28.01.2021 | Artykuły, Baza wiedzy, Perfumy

Perfumy Guerlain Aqua Allegoria – natura zamknięta w buteleczkach

Można się spierać, które z kompozycji zapachowych Guerlain są najwybitniejsze – Shalimar, Mitsouko czy Jicky, ale jedno jest pewne – obok perfum z linii Aqua Allegoria nie można przejść obojętnie. Dlaczego? Perfumy powstały z miłości do natury, a ich zapach jest jak a) gaj pomarańczowy o wschodzie słońca b) letni ogród po deszczu c) zieleń Sardynii. Odkryj pachnący świat perfum Aqua Allegoria z nami!

Cytrusowe zapachy Aqua Allegoria

Kiedy natura ciągle inspiruje – perfumy Aqua Allegoria

Można powiedzieć, że Guerlain nie wymyślił nic nowego, bo przecież proces tworzenia perfum to chęć uchwycenia tego, co nieosiągalne, złapania natury w ludzkie sidła. Tyle, że on nie próbuje, on – zamyka naturę w szklanych, niewybrednych flakonikach. A wszystko zaczęło się od 1999 roku, kiedy powstał pierwszy zapach– Aqua Allegoria Herba Fresca.

Twórca perfum – Jean Paul Guerlain chciał w ten sposób oddać charakter flory Sardynii i niepowtarzalność macchia, czyli skarłowaciałej zieloności porastająca wyspę. Czy mu się udało? Liczba 32 zapachów Aqua Allegoria powstałych do tej pory zdaje się być najlepszą odpowiedzią. W 2008 roku Jean Paul Guerlain przekazał pałeczkę znakomitemu „nosowi” – Thierry’emu Wasserowi. To on stał się kompozytorem kolejnych perfum. Poznaj 5 topowych pozycji Aqua Allegoria.

1. Witaj w krainie zieloności – Aqua Allegoria Herba Fresca

Miętowo-szałwiowy obłęd, zapach lemoniady przygotowywanej na lato, zielony ogród, woń skoszonej trawy – właśnie tak kobiety określają zapach perfum Herba Fresca. I przyznajemy im 100% racji – to nie jest typowy „świeżak” na lato.

Woń zaskakuje swoim „zielonym środkiem” – koniczyną, miętą, zieloną herbatą. Taki ziołowy koktajl wspaniale chłodzi. Z czego wynika doskonałość kompozycji? To prosta receptura i minimalizm – twórca zapachu używa tylko kilku nut zapachowych, które mają podkreślić główny surowiec. Chylimy czoła!


Czy wiesz, że…

Symbol pszczoły na flakonach perfum z serii Aqua Allegoria to efekt współpracy marki z cesarzem Francji Napoleonem III. Pierre François Pascal Guerlain pełnił funkcję perfumiarza królewskiego, a w 1853 roku stworzył perfumy Eau De Cologne Imperiale, które dedykował cesarzowej francuskiej Eugenii. Ozdobił ją 69 pszczołami – symbolem cesarstwa.


2. Poczuj grapefruit – Aqua Allegoria Pamplelune

Choć kompozycja pochodzi z 1999 roku to cieszy się ciągle dużym zainteresowaniem. Wcale nas to nie dziwi, bo pierwsze naprawdę owocowe perfumy z serii Aqua Allegoria to ideał grapefruita w perfumach!

Wystarczy jedno rozpylenie, by aromat soczystego miąższu, który właśnie został oddzielony od skórki towarzyszył Ci przez cały czas. Jak to możliwe? Oprócz gorzkiego owocu w kompozycji wybrzmiewają także inne cytrusy – bergamotka i kwiat pomarańczy. Orzeźwienie gwarantowane!

3. Zanurz się w orzeźwienie – Aqua Allegoria Mandarine Basilic

Jeśli lubisz cytrusowe perfumy, zapach Mandarine Basilic przeniesie Cię do cytrusowego gaju. Rozsiądź się wygodnie pod drzewem, niech słoneczne promienie przebijające przez liście otulą Twoje ciało, a zapach mandarynek kołysze zmysły.

W centrum zapachu znajduje się mandarynka, ale dzięki wzbogaceniu jej kwaskowatymi akordami kwiatu pomarańczy i cytryny, aromat jest jeszcze bardziej cytrusowy. Ważnym składnikiem jest bazylia, która dodaje kompozycji ziołowego charakteru, co potwierdzają słowa Joanny z Krakowa:

Zapach jest jak powiew lata albo wakacje na egzotycznej wyspie. Bardzo odpowiada mi to niezwykłe połączenie mandarynki z bazylią 🙂 Bardzo zdziwiłam się, że te perfumy naprawdę pachną tymi dwoma aromatami – to nie jakieś sztuczne odpowiedniki owocowo-ziołowe.


Czy wiesz, że…

Perfumy Aqua Allegoria są produkowane w buteleczkach o nietypowej pojemności – 125 i 75 ml. Zdarza się, że podczas premiery nowych zapachów Guerlain wypuszcza flakony o pojemności 100 ml, które otrzymują pracownicy lub dziennikarze. W roku premiery takie niestandardowe buteleczki można kupić w strefach bezcłowych na lotniskach.


4. Spróbuj egzotycznego drinka– Aqua Allegoria Limon Verde

Co łączy brzeg Amazonki i koktajl alkoholowy Caipirinha? Perfumy Aqua Allegoria Limon Verde to kompozycja, która uwodzi świeżością prosto z egzotycznego raju. Zapachu perfum, w którym lima stoi na czele kompozycji, nie można porównać do żadnej innej mieszanki o cytrusowej tonacji.

Lima nie ma nic w sobie z romantycznych i słodkich zapachów. Perfumy ubóstwiają kobiety, którym nie w smak cukierkowe aromaty, a swoich ideałów szukają na półkach z męskimi zapachami. Jeśli szukasz nieoczywistego zapachu z kategorii cytrusowych, sięgnij po tę wersję Aqua Allegoria!

5. Wtul się w szlachetną bergamotkę – Aqua Allegoria Bergamote Calabria

Kalabria w południowych Włoszech jest ceniona z 3 powodów. Posiada cudowne plaże, urokliwe średniowieczne miasta i… ogrody pełne bergamotki. Do tych ostatnich zaprasza nas Guerlain. Twórcy perfum – Thierry Wasser i Delphine Jelk „odczarowali” bergamotkę, która była już interpretowana na miliony sposobów, tworząc „communelle”, który odkrywa szlachetny charakter owocu.

„Zielone złoto Kalabrii” pojawia się w otoczeniu olejku petitgrain, białego piżma i mocnych aromatów kardamonu i imbiru i to właśnie te przyprawowe nuty nadają gorzkiej pomarańczy inny wymiar. Ale najlepiej przekonaj się o tym na własnej skórze 🙂


Czy wiesz, że…

Marka Guerlain jest znana ze swojego zamiłowania do 6 składników, które często stosuje w swoich perfumach. Do tego grona należą: bergamotka kalabryjska, róża damasceńska i stulistna, jaśmin, fasola tonka, wanilia i irys.


Sprawdź także inne zapachy Aqua Allegoria i daj się ponieść naturze: