15.09.2016 | Artykuły, Pielęgnacja

Olejowanie włosów – jak to zrobić?

Włosy piękne jak z reklamy to zasługa Photoshopa albo… genów – mama miała gęste włosy, to i córka takie ma. Co jednak zrobić, kiedy w genach nie odziedziczyłaś idealnej fryzury? Odpowiedni dobór kosmetyków to tylko połowa sukcesu. Z pomocą przychodzą Ci różne zabiegi pielęgnacyjne. Jednym z nich jest olejowanie włosów. Jak je wykonać?

Jak olejować włosy?

Czym jest olejowanie włosów?

Olejowanie to zabieg, który polega na rozprowadzeniu na włosach oraz skórze głowy oleju. Technika stosowana od dawna przez mieszkanki Indii zdobyła popularność także wśród Europejek. Nic dziwnego, w końcu lśniące i miękkie włosy to marzenie każdej kobiety, mimo że nie wszystkie się do tego nie przyznają.

Dobroczynne właściwości oleju sprawiają, że łamliwe, matowe i przede wszystkim zniszczone włosy zaczynają się regenerować. Olej wpływa na kondycję włosa, odżywia go, poprawia sprężystość i nawilża. Oczywiście pierwsze efekty nie są widoczne po jednorazowym olejowaniu, na wszystko potrzeba czasu. Jednak opinie „włosomaniaczek” i ekspertek są jednoznaczne – olejowanie to prosta droga do lśniących i ładnych włosów. Olej można nakładać także na końcówki włosów, by zmniejszyć ich rozdwajanie.

Jaki olej wybrać?

Włosy każdej z nas są inne, dlatego po jakimś czasie będziesz wiedziała, który olej jest najskuteczniejszy. Rozpoczynając swoją przygodę z olejowaniem warto skorzystać z gotowych olejów kosmetycznych lub też kuchennych. Najwięcej substancji odżywczych posiadają oleje nierafinowane. Unikajmy natomiast tych, które zawierają parafinę.

Możesz wykorzystać olej kokosowy, który świetnie regeneruje zniszczone końcówki. Olej rycynowy zapobiega rozdwajaniu końcówek, na przesuszone włosy będzie idealny olej ze słodkich migdałów, a olejek jojoba zmiękczy zniszczone kosmyki. Możesz także skorzystać z oliwy z oliwek, która doskonale nawilża, ale także z oleju słonecznikowego czy lnianego.

Jak olejować włosy?

Regeneracja włosów to zabieg czasochłonny, który wymaga cierpliwości, szczególnie w sytuacji, gdy twoje włosy nie są w dobrej kondycji – „zaliczyłaś” kilka mniej lub bardziej udanych farbowań, na co dzień nie rozstajesz się z prostownicą i żyjesz w komitywie z suszarką. Wszystkie te urządzenia pomagają w wystylizowaniu fryzury, jednak działają niekorzystanie na włosy. Twoją bronią będzie olejowanie. Jak się do tego zabrać?

Metody aplikacji oleju

1.    Olejowanie włosów „na sucho”

Olej nałóż na suche, czyste i umyte włosy. Włosy powinny lekko błyszczeć od oleju, a nim nie ociekać, dlatego najlepiej wziąć kilka kropel oleju, rozetrzeć w dłoniach i nakładać na pojedyncze pasma włosów, a na koniec przeczesać je szczotką o grubych igłach. Jak długo trzymać olej? Wszystko zależy od kondycji włosów – w przypadku suchych i zniszczonych wystarczy kwadrans. Olej możesz także pozostawić na całą noc, okrywając włosy czepkiem – takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy myjesz włosy rano. Spłukując olej pamiętaj o umyciu ich szamponem oraz nałożeniu odżywki.

2.    Olejowanie włosów „na mokro”

Niektóre z nas preferują nakładanie oleju na mokre włosy. Zasada działania może być podobna jak w przypadku poprzedniej metody – po nałożeniu oleju na suche włosy zmocz je, odsącz nadmiar cieczy i pozostaw na pół godziny. Możesz także nałożyć olej na mokre, umyte włosy. Po określonym czasie najlepiej nałożyć odżywkę, która wymyje olej.

3.    Olejowanie na odżywkę

Jest to metoda przeznaczona dla posiadaczek kręconych, suchych oraz płowiejących włosów. Przed umyciem włosów zmocz je wodą, odciśnij jej nadmiar i nałóż na nie odżywkę, a na końcu olej. Po 30 minutach możesz spłukać mieszankę.

Jak często olejować włosy?

Wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji oraz czasu, jednak nie możesz przesadzać. Zbyt częste nakładanie oleju zakończy się efektem odmiennym od zamierzonego. Optymalnie nakładaj olej 2 razy w tygodniu, przed myciem włosów.