26.07.2016 | Artykuły, Perfumy

Perfumeryjny słowniczek

 

Budowa perfum

Perfumy, zapachy są mieszanką kilku elementów – substancji o różnej lotności.
Podstawowe elementy zapachu zwane akordami aromatycznymi oraz substancje pomocnicze tworzą pełną kompozycję zapachową.
Komponenty każdej z tych kompozycji można rozdzielić do trzech faz zwanych strukturą zapachu bądź tzw. Piramidą Olfaktoryczną zapachu

  • NUTA GŁOWY – 1 faza – substancje szybko ulatniające się, wyczuwalne na samym początku i intensywnie odczuwalne prze pierwsze 2-3 minuty tuż po aplikacji. Ten zapach dość szybko ustępuje
  • NUTA SERCA –  2 faza – średnio ulatniające się substancje tworzą bukiet, nadają zapachowi charakter – rozwinie się do kilku minut po aplikacji i będzie ewoluował w stronę nuty podstawy
  • NUTA PODSTAWY – 3 faza – substancje ulatniają się powoli, działają najdłużej, przez kilka godzin.

Ważnym jest, aby we wszystkich trzech fazach rozwijania się zapachu działały substancje podobnie pachnące i w ten sposób zapewniły harmoniczny, nieprzerwany proces.

 

Koncentracja perfum

Istnieje skłonność do nazywania wszelkich wód kolońskich i pachnideł perfumami.

Specjaliści jednak dzielą je do grup według stopnia ich rozcieńczenia rozpuszczalnikami.

Producenci perfum rozróżniają naturalne i syntetyczne, ewentualnie półsyntetyczne pachnidła i zapachy.

Naturalne perfumy uzyskują przede wszystkim poprzez destylację z surowców roślinnych takich jak kwiaty, liście, kora drzewna, drzewo, korzenie lub gruczołów zwierzęcych.

Półsyntetyczne perfumy są wyizolowane z substancji naturalnych i następnie opracowywane.

Syntetyczne aromaty są całkowicie pochodzenia chemicznego.

Z ilu substancji składają się perfumy?

Co do tego nie istnieją ścisłe zasady. Mogą składać się z 60-70 składników, ale mogą też składać się z kilkuset składników. Górna granica nie istnieje, nie oznacza to jednak, że im większej ilości składników użyto, tym perfumy są lepsze.

Perfumy są największą koncentracją olejków eterycznych: perfumami nazywamy jedynie ten ekstrakt (esencję), który zawiera esencję zapachową rozpuszczoną w rozpuszczalniku (alkoholu) w najwyższym stosunku.

Wynikiem mocniejszego rozcieńczenia jest następnie „eau”, czyli woda.

Eau de Toilette ( woda toaletowa, EDT) a Eau de Parfum (woda perfumowana, EDP) są koncentratami znajdującymi się pomiędzy perfumami i wodą kolońską.

Woda kolońska jest koncentratem z najniższą zawartością aromatu, który posiada jeszcze charakterystyczny zapach i jest zdolny go długoterminowo utrzymać.

 

Skład

Perfumy (ekstrakt) – zawierają od 15 do 30 % aromatycznej kompozycji zapachowej w stężonym alkoholu

Woda perfumowana (Eau de Parfum, EdP) – zawiera od 8 do 15 % aromatycznej kompozycji zapachowej w ok. 85-90% alkoholu

Woda toaletowa (Eau de Toilette, EdT) – zawiera od 4 do 8 % aromatycznej kompozycji zapachowej w ok. 80% alkoholu

Woda kolońska (Eau de Cologne, EdC) – zawiera od 3 do 5 % aromatycznej kompozycji zapachowej w ok. 70%  alkoholu

 

Grupy zapachowe

Wszelkie zapachy damskie i męskie można podzielić na siedem głównych grup zapachowych, które dzielą się dalej na podgrupy. Damskie perfumy mogą należeć do tej samej grupy co męskie wody kolońskie, zaś różnić się dopiero w podgrupie.

Pierwszą znaną postacią, która zainteresowała się zapachami, był Arystoteles. Dokonał on ich klasyfikacji, na podstawie której wyróżnił sześć głównych grup zapachowych: słodkie, mocne, kwaśne, tłuste, gorzkie oraz śmierdzące.

Ilość zapachów wprowadzanych na rynek każdego roku może szokować. Pomimo tego, że nie ma oficjalnego podziału zapachu perfum, praktycznie każdy nawet najnowszy zapach można zaklasyfikować do jednej z grup zapachowych.

 

Cytrusowa (zielona) – jest najstarszą z grup zapachowych.

Olejki eteryczne otrzymywane są przez zimne tłoczenie owoców, takich jak limonka, bergamotka, cytryna, pomarańcza, melon, mandarynka, grejpfrut, kwiaty pomarańczy.

Są to zapachy świeże i lekkie, głównie typu unisex lub sportowe, zapewniają chłodzące i rześkie doznania, dają niesamowity zastrzyk energii i pobudzają do działania!

Kiedyś zapachy tej grupy tworzone były głównie z myślą o mężczyznach, aktualnie uznawane są za grupę uniwersalną.

Grupa ta dzieli się na pięć podgrup: cytrusowo – kwiatowa, szyprowo – cytrusowa, pikantno – cytrusowa, drzewno – cytrusowa i aromatyczno – cytrusowa.

 

Kwiatowa – jest to największa grupa zapachów, przeważają w niej nuty kwiatów takich jak: jaśmin, róża, fiołek, tuberoza, narcyz, konwalia, bez. Jaśmin uznawany jest za jeden z najskuteczniejszych afrodyzjaków zapachowych. Jego delikatna i subtelna woń rozbudza zmysły. Bywa stosowany do leczenia impotencji i oziębłości oraz zwalczania nieśmiałości. Ma również działanie antydepresyjne i likwiduje napięcia.

Zapachy kwiatowe to wyjątkowa grupa, którą wyróżnia nie tylko skład poszczególnych kompozycji, ale i intensywność ich zapachu.

Nuta kwiatowa stanowi podstawę zapachu, jest jego sercem.

Kwiaty stosowane są przy tworzeniu zapachów zarówno damskich jak i męskich, jednakże w męskich propozycjach nuta ta jest bardzo dyskretna. Zapach z grupy kwiatowej może być zbudowany zarówno wokół zapachu pojedyńczego kwiatu – zapach Lilli w „Diorissimo ” Dior (1956) jak i całego bukietu kwiatów Pleasures” Estee Lauder (1995).

Grupa ta dzieli się na pięć podgrup: kwiatowo-owocową, kwiatowo-orientalną, kwiatowo-wodną, kwiatowo-zieloną i kwiatowo-aldehydową.

 

Drzewna – główne składniki tej grupy to ciepłe, bogate nuty takie jak: sandał, paczula, czasami wytrawne zapachy takie jak cedr czy wetiver. Są to bardzo charakterystyczne kompozycje, używane głównie w propozycjach dla mężczyzn. Zmysłowe nuty drzewa sandałowego oraz gwajakowego połączone z nieco surowym, ale i zarazem wytwornym aromatem cedru i wetiweru wraz z aromatami kwiatowymi tworzą wyrafinowaną, otulającą i bardzo elegancką grupę zapachów. Przeważają tu nuty suche, które starają się naśladować charakterystyczny aromat skóry, dymu, palonego drewna, tytoniu.

Niektóre ze składników tej grupy – jak słodkie, żywiczne i nieco piżmowe drzewo sandałowe – używane były do pachnideł już w starożytności.

Grupa ta dzieli się na cztery podgrupy: drzewno – cytrusowa, drzewno – aromatyczna, korzenno – drzewna oraz drzewno – korzenno – skórzana.

 

Orientalna – są to zapachy kojarzone z dalekim wschodem. Aromatyczne wonie przypraw, egzotycznych kwiatów, żywic. Pierwsze perfumy tej kategorii wprowadziła marka Guerlain pod nazwą „Shalimar” (1925).

Zapachy orientalne często określane są mianem zapachów z grupy ambrowej, nazwa przyjęta z uwagi na sławę perfum Françoisa Coty’ego – Ambre Antique (1905 rok). Zmysłowe, a zarazem uwodzicielskie kompozycje o ciepłej i egzotycznej barwie, przeznaczone są przede wszystkim dla kobiet.

Nuty dominujące to wanilia, cynamon oraz nasycone nuty żywiczne.

Przykładem takich perfum jest „Obsession” Calvin Klein’a (1985) o wyraźnie korzennym charakterze.

Grupa ta dzieli się na trzy podgrupy: drzewno – kwiatowo – orientalna, korzenno – kwiatowo – orientalna, pół – orientalno – kwiatowa.

 

Paprociowa – paproć i lawenda, uzupełnione licznymi innymi komponentami, takimi jak mech dębowy, świeże zioła, kumaryna czy paczula, tworzą tę niezwykle intrygującą rodzinę zapachów zwaną również Fougere (paproć). Grupa ta wbrew nazwie nie odnosi się do zapachu paproci, nazwa pochodzi od francuskich, męskich perfum Fougere Royale (Paproć Królewska) stworzonych w końcu XIX wieku i będących pierwszą kompozycją zapachową z  tej rodziny.

Grupa ta dzieli się na dwie podgrupy: w jednej dominuje aromat lawendy, w drugiej – paproci.

 

Szyprowe – jest to najmniejsza a zarazem najbardziej unikalna grupa zapachów.

Nazwa ta pochodzi od perfum Chypre wylansowanych przez François Coty w 1917 roku. Sukces „Szypru” uczynił go liderem grupy zapachów, w której główne składniki to: dębowy mech, ciste labdanum (nuta żywiczna), paczuli, bergamotka, róża itd.

Podstawową nutą tego zapach jest mech dębowy, który nadaje bardzo specyficzny „ziemny” zapach.

Dodatkowo grupę tę charakteryzują nuty animalne, syntetyczne bądź naturalne takie jak: ambra, piżmo, cybeta.

Grupa ta dzieli się na trzy podgrupy: szyprowo-owocowa, szyprowo-drzewna oraz szyprowo- animalna.

 

Skórzana – bardzo specyficzna grupa, przeważają tu nuty suche, które starają się naśladować charakterystyczny aromat skory, dymu, palonego drewna, tytoniu, oraz nuty z lekkim kwiatowym charakterem.

Stosowane głównie przy tworzeniu męskich zapachów.

Grupa dzieli się na dwie podgrupy: kwiatowo – skórzana i skórzano – tytoniową.