13.10.2016 | Baza wiedzy, Perfumy, Poradniki

Niszowe zapachy dla mężczyzn

 

Na perfumeryjnych półkach znajdziemy setki zapachów selektywnych. Komponowane są one przy użyciu popularnych składników oraz w taki sposób, by sprostać gustom jak największej rzeszy osób. Nie wszystkim jednak te typowe i powielające się akordy przypadają do gustu – wielu mężczyzn szuka w perfumach tego, co wyróżni ich z tłumu. To zadanie spełniają właśnie zapachy niszowe.

 

Perfumy niszowe, czyli jakie?

 

Wspomnieliśmy we wstępnie o zapachach selektywnych, które znajdziemy w większości drogerii. Przystępne ceny, wyszukane flakony i widniejące na nich nazwiska gwiazd to ich cechy szczególne. Przeciwieństwem tego typu perfum są zapachy niszowe. Nie znajdziemy ich przeważnie wśród mainstreamowych esencji, ponieważ nie są produkowane na tak szeroką skalę. Zwykle powstają w ograniczonych ilościach, co czyni je trudniej dostępnymi. Do ich wyrobu używane są wyselekcjonowane składniki, zwykle pochodzenia naturalnego, co z kolei skutkuje wyższą ceną gotowych produktów.

 

Ich cechą charakterystyczną jest także nietypowość – to oryginale perfumy, których skład nierzadko bywa unikalny lub wręcz szokujący (choć nie zawsze musi tak być). Tym, co je wyróżnia, jest także brak reklamy i sygnowania znanymi nazwiskami, co pozwala twórcom zapachów na kreowanie kompozycji zupełnie nowatorskich. W kategorii zapachów niszowych znajdują się perfumy męskie oraz damskie, a także zapachy bezpłciowe, tzw. unisex.

 


 

Czy wiesz, że…
Podział na perfumy selektywne oraz niszowe nie jest wyraźny. Granica pomiędzy zapachami jest rozmyta, a wybrane produkty trudno jednoznacznie przypisać do jednej z grup. Niektóre z zapachów uznawanych za niszowe nie różnią się od kompozycji dostępnych w drogeriach i na odwrót – niektóre spośród perfum selektywnych są na tyle oryginale, że można traktować je jak niszowe.


 

Męskie perfumy o niszowym charakterze

 

Oferta niszowych perfum dla mężczyzn obejmuje zarówno zapachy na bazie klasycznych składników, jak i te powstałe w oparciu o zupełnie niestandardowe akordy. W pierwszym wypadku znajdziemy kompozycje pozbawione szokujących czy uznawanych za dziwne woni, którym całkiem blisko do perfum selektywnych. Dominują tu klasyczne nuty drzewne, ziołowe, cytrusowe, korzenne czy kwiatowe. Do takich perfum należą np. Lyric Man Amouage, Mandragore Men Annick Goutal czy Douro Men Penhaligon’s. Wiele jest jednak również kompozycji stworzonych na bazie nietypowych akordów, jak np. zapachy pralni chemicznej lub garażu w perfumach z serii Synthetic Comme des Garcons; czy choćby aromaty świątyń odwzorowane w serii Incense tego samego producenta. Wymienione zapachy nie są typowo męskie – określane jako unisex przeznaczone są zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, podobnie jak wiele innych perfum niszowych. Wśród nich warto wymienić choćby Incense Oud By Kilian, Red Aoud Montale oraz Habdan Parfumes de Marly.


Niszowe perfumy męskie – komu przypadną do gustu


Różnorodność perfum niszowych jest dość duża i nawet jeśli nie wyróżniają się one swoim zapachem spośród kompozycji znajdujących się obecnie w modzie, są od nich lepsze jakościowo, bo wyprodukowane zostały z najlepszych składników. Z tego powodu produkty niszowe powinny zwrócić uwagę osób mających pewną perfumeryjną wiedzę i kierujących się w wyborze produktu nie jego marką czy znanym nazwiskiem widniejącym na buteleczce, ale faktyczną zawartością. Ponadto mogą być także traktowane w kategoriach małych dzieł sztuki, które powstają w atmosferze nieskrępowanej wymogami i założeniami dużych koncernów. W końcu, niszowe zapachy przypadną do gustu mężczyznom, którzy pragną wybić się z tłumu jednakowo pachnących osób i którzy poszukują w perfumach tego, czego nie oferują drogerie i dostępne w nich zapachy selektywne.