13.12.2017 | Artykuły, Baza wiedzy, Pielęgnacja, Poradniki

Co powinnaś wiedzieć o pielęgnacji skóry zimą?

Uwaga! Winter is coming! W tym roku niech Cię zima nie zaskoczy – przygotuj ciało i twarz na niskie temperatury. Skóra i włosy potrzebują uzupełnienia niezbędnych składników odżywczych i regeneracji tak samo jak Twój organizm. Jaki krem ochronny na zimę wybrać? Czym nawilżać ciało? Dowiedz się, które kosmetyki są najlepsze, gdy za oknem biało, wietrznie i chłodno.

Jak dbać o skórę zimą?

Dlaczego skóra zimą staje się przesuszona?

Bez względu na to, czy masz cerę tłustą czy suchą, zimą możesz skarżyć się na jej przesuszenie. Skóra staje się wtedy zszarzała, spierzchnięta i szorstka w dotyku, a zmarszczki bardziej widoczne. Co jest powodem nadmiernej utraty wody? Winowajcy to ogrzewanie, suche powietrze i mróz. Skóra całego ciała jest narażona na nadmierne przesuszanie, szczególnie jeśli uprawiasz sporty zimowe. Gwałtowne zmiany temperatury, gdy wchodzisz do ciepłego pomieszczenia lub wychodzisz na mróz, są również niekorzystne dla osób z cerą naczynkową – sprzyjają pojawianiu się tzw. pajączków.

Pielęgnacja skóry ciała

Pamiętaj, że nie tylko Twoja twarz potrzebuje nawilżenia, ale także ciało. Strefy szczególnie narażone na przesuszenie to łydki, kolana, łokcie, stopy, a także dłonie. Codziennie nakładaj na skórę regenerujące balsamy, odżywcze olejki lub oliwki. Mydło możesz zamienić na nawilżające emulsje do kąpieli, które nie uszkodzą warstwy lipidowej naskórka.

Gorące kąpiele nie są zalecane, bo to dodatkowo wysusza skórę. Regularnie stosowany dobry krem do rąk na zimę pozwoli pozbyć się problemu szorstkich dłoni. O tym, jaki kosmetyk do dłoni wybrać, przeczytasz tutaj.


Popraw sobie humor w zimny dzień!

Jak poprawić sobie nastrój w długie jesienno-zimowe wieczory? Urządź domowe SPA we własnej łazience. Zapal świece, odpal ulubioną playlistę i zafunduj pielęgnacyjny seans dla ciała. Przesuszona ogrzewaniem i niskimi temperaturami skóra twarzy będzie Ci wdzięczna za delikatny peeling enzymatyczny i nawilżającą maseczkę. Jak zrobić domowe SPA, przeczytasz tutaj.


Na co dzień – dobry krem do twarzy z ceramidami i kwasami tłuszczowymi

Przesuszona skóra ma osłabiony hydrolipidowy płaszcz skóry. Dlatego na co dzień, do pracy i w dni pozbawione szaleństw na śniegu, powinnaś stosować kremy ochronne na zimę zawierające składniki, które ją odbudują, tj.:

  • kwasy tłuszczowe,
  • ceramidy,
  • antyoksydanty,
  • oleje roślinne (np. olejek kokosowy lub arganowy),
  • witaminy (szczególnie krem ochronny z witaminą A i E).

Na noc – zimowe kosmetyki z witaminą C i retinolem

Noc to dobry czas na nawilżenie i odżywienie skóry wystawionej na zimno w ciągu dnia. Witamina C jest zbawienna dla przesuszonej cery. Tworzy tarczę ochronną, która zwalcza wolne rodniki. Dodatkowo rozjaśnia przebarwienia i odżywia skórę. W dobrym kremie do twarzy, oprócz witaminy C, znajdziesz:

  • retinol,
  • kwasy owocowe,
  • olejki roślinne, np. arganowy lub kokosowy,
  • masło shea,
  • alantoina,
  • witamina K, E, A, B5,
  • wyciągi roślinne, np. z arniki lub kasztanowca.

Pytanie do kosmetyczki : mam cerę tłustą, jaki krem do twarzy na zimę powinnam wybrać?

Osoby z cerą suchą powinny zimą używać bardziej „treściwych” kremów, o formule z przeważającą ilością fazy tłuszczowej. Kobiety o cerze tłustej powinny sięgnąć po krem do twarzy typu „olej w wodzie”. Mitem jest, że krem nawilżający na zimę nie powinien zawierać wody. Jeśli jednak zamierzasz spędzić dłuższy czas na świeżym powietrzu, np. wychodzić na jogging lub jeśli wybierasz się na narty, zabezpiecz twarz preparatem o wyraźnie tłustej konsystencji. Tylko kremy do twarzy z dużą ilością składników lipidowych są w stanie (oczywiście też w ograniczonym stopniu) zabezpieczyć skórę przed mrozem i wiatrem.


Krem na mróz

Jeśli wybierasz się poszusować na śniegu albo poszaleć na lodzie, koniecznie sięgnij po kremy ochronne na zimę, które są tłuste i mają ciężką konsystencję. I takie powinny być – muszą tworzyć na powierzchni skóry ochronny film, który będzie skuteczną barierą dla ujemnych temperatur i zimnego wiatru. Znajdziesz je w sklepie pod nazwą cold cream lub po prostu: zimowy krem lub krem na zimę.

Preparaty mają w składzie filtry przeciw promieniom UV oraz tłuste składniki, takie jak lanolina, gliceryna, woski pszczele. Ich zadaniem jest solidna ochrona przed mrozem i wiatrem. Jeśli nie masz pod ręką specjalnego kremu ochronnego na zimę, wazelina na twarz może uratować w ostateczności Twoją cerę przed skutkami niskiej temperatury.


Porada kosmetyczki

Zanim wybierzesz się na dłuższy spacer na mroźne powietrze, koniecznie zastosuj krem ochronny na zimę. Jeśli malujesz się, użyj podkładu z filtrami UV – to dodatkowe zabezpieczenie przed zimnem i wiatrem dla Twojej wrażliwej skóry. Niestety tłusta formuła kremu może sprawić, że makijaż nie będzie perfekcyjny, ale Twoja buzia zyska lepszą ochronę. Aby cera nie błyszczała się, wykończ makijaż transparentnym pudrem.


Zimą pamiętaj o peelingach i maseczkach!

Jesień i zima to dobry czas na złuszczające peelingi. Bez nich warstwa rogowa skóry będzie stawać się coraz grubsza i problematyczna. Szybkie odparowywanie wody z warstw skóry sprawia, że naskórek szybciej się łuszczy. Możesz też wtedy używać kremów z kwasami owocowymi – nie zapomnij wówczas o właściwej ochronie przed promieniami UV.

Pamiętaj jednak, że peeling mechaniczny to wcale nie najlepszy wybór dla przesuszonej skóry. Znacznie lepsze zimą będą peelingi enzymatyczne lub z kwasami owocowymi. Jak często wykonywać peeling? Wystarczy raz w tygodniu. Po zabiegu nałóż nawilżającą maseczkę. Sprawdź nasze zestawienie najlepszych kosmetyków: Maseczki do twarzy w 6 odsłonach.


Zimowa ochrona ust

Zimą Twoje usta stają się spierzchnięte? Ochronne pomadki do ust nie tylko odżywią wargi, ale też nadadzą im zdrowszego koloru. Wybierz błyszczyk, który pięknie pachnie, to dodatkowo poprawisz sobie humor 😉


Wysiłek codziennej pielęgnacji się opłaci – Twoje ciało będzie aksamitnie gładkie również zimą. Jakie kosmetyki wybrać? Zerknij na nasz wybór najlepszych kosmetyków na zimę 🙂