19.10.2016 | Perfumy, Poradniki

Nuty zapachowe w perfumach dla mężczyzn

 

W większości perfum można wyróżnić 3 podstawowe nuty zapachowe – nutę głowy, serca oraz bazy. Każda z nich to kompozycja woni, które razem tworzą esencję o określonym charakterze. Jakie aromaty pojawiają się najczęściej w perfumach męskich?


Męskie czy damskie perfumy?

Jak poznać, czy mamy do czynienia z zapachem męskim, czy damskim? W pierwszej chwili informują nas o tym regały w sklepach podzielone na te z kosmetykami dla mężczyzn i dla kobiet. Wśród nich znajdziemy dziesiątki atrakcyjnych szklanych buteleczek – w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach. Wygląd samego flakonu również pozwala na zorientowanie się w jego zawartości – jedne są ciemne i minimalistyczne, inne jasne, pastelowe i zdobione kokardkami.
Ostatecznie jednak o przeznaczeniu zapachowej mikstury informuje nas nos, który w większości przypadków potrafi odróżnić, czy mamy do czynienia z perfumami męskimi czy damskimi. Podział na obie grupy jest jednak w pewnej mierze umowny, co wynika choćby z faktu, że niektóre z kobiet używają na co dzień perfum przeznaczonych „teoretycznie” dla płci przeciwnej. Co więcej, do produkcji jednych i drugich stosowane są niejednokrotnie te same olejki zapachowe. Mimo wszystko przyjęło się, że zapachy męskie charakteryzują się przeważnie silniejszą i ostrzejszą wonią, podczas gdy zapachy dla kobiet wydają się bardziej subtelne.

 Czy wiesz, że…?


Przeciwwagą dla podziału na perfumy męskie i damskie są perfumy unisex, czyli uniwersalne, bezpłciowe. Najsłynniejszym, choć nie pierwszym zapachem tego typu jest One Calvina Kleina. Typowo „kobiece” nuty kwiatowo-owocowe łączą się w nim z „męskimi” akordami przypraw, drzew, piżmem i ambrą.Nuty zapachowe o uniwersalnym charakterze

Zdecydowanie i wyrazistość jest tym, co odróżnia perfumy męskie od subtelnych zapachów damskich opartych na kwiatowych i owocowych akordach. Nie oznacza to jednak, że w ich składzie nie znajdziemy kwiatów ani owoców. Te pojawiają się szczególnie w ulotnej nucie głowy i następującej po niej nucie serca – mogą to być zapachy uniwersalnej bergamotki, grejpfruta, mandarynki, cytryny, fiołków, kwiatu pomarańczy, jaśminu, gardenii, aksamitek czy róży. W podstawach męskich i damskich zapachów znajdziemy często popularnie stosowane piżmo i ambrę, słodką wanilię, wetiwer, bób tonka i akordy drzewne – najczęściej drzewo sandałowe, cedrowe oraz paczuli. W obu rodzajach perfum występują także akordy wodne. Odpowiadają one za świeży i lekki charakter zapachu, a podbijane są innymi akordami, np. owocowymi czy kwiatowymi. Są czyste, delikatne i przywodzą na myśl morską bryzę, poranną rosę lub deszcz.


Składniki charakterystyczne dla zapachów męskich

Wymienione wyżej składniki łączą się w esencjach zapachowych z aromatami, które określić można jako typowo męskie. Wśród nich pojawiają się zioła, np. mięta pieprzowa, szałwia, bazylia, tymianek, kolendra oraz przyprawy charakterystyczne dla perfum korzennych – goździki, imbir, gałka muszkatołowa, kardamon, cynamon czy pieprz. To właśnie one wyczuwalne są najczęściej w początkowych i środkowych nutach zapachów męskich (wraz z towarzyszącymi im nierzadko esencjami kwiatów i cytrusów wymienionymi powyżej). W nutach bazowych wyróżniają się z kolei skóra, tytoń i tabaka, pojawiające się w zapachach tytoniowo-skórzanych. Typowo męskie akordy to też akordy jałowca, sosny, świerku, brzozy, drzewa gwajakowego, drzewa amyris, drewna dębowego oraz mchu, odpowiadające za drzewny lub żywiczny wymiar kompozycji.Czy wiesz, że…?


Niektóre kategorie perfum – np. perfumy wodne, orientalne – obejmują zapachy przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Zapachy skórzane, ziołowe i drzewne to natomiast produkty przeznaczone w głównej mierze dla mężczyzn.