12.12.2016 | Artykuły, Pielęgnacja

Pielęgnacja skóry przed i po goleniu – co każdy mężczyzna powinien o niej wiedzieć

 

Czy wiesz, że skóra mężczyzny – Twoja skóra – wymaga takiej samej pielęgnacji, jak u kobiety? Tylko systematyczne, odpowiednio dobrane czynności pielęgnacyjne zapewnią Ci świeży, zadbany wygląd nie tylko dzisiaj, ale również w przyszłości. Zadbaj o swoją skórę, dopasuj kosmetyki, ale i prawidłowe zabiegi, aby dobrze czuć się w swojej skórze nie tylko od święta.

Testosteron to hormon, który jest zarezerwowany dla mężczyzn. To on sprawia, że ich skóra jest nie tylko grubsza od tej, którą posiadają kobiety, ale również zasobna w gruczoły łojowe oraz gęstsze i mocniejsze owłosienie. Skóra taka łatwiej ulega podrażnieniem, mogą na niej występować przewlekłe stany zapalne, zaczerwienienia, ale również trądzik.

Wstępem do problemów zdrowotnych skóry będzie zła pielęgnacja lub właściwie jej brak. Mężczyźni niespecjalnie pałają chęcią do porannego odświeżania skóry, wklepywania kremów oraz dbania o skórę po goleniu. A szkoda.

 

Jeśli chcesz, aby Twoja skóra prezentowała się jak najdłużej zdrowo i świeżo, pamiętaj:

1. Aby nie golić się bezpośrednio po przebudzeniu. Wówczas skóra jest najbardziej wrażliwa, łatwo ją podrażnić czy uszkodzić. Nie korzystaj również z produktów modnych, które znajdziesz pod ręką, bez umiejętnego dopasowania ich do rodzaju swojej skóry. Maszynka do golenia czy źle dobrany krem nie tylko podrażniają skórę, są także przyczyną trudnych do wyleczenia, często przewlekłych alergii.

2. Prawidłowe, przyjemne golenie to czynność, do której dochodzi się metodą prób i błędów. Nie ma jednego, skutecznego sposobu na zadbaną, gładką skórę. To, co dla jednych panów będzie się wydawało najlepszym wariantem, dla drugich może być czymś zupełnie nie do przejścia.

3. Jeśli Twoja skóra jest zdecydowanie wrażliwa podczas golenia, postaraj się zminimalizować możliwość jej podrażnienia do minimum. Dobrym sposobem na przygotowanie skóry do golenia jest jej maksymalne nawilżenie, jeszcze zanim sięgniesz po ostrze golarki. Zatem najpierw weź prysznic, spłucz wodą twarz, wmasuj nawilżający żel do mycia. Nie tylko umyjesz twarz, ale także oczyścisz ją z zanieczyszczeń. Podczas golenia używaj delikatnych produktów – np. lekkiej pianki (również takiej, która ma właściwości nawilżające).

Do rytuałów przygotowujących skórę mężczyzny do golenia może należeć również przyłożenie do niej ręcznika zamoczonego w ciepłej wodzie. Taki okład przyłóżmy do naskórka na kilkanaście minut. Dzięki niemu włoski będą delikatniejsze.

Pamiętaj: nie usuwaj zarostu na sucho, nawet jeśli uważasz się za prawdziwego twardziela!

4. Ładny wygląd jest uzależniony również od tego, jak zadbasz o swoją skórę po wykonanym goleniu. Aby nawilżyć te najbardziej wrażliwe miejsca, zastosuj balsam po goleniu o właściwościach kojących. Możesz także wykonać delikatny peeling twarzy. Jeśli Twoja skóra jest skłonna do powstawania zaczerwień, staraj się unikać preparatów posiadających w swoim składzie alkohol.

Uwaga: Peeling twarzy ma również inne właściwości. Prawidłowo wykonany może zapobiegać wrastaniu włosków.


Czy wiesz, że?

Męska skóra ze względu na to, że jest znacznie grubsza i bogatsza w kolagen, może pokryć się zmarszczkami nawet o 5-10 lat później niż u kobiet? Nie oznacza to jednak tego, że bez prawidłowej pielęgnacji, nie będzie wyglądać na zmęczoną szarą i pozbawioną blasku.


Prawdą jest też, że to właśnie golenie sprzyja licznym podrażnieniom, a niekiedy także drobnym krwawieniom.

Kondycji twojej skóry nie poprawi sucha maszynka i niezdrowy tryb życia. Proces jej regeneracji zatrzyma się również wtedy, nie będziesz dbał o prawidłową dietę.

Mężczyźni rzadko tolerują kremy, które mają zbyt lepką, tłustą konsystencję, ale spokojnie. W szerokim asortymencie produktów pielęgnacyjnych można odnaleźć różne produkty. Z pewnością znajdziesz także takie, które delikatnie matują twarz, szybko się wchłaniają i dodatkowo nie powodują dość nieprzyjemnego wrażenia ściągnięcia skóry.