12.02.2021 | Baza wiedzy, Perfumy, Poradniki

Nuty, akordy i kompozycje zapachowe perfum – wszystko co musisz wiedzieć – część I

Kompozycja, nuta, akord – to pojęcia muzyczne, które stosuje się również w perfumiarstwie. Pachnidła mogą być prawdziwymi dziełami sztuki – są starannie kreowane, a ich skład dobierany wręcz z namaszczeniem. Dlatego perfumiarze często nazywani są artystami. Oto mały przewodnik o tym, czym właściwie jest ta magiczna mikstura we flakoniku.

Nuty i akordy zapachowe perfum

„perf fumus” – łac. „poprzez dym”

W Egipcie, gdzie zaczęła się pachnąca alchemia, perfumy były produktem tajemniczej mocy, wykorzystywanym również w lecznictwie. Bogom ofiarowywano dary z aromatycznych ziół, drzewnych żywic i owoców. Kiedy we Francji w XVIII w. na wielką skalę zaczęto produkować perfumy, wyłoniły się już pojęcia: nuta głowy (górna), serca (środkowa) i głębi (dolna, podstawy, bazy). Natomiast akordem nazywamy mieszaninę dwu lub więcej substancji zapachowych, które tworzą jedną charakterystyczną nutę. Później są one łączone w różne kompozycje zapachowe, by całość przekształca się w bukiet.


Czy wiesz, że…

Perfumy w liczbach: świat perfum tworzy około 35 tysięcy substancji aromatycznych, a jeden flakon to mieszanina około 30 składników.


Nuty zapachowe – nuta głowy

Tworzy intensywną, ale bardzo lotną substancję zapachową. To ta nuta, którą wyczujesz najlepiej tuż po spryskaniu paseczka czy swojego nadgarstka. Silnie wpływa na pamięć zapachu i jego wspomnienie, ale stosunkowo szybko znika. Utrzyma się na Twojej skórze od kilkunastu minut do pół godziny.

Nuta głowy jest w perfumach najbardziej świeża i lekka, dlatego najczęściej stosuje się tutaj zapachy szczególnie wyraziste z wszystkich kategorii. Jeśli preferujesz kompozycje cytrusowe, to zaraz po otwarciu flakonika najlepiej wyczujesz cytrynę, bergamotkę, limonkę czy pomarańczę, jeśli owocowe, to: melon, arbuz, ananas czy kaktus, w zielonych najlepiej wyczujesz miętę, ogórek i melisę, w ziołowych – lawendę i tymianek, a korzennych – czarny i zielony pieprz. Przy wyborze perfum nuta głowy silnie oddziałuje na Twoją decyzję, ale pamiętaj, że zapach, który tworzy, straci wiele na swej intensywności.

Środkowa nuta zapachowa – serca

Nazywana środkiem zapachu, tworzy dominujący temat, który wpływa na charakter danych perfum i stopniowo łączy się z nutą głębi. W pełni wyczuwalna staje się, gdy woń zmiesza się z zapachem Twojej skóry, dlatego możesz ją najlepiej rozpoznać po upływie około 10-20 minut po spryskaniu nadgarstków. Utrzymuje się od godziny do czterech – tutaj największe znaczenie ma jakość gatunkowa perfum.

Substancje zapachowe, które są wykorzystywane do utworzenia tej nuty cechują się średnią lotnością. Są to najczęściej aromaty kwiatowe – róża, ylang, jaśmin, lilie, konwalie, tuberoza, fiołek czy magnolia; korzenne – goździk, cynamon, imbir, kardamon czy hyzop oraz zielone – szałwia, rozmaryn, cyprys lub jałowiec. Nuta serca łączy dwie pozostałe nuty i odpowiada za ich wspólny bukiet – choć nie zwrócisz na nią szczególnej uwagi, odgrywa bardzo istotną rolę w odbiorze całości zapachu perfum.

Nuta głębi – tzw. „utrwalacz” zapachu

Stworzona z najmniej lotnych substancji to nuta, która stanowi podstawę zapachu. Do jej składu dodano utrwalacze, więc to dzięki niej możesz pachnieć przez kilkanaście godzin, a nawet kilka dni. Stabilizuje i wzmacnia, bazując na ciężkich akordach zapachowych – znanych już w starożytności balsamiczno-żywicznych aromatach. Olejki tworzące nutę bazy są praktycznie nielotne, dlatego często uznajemy je za ciężkie i ziemiste. Wyraźnie pojawiają się do godziny po tym, jak zaaplikujesz perfumy na skórę i w szczególności oddziałują na trwałość całego bukietu.

Nutę głębi tworzą zapachy z grup: drewnianej, w której wykorzystuje się sandał, cedr czy paczulę; ambrowej i zwierzęcej, gdzie główną rolę ogrywa piżmo, a także skórzanej, tytoniowej, balsamicznej, do której należą np. kadzidło i mirra oraz aromatyczno-słodkiej, gdzie znajdziesz wanilię, koniak, kawę, miód czy marcepan. Tworząc swoiste tło zapachu, w istocie kształtuje jego charakter, który dopasowuje się do Twojej osobowości i ją uwydatnia.