11.11.2016 | Artykuły, Makijaż

Oczy zwierciadłem duszy…

 

Krótka historia tuszu do rzęs

Historia

Historia przyciemniania rzęs sięga czasów starożytnych. Kobiety w starożytnym Egipcie przyciemniały rzęsy sadzą rozpuszczoną w oliwie, usztywniając całość poprzez dodatek białka. Poprzez wieki historii sposób ten przeistaczał się w różne formy, przez tusz w kamieniu ze szczoteczką, tzw. „plujkę”- której produkcję rozpoczęto w 1917 r., aż do mascary, która jest niepodzielną królową wszystkich kosmetyków do makijażu. W latach 30-tych rewolucyjnym odkryciem  światowego pioniera i wynalazcy firmy Maybelline stało się zastosowanie szczoteczki ze spiralnie ułożonym włosiem pozwalającym pokryć osobno każdą rzęsę.

Tusz do rzęs jest kosmetykiem nakładanym na rzęsy, aby były one grubsze, dłuższe i ciemniejsze. To jeden z najbardziej znanych starożytnych kosmetyków – był używany w Egipcie najprawdopodobniej już w 4000 r. p.n.e. Do barwienia rzęs Egipcjanie używali substancji zwanej proszkiem antymonowym, aby przyciemnić swoje rzęsy, brwi i powieki. Egipski proszek był prawdopodobnie zrobiony z galenitu, siarczanu ołowiu, malachitu i węgla drzewnego lub sadzy. Babilończycy i starożytni Grecy również używali czarnych kosmetyków do oka, tak jak później Rzymianie. Kosmetyki wszelkiego rodzaju wypadły z użycia po upadku Rzymu, chociaż kosmetyki do oczu pozostały popularne w arabskim świecie. Używanie kosmetyków stało się na nowo popularne w epoce renesansu.

 

Współcześnie

Pierwsze współczesne tusze do rzęs nakładało się przy pomocy mokrego pędzelka. Składniki stanowiły 50 % mydła i 50 % czarnego pigmentu. Pigment był przesiewany i mieszany z płatkami mydlanymi, następnie przepuszczany przez młyn kilka razy i w końcu prasowany. Innym tuszem była mascara w kremie – podobna do lotionu substancja pakowana do tubki. Aby go nałożyć, trzeba było wycisnąć małą ilość tuszu na pędzel. Proces ten został znacznie usprawniony poprzez wynalezienie w latach 60-tych aplikatora do mascary. To opatentowane urządzenie miało formę wyżłobionego pręcika, za pomocą którego nabierano odpowiednią ilość tuszu tym samym wyciągając go z pojemnika. Wyżłobiony pręcik został wkrótce zastąpiony szczoteczką / pędzelkiem. To ułatwienie w nakładaniu miało bezpośredni związek ze wzrostem popularności mascary w późnych latach 60-tych.

 

Nasze rzęsy, czym są?

Są one jednym z wytworów skóry. Cykl ich wzrostu jest podobny do cyklu wzrostu włosa. Trwa ponad 12 miesięcy, zaś w fazie najbardziej nas interesującej, czyli widocznego włoska, który możemy umalować – ok. 6 miesięcy. Według poradnika domowego najlepszym specyfikiem do pielęgnacji rzęs jest olejek rycynowy, który wzmacnia rzęsy, uelastycznia je, odżywia, a także nadaje połysk. Stosować go należy jako stały element wieczornej pielęgnacji, nakładać suchą, czystą szczoteczką do mascary.

 

Jak malować rzęsy?

Rzęsy pokrywamy ze wszystkich stron – pierwszym ruchem malujemy je od góry, a kolejnymi od dołu. Tusz nakładamy dwukrotnie. Drugą warstwę nanosimy nie czekając, aż pierwsza wyschnie. Wilgotne, świeżo pomalowane rzęsy dają się łatwiej modelować i rozczesać z nadmiaru tuszu i grudek.

Efekt będzie doskonały, jeśli na rzęsach pozostawimy mgiełkę pudru sypkiego przed zastosowaniem mascary. Rzęsy będą dłuższe, a makijaż trwalszy.

 

Rynek

Współcześnie producenci kosmetyków do makijażu prześcigają się w dążeniu do stworzenia „mascary doskonałej”. I są tego dość blisko!

Idealna mascara, to taka, która nie tylko wydłuża, pogrubia i podkręca rzęsy… Produkt doskonały ma współgrać z okiem, z rzęsami. Ma wyciągać najdrobniejsze rzęski, modelować kontur oka, podkręcać zalotnie rzęsy oraz stwarzać efekt panoramicznego spojrzenia. Jednakże mimo usilnych starań producentów na nawrócenie nas na novum, gros kobiet nadal sięga po „stare” sprawdzone mascary z klasycznymi szczoteczkami. Wymagania stawiane tuszom do rzęs rosną z roku na rok, ale też rynek oferuje nam odpowiedź w postaci coraz to bardziej różnorodnych produktów. Od lat rekordy popularności bije mascara Yves Saint Laurent  Volume Effet Faux Cils z klasyczną szczoteczką dającą tzw. „efekt sztucznych rzęs”. Wynalazkiem ostatnich czasów jest fenomenalna szczotka Givenchy Phenomen Eyes dająca efekt „panoramicznego spojrzenia”. Na wyróżnienie zasługuje również tusz do rzęs Exceptionnel marki Chanel – zastosowanie syntetycznych włókien w szczotce stworzyło możliwość wykonania bardziej precyzyjnego makijażu. Mascara Guerlain Maxi Lash z kolei, dzięki zastosowaniu maksymalnie dużej szczoteczki, pozwala na pokrycie tuszem nawet najmniejszych rzęs.