21.10.2016 | Artykuły, Makijaż

Paznokcie Twoją wizytówką. Poznaj sposoby na ich pielęgnację!

 

Każda kobieta wie, jak ważny jest wygląd dłoni. Te zadbane zwracają na siebie uwagę, te zniszczone potrafią popsuć nawet efektowną stylizację. To przecież diabeł tkwi w szczegółach. Niemałą rolę w ich wyglądzie odgrywają paznokcie, wysuwając się na pierwszy plan podczas każdej wykonywanej czynności. Nawet te niepomalowane, ale równe paznokcie z jedynie poświatą odżywki nadają dłoniom ładny, klasyczny wygląd. Co robić, by paznokcie były mocne i stały się Twoją wizytówką? Zapraszamy do naszego poradnika.

 

Przezorny zawsze ubezpieczony

Część z pań często zapomina o tym, że pielęgnacja paznokci zaczyna się już na etapie codziennych prac domowych. Myjąc naczynia, czyszcząc podłogę i kafelki oraz pracując w ogrodzie pamiętaj o założeniu gumowych rękawic ochronnych. Praca w wodzie z dodatkiem detergentu rozmiękcza strukturę paznokcia, może także doprowadzić do ich łamania lub rozdwajania. Pamiętaj także o tym, aby chronić paznokcie przed mechanicznymi uszkodzeniami. Otwieranie puszek, podważanie elementów czy dokręcanie miniśrubek w okularach to nie jest zadanie dla paznokci.

 

Skracaj paznokcie

Długie paznokcie nigdy nie wyjdą z mody, szczególnie jeśli płytkę potraktujesz czerwonym lakierem. Jeśli jednak Twoje paznokcie nie mają idealnego kształtu, przyniesie to odwrotny efekt do zamierzonego.

Od czego zacząć pielęgnację paznokci? Przede wszystkim pamiętaj o regularnym skracaniu paznokci. Staraj się unikać nożyczek lub nożyków, które swoim ostrzem mogą uszkodzić płytkę. O wiele lepszym rozwiązaniem jest użycie pilnika. Jakiego? Pilnik papierowy, mimo że się szybciej zużywa, ma delikatniejszą powierzchnię ścierną niż metalowy. Dzięki niemu delikatnie skrócisz paznokcie, ale także nadasz im pożądany kształt. Pamiętaj, że to od długości paznokci zależy ich kształt – „migdałki” dobrze wyglądają przy dłuższej płytce, bardziej kwadratowe paznokcie sprawdzą się przy krótszych.

 

Nawilżaj

Odżywianie paznokci? Jak najbardziej! Kiedy Twoje paznokcie będą obcięte i wypiłowane możesz zamoczyć je w miksturze z ciepłej oliwy z oliwek i pozostawić na 10 minut. Skóra wokół będzie wygładzona, a paznokcie odżywione.

 

Nie wycinaj skórek

Jednym z częstszych błędów, który popełniają panie, jest wycinanie skórek. Zadaniem skórek jest ochrona miejsca wzrostu paznokcia, kiedy jej nie ma – miejsce pozostaje odkryte i może dość do różnych bakteryjnych infekcji. Niestety mylnie uważa się, że pozostawione skórki są mało estetyczne. Rozwiązaniem jest zastosowanie drewnianego patyczka do skórek, którym możesz je delikatnie cofnąć. Usuwanie skórek z paznokci jest wtedy o wiele delikatniejsze. Najlepsze efekty osiągniesz gdy skórki będą zmiękczone, dlatego najpierw zamocz dłonie lub skorzystaj ze specjalnego kremu, który zmiękcza skórki.

 

Manicure krok po kroku

Każda kosmetyczka powie Ci, że nakładanie lakieru na płytkę paznokcia bez uprzedniej bazy to błąd. Nie tylko dlatego, że baza przedłuża trwałość lakieru, ale przede wszystkim chroni płytkę przed przebarwieniami, które pojawiają się często, jeśli lubujesz się w mocnych tonacjach – czerwieni, graficie czy fiolecie. Aby tego uniknąć na dobrze oczyszczoną płytkę zastosuj odżywkę do paznokci, która wzmacnia płytkę oraz zabezpieczy ją przed zżółknięciem.

 

Pomaluj paznokcie

Kiedy spojrzysz na drogeryjną półkę, Twoim oczom ukaże się cała masa lakierów do paznokci. Które wybrać? Na zadbanych paznokciach każdy lakier wygląda dobrze. Jednak wybór koloru uzależnij od swojego samopoczucia lub temperamentu. Bezpieczne beżowe odcienie sprawdzą się w każdej pracy. Równie eleganckie są paznokcie o perłowej poświacie lub manicure francuski. Jeśli wychodzisz na imprezę możesz wykorzystać mocne barwy – śliwkę, czerwień lub bordo. W letnie dni idealnie prezentują się neonowe kolory oraz modne turkusy i oranże. Aby lakier na dłużej zachował swoją trwałość i nie pojawiły się odpryski, pamiętaj o top coat – lakier nawierzchniowy przedłuży trwałość kolorowego lakieru.