18.07.2016 | Pielęgnacja, Poradniki

Piękne stopy latem? Zobacz, jak o nie dbać!

 

Stopy – to one dźwigają ciężar ciała, jednak o ich istnieniu przypominamy sobie zazwyczaj a w okolicach maja, kiedy gorące słońce nakazuje zmianę balerin i trampek na bardziej przewiewne obuwie. W odkrytych sandałach oraz japonkach stopy są eksponowane, dlatego warto zatroszczyć się o nie w specjalny sposób, nie tylko wybierając lakier do paznokci. W naszym poradniku znajdziesz skuteczne sposoby na piękne stopy. Zobacz, jak o nie dbać!

 

Nie taki pedicure straszny, jak go malują

Lato, nadmorskie miasteczko, deptak. Przechadzasz się w sandałkach, a Twoje stopy wyglądają obłędnie! To nie tylko zasługa natury, ale także odpowiedniej pielęgnacji. Zanim nałożysz lakier na paznokcie, pomyśl także o stanie swojej skóry. Przez większą część roku Twoje stopy znajdują się w ciasnych butach, otoczone lżejszymi lub grubszymi warstwami materiału, co wzmaga pocenie. Gruba skóra stóp jest także narażona na rogowacenie naskórka w takich miejscach, jak pięty czy palce. Zrogowaciały naskórek może także pękać – w niektórych przypadkach kończy się to bólem odczuwanym podczas chodzenia. Aby tego uniknąć, wykonaj zabiegi regenerujące stopy.

 

A może relaksująca kąpiel stóp?

Ulgę zmęczonym stopom przyniesie odświeżająca kąpiel – dokładne wymoczenie stóp to także wstęp do wszystkich zabiegów kosmetycznych. Do ciepłej wody dodaj garść soli kosmetycznej. Znajdziesz wiele aromatyzowanych mieszanek, jednak najlepsze będą kompozycje na bazie soli z Morza Martwego. Sól bogata w składniki mineralne nie tylko zmiękczy stwardniałą skórę, ale także zadziała odświeżająco i zmniejszy obrzęki. Możesz także skorzystać z olejku do kąpieli. Pamiętaj, by nie moczyć stóp dłużnej niż 15 minut. Na koniec wsmaruj odżywczy krem w stopy, który je odżywi.

 

Złuszczanie naskórka za 3,2,1…

Po dokładnym osuszeniu ręcznikiem stóp, możesz przejść do złuszczenia twardego naskórka. Popularny w latach 90-tych pumeks pozostaw na sklepowej półce – trudno go doczyścić i odkazić, a porowata struktura jest często siedliskiem bakterii. Poza tym po kolejnym użyciu kamień nieprzyjemnie pachnie. Lepiej skorzystać ze specjalnej tarki, którą możesz odkazić przed każdym stosowaniem. Tarką usuń zrogowaciały naskórek pięt. Możesz także złuszczyć skórę gruboziarnistym peelingiem przeznaczonym do stóp.

 

Problem nagniotków i odcisków – nie daj się!

Szczególnie bolesne są odciski i nagniotki, które tworzą się w miejscach, gdzie stopa jest uciskana przez obuwie. Aby usunąć zrogowaciałą skórę pomiędzy palcami stosuj kąpiele regeneracyjne oraz płyn na odciski czy specjalne preparaty. Po kilku dniach będziesz mogła zetrzeć zmiękczony odcisk, usuwając rdzeń, który był przyczyną bólu.

 

Pękające pięty bolą

Zaniedbany, zrogowaciały naskórek może popękać. Jest to nie tylko problem estetyczny, ale także zdrowotny. Oprócz standardowej pielęgnacji i złuszczania naskórka, zastosuj po kąpieli kremy przyspieszające gojenie się pięt. Aby przyśpieszyć wchłanianie preparatu możesz założyć bawełniane skarpetki. Jeśli problem jest poważniejszy, najlepiej poprosić o konsultację specjalistę podologa.

 

We wszystkich kolorach tęczy! Pedicure

Kiedy Twoje stopy są miękkie, możesz przejść do pedicuru. Zanim wybierzesz kolor lakieru, który będzie ładnie kontrastował z sandałkami, przytnij paznokcie. Najlepiej sprawdzą się cążki o zaokrąglonej powierzchni – unikniesz w ten sposób pęknięcia płytki. Do piłowania paznokci wykorzystaj papierowy lub szklany pilnik. Unikaj metalowych przyborów, które mogą rozwarstwić płytkę. Po odsunięciu skórek drewnianym patyczkiem, nałóż odżywkę, a następnie kolorowy lakier. Jeśli nie możesz się zdecydować na jeden odcień, wybierz kilka pastelowych tonacji. Paznokcie w kilku kolorach to gorący, letni trend!