach będzie Ci się nadal podobał.

3. Zmysł węchu, jak i gust zmienia się z wiekiem

Jeśli stosujesz dane perfumy od bardzo dawna, pamiętaj, że przyzwyczajasz się do zapachu i nie wyczuwasz go już tak intensywnie, jak w pierwszych dniach stosowania. Kiedy pozornie nie czujesz zapachu swoich perfum, nie jest on obojętny dla otoczenia. Może być również tak, że miałaś bardzo długą przerwę w stosowaniu perfum i wróciłaś do nich po pewnym czasie, ale zdecydowanie czujesz, że to nie to. Czasami wystarczy jedna wizyta w perfumerii, by odmienić Twoje zapachowe gusta i zafascynować się zupełnie nową kategorią zapachową.

4. Inaczej odbierasz zapach podczas menstruacji, ciąży czy po rzuceniu palenia

Burze hormonalne mają wpływ na wszystkie zmysły, w tym węch. Podczas menstruacji czy w okresie ciąży zapach ulubionych perfum może Ci się wydawać inny, albo wręcz nie do zniesienia. Pamiętaj, że na odbiór perfum ma także wpływ palenie. Jeśli rozstałaś się z nałogiem to po pewnym czasie możesz poczuć potrzebę dokonania rewolucji w swoich zbiorach perfum.

Dlaczego twoje perfumy pachną inaczej lub są mniej trwałe?

5. Temperatura otoczenia, wilgotność powietrza czy pora dnia mają wpływ na trwałość i projekcję perfum

Na postrzeganie przez Ciebie zapachu perfum mają także wpływ czynniki zewnętrzne – temperatura otoczenia, wilgotność powietrza oraz pora dnia. Oryginalne perfumy, które stosowałaś w zimie, w lecie mogą mieć zupełnie inną projekcję oraz trwałość. Podczas upałów ocena trwałości zapachu jest nieobiektywna. Testuj zapachy rano, ponieważ jesteś wypoczęta, a Twój nos nie jest „atakowany” przez wiele woni.

6. Zapach perfum jest inny w zależności od noszącej je osoby

Koleżanka pochwaliła Ci się nowymi perfumami, byłaś zachwycona i kupiłaś bez testowania buteleczkę, a teraz jesteś zawiedziona, że Twój zapach jest inny? Nie czuj się oszukana, bo nie trafiłaś na podróbkę perfum. Dlaczego? Zapachy wybrzmiewają na każdej osobie inaczej. Wszystko zależy od typu skóry, diety i układu hormonalnego.

7. Zapach dłużej utrzymuje się na nawilżonej skórze, w miejscach, gdzie pulsuje krew i na odzieży

Wydaje Ci się, że kiedyś Twoje damskie perfumy pachniały intensywniej i dłużej, a teraz trwałość nie jest zbyt mocną stroną zapachu? Czy masz do czynienia z podróbką perfum? Niekoniecznie! Miejsce aplikacji zapachu jest ważne, jeśli chodzi o jego trwałość.

Perfumy stosuj bezpośrednio po kąpieli, kiedy ciało jest rozgrzane i aplikuj je w miejscach, w których pulsuje krew – miejsce za uszami, zgięcie łokci czy nadgarstki. Możesz także wcześniej natłuścić skórę za pomocą kremu. Pamiętaj, by nie rozcierać zapachu. Warto perfumować także odzież – zapach czasami dłużej utrzymuje się na tkaninach. Niestety, perfumy mogą pozostawić plamy na niektórych tkaninach, takich jak jedwab i aksamit. Bezpieczniej jest spryskać rąbek spódnicy czy szal, tak by zapach towarzyszył Ci przy każdym ruchu.

8. Źle przechowywane perfumy mogą wywietrzeć

Perfumy mają swoją datę ważności. Oprócz tego trzeba pamiętać o ich odpowiednim przechowywaniu, by zapach nie wywietrzał. Nie trzymaj perfum w łazience, gdzie panuje duża wilgotność, nie narażaj ich także na kontakt z intensywnym światłem. Nieużywane flakony trzymaj w oryginalnych kartonikach.

9. Perfumy są poddawane procesowi reformulacji

Perfumy, które są na rynku długo z czasem przechodzą reformulację. Proces zmiany składu może polegać na modyfikacji składników lub ich proporcji, w wyniku czego Twój zapach może pachnieć nieco inaczej. Dlaczego producenci decydują się na reformulację? Wiąże się to z kwestią odświeżenia długoletniego zapachu i dopasowaniu go do współczesnych upodobań. Czasem wymogiem jest środowisko naturalne – IFRA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Substancji Zapachowych) może uznać substancję zapachową za alergen. Skąd czerpać wiedzę o reformulacji perfum? Producenci najczęściej nie informują o tym oficjalnie, jednak zmianę składu komunikują nową szatą graficzną opakowania. Jeżeli polujesz na starą wersję perfum przed zakupem poproś o podanie daty produkcji.

Jak sprawdzić oryginalność perfum?

Istnieje wiele sposobów na sprawdzenie oryginalności perfum. Wszystkie poznasz tutaj, a oryginalne perfumy online kupisz na Tagomago.pl. Zapraszamy! 🙂