21.01.2021 | Artykuły, Baza wiedzy, Perfumy

Escentric Molecules. Banalne perfumy czy niszowe objawienie?

Jedni nazywają je genialnym odkryciem. Drudzy zarzucają im nonszalancję. Niszowe perfumy Escentric Molecules nieźle namieszały w branży. Bo jak to tak – używać w perfumach tylko jednego składnika?! W dodatku syntetycznego i nazywać to kompozycją? Wiele osób jednak je uwielbia, a my odkrywamy ich tajemnice. Poznaj sekret Escentric Molecules Molecule 01 i innych wyjątkowych zapachów tej niszowej marki!

Escentric Molecules. Banalne perfumy czy niszowe objawienie?

Molecule 01 i wielka konsternacja

Jest rok 2004, kiedy perfumy Escentric Molecules pojawiają się na rynku. Nikt nie wróży im sukcesu, choć ich twórca – utalentowany, doceniany i z kilkoma komercyjnymi sukcesami na koncie – Niemiec Geza Schoen pokłada w nich wielką nadzieję. I coś powoduje, że Molecule 01 stają się szybko zauważone przez wytrawne nosy w branży. Za nadchodzący sukces zapachu odpowiada jeden, jedyny składnik – Iso E Super.

To bulwersuje najbardziej. Że potrzebny był tylko pojedynczy składnik, w dodatku dobrze znany i syntetyczny, aby stworzyć jedne z najlepszych perfum niszowych naszych czasów. Bo przecież woda perfumowana czy toaletowa to kompozycja, zestawienie nut zapachowych, magiczny sposób wyważenia proporcji… Perfumy Molecule 01 przeczą zasadom klasycznej sztuki perfumeryjnej, a jednak pachną fenomenalnie.


Opracowane z dumą złożone aromaty jeszcze bardziej komplikują nasz świat. Ważne jest, aby się relaksować, przynajmniej w domu stworzyć wokół siebie kokon spokoju i opanowania. Perfumy Escentric Molecules są wykreowane do tego celu – tworzenia osobistej, relaksującej aury.

Fragment wywiadu z Gezą Schoenem, źródło: fragrantica.pl


Na początku było Iso E Super

Iso E Super® to handlowa nazwa dość popularnego składnika. Jej pełnej nazwy chemicznej nie ma sensu przytaczać, bo jest zwyczajnie zbyt długa. Cząsteczka powstała w laboratoriach w latach 70. XX wieku i początkowa była wykorzystywana jedynie do tego, aby unosić kompozycję i wydobywać jej głębię. Składnik ten znajdziesz na przykład w popularnej wodzie perfumowanej Perles od Lalique czy zachwalanej wodzie toaletowej Terre D’Hermes.

Kontrowersyjna molekuła perfum Iso E Super występuje w 95% „kompozycji” Gezy Schoena. W perfumach Molecule 01, zmieszana jedynie z alkoholem, odgrywa główną i jedyną rolę. Roztacza magiczną aurę wokół osób, które je noszą. Porównuje się jej działanie do perfum z feromonami, które niewidzialne przyciągają. I przypisuje się jej moc afrodyzjaków. Czy można jakoś opisać zapach Iso E Super?


Jak pachnie molekuła perfum Iso E Super?

Sama molekuła jest lekka i bardzo subtelna. W zmieszaniu z innymi składnikami perfum lub z zapachem skóry może być nieco słodka, innym razem będzie bardziej drzewna, jeszcze innym – piżmowa. Swój charakter pokazuje dopiero w zetknięciu z ciałem człowieka. Dlatego perfumy niszowe Escentric Molecules Molecule 01 są tak niezwykłe – na każdym pachną inaczej.


Escentric Molecules – nie tylko Molecule 01

W portfolio Escentric Molecules nie tylko Molecule 01 zasługują na uwagę. Geza Schoen skomponował kolejne serie zapachów, warte wypróbowania na własnej skórze. Syntetyczne składniki, które twórca Molecule 01 chętnie wykorzystuje poza Iso E Super to np. ambroksan i wetiweril. Pachną one zbliżenie do ich naturalnych odpowiedników, jednak są mniej „chaotyczne”, bardziej „minimalistyczne”. Nazywane są perfumami z feromonami. Znajdziesz je kolejno w seriach:

  • 01 – Molecule 01 zawiera tylko umówiony składnik Iso E Super. Escentric 01 uzupełniono o aromat cytryny, różowego pieprzu i irysa.
  • 02 – Molecule 02 to czysty zapach ambroksanu, czyli syntetycznej ambry (składnika pozyskiwanego ze skamieniałej wydzieliny z przewodu pokarmowego kaszalota). Escentric 02, oprócz Iso E Super, pachnie też ambroksanem i kwiatami. Wyjątkowo ekscentrycznie.
  • 03 – Molecule 03 zawiera w składzie alkohol i syntetyczną odmianą wetiwerii. Escentric 03 dopełniono limą, imbirem, piżmem, cedrem, pieprzem, skórą, drzewem sandałowym, irysem, jaśminem i herbatą – piękny przykład perfum szyprowych.
  • 04 – jeśli masz ochotę poczuć jak pachnie drzewo sandałowe, jego czystą, choć chemiczną interpretację odnajdziesz, wąchając Molecule 04. Natomiast Escentric 04 to już nieco inna historia pachnąca cytrusami i jałowcem, choć dalej oparta na drzewie sandałowym.


Ważne!

Każda z „numerycznych” serii Escentric Molecule składa się z dwóch wariantów. Perfumy o nazwie Molecule zawierają jedną molekułę. Perfumy Escentric składają się z kilku ingrediencji osadzonych wokół wiodącej molekuły. Każda woda toaletowa może być noszona przez kobiety i przez mężczyzn. Przecież zapach nie ma płci! :)


To nie wszystkie zapachy domu perfumeryjnego Escentric Molecule. Geza Schoen ma w swoim zbiorze też inne kolekcje niszowych perfum, takie jak seria The Beautiful Mind. Gdzie je znaleźć? Rzadkie kompozycje są dostępne w naszej perfumerii online sprawdź, co aktualnie mamy w ofercie z kolekcji Escentric Molecule. Zobacz także perfumy innych niszowych marek: