Białe płatki sypiące się na ramiona, ale również szpecące czarne plecy żakietów i opadające przy każdym poruszeniu głowy – to prawdziwa zmora. Nawet, jeśli znika na jakiś czas, łupież szybko powraca. Ale są na niego sposoby! Podpowiemy Ci, jak pozbyć się łupieżu.
Łupież – poznaj wroga
Naturalnym zjawiskiem jest to, że skóra na głowie ulega złuszczeniu się (tak, jak zresztą na całym ciele). Jeśli jednak dochodzi do przerostu grzybów z rodzaju Malassezia (które w niewielkiej ilości występują na skórze naturalnie), możesz mieć do czynienia ze stanem chorobowym. Przewlekłe swędzenie, nadmiar łojotoku lub zbyt sucha skóra głowy, a także charakterystyczne białe „płatki” to znak, że masz do czynienia z łupieżem.
Przyczyn może być kilka, jednak czynnikami, które najbardziej sprzyjają łupieżowi, są:
- niedostateczna ilość cynku w organizmie,
- niewłaściwe stosowanie środków do mycia włosów i utrwalania fryzury lub zbyt rzadkie mycie włosów,
- przesuszona skóra głowy,
- stres, zmęczenie, alergie,
- zapalenia skóry różnego typu.
Pamiętaj!
Zarówno nadmierne wydzielanie się łoju, jak i jego brak wpływają na stan sprzyjający rozwojowi łupieżu. Z jednej strony stanowi on pożywkę dla grzybów, a z drugiej – jego brak oznacza zaburzoną barierę ochronną, dlatego skóra jest narażona na wszelkie niesprzyjające czynniki i intensywniej się złuszcza. Źle dobrane kosmetyki do włosów mogą sprzyjać nieprawidłowej kondycji skóry głowy, dlatego wybranie odpowiedniego szamponu przeciwłupieżowego czy dopasowanej odżywki do włosów są tak kluczowe.
Co na łupież?
Najważniejsza kwestia to regularne mycie głowy odpowiednio dobranymi szamponami przeciwłupieżowymi oraz dbanie o skórę i włosy. Właściwe nawilżenie oraz wyciągi z roślin i wybrane składniki lecznicze będą skutecznie hamowały dalszy rozwój stanu chorobowego, a także zwalczały uciążliwe objawy. Czego powinieneś szukać w dobrym szamponie przeciwłupieżowym? Oto ingredienty, które skutecznie zwalczają łupież:
- cynk – to najważniejsza broń przeciwko łupieżowi. Minerał jest niezbędny do utrzymania właściwej kondycji skóry głowy i skutecznie hamuje namnażanie się złych mikroorganizmów. Znajdziesz go w szamponie przeciwłupieżowym Kerastase, który hamuje rozwój łupieżu nawet do 8 tygodni. Pirytionian cynku znajduje się także w szamponie przeciwłupieżowym Fructis Grow Strong, który spisze się świetnie, jeśli Twoje włosy są osłabione.
- kwas salicylowy – powoduje złuszczanie się skóry głowy, dzięki czemu białe płatki są usuwane w czasie mycia włosów. Ten związek występuje między innymi w liściach laurowych, rumianku, korze wierzby i topoli, a także senesie. Znajdziesz go w szamponie przeciwłupieżowym Korres, który przeznaczony jest do suchej skóry głowy. Zawiera prowitaminę B5, eliminującą swędzenie. Sprawdź ten naturalny kosmetyk i przekonaj się, jak pozbyć się łupieżu!;
- mięta – mentol zawarty w olejku eterycznym z tego zioła doskonale zwalcza objawy i źródło powstawania łupieżu, a jednocześnie reguluje wydzielanie się sebum. Szampon przeciwłupieżowy z miętą Fructis Clean Fresh sprawdzi się do włosów przetłuszczających się – sprawdź to na własnej skórze… głowy!;
- piołun – wyciąg z tej rośliny jest szczególnie skuteczny w walce z grzybami, dlatego wzbogacony o nie szampon przeciwłupieżowy będzie dobrze zwalczał mikroorganizmy, odpowiadające za powstawanie uciążliwego stanu chorobowego. Składnik znajdziesz w naturalnym szamponie przeciwłupieżowym Natura Siberica. Dodatkowo zawiera naturalne aminokwasy, dzięki którym skóra Twojej głowy może zachować naturalne pH, sprzyjające utrzymaniu się zdrowej kondycji, a także wyciąg z mchu dębowego, działającego antyseptycznie.
Naturalny sposób na łupież – Dr. Konopka’s
Jeśli stawiasz na maksymalnie naturalne sposoby leczenia się i uznajesz jedynie najlepsze, ziołowe i organiczne kosmetyki, oto Twój osobisty lekarz. Dr. Konopka’s to marka naturalnych produktów do pielęgnacji ciała – wśród nich znajdziesz starannie stworzone szampony przeciwłupieżowe, a także odżywki, sera i olejki, które sprawdzają się w walce z łupieżem.
Produkty Dr. Konopki wyróżniają się, ponieważ znajdziesz tutaj nie tylko szampony przeciwłupieżowe czy odżywki. Spróbuj specjalnego olejku do włosów na łupież, bogatego w zioła, których działanie zwalczy uciążliwe objawy i zapobiegnie ich nawracaniu. Kluczowym składnikiem jest tu rumianek, bogaty we wspomniany wyżej kwas salicylowy.
Inną kosmetyczną odpowiedzią na pytanie, jak pozbyć się łupieżu, jest serum Dr. Konopki, którego formuła opiera się na leczniczych właściwościach rozmaitych olejów, oliwy z oliwek i szeregu ziół, w tym: rumianku, rozmarynu, drzewa herbacianego o niezwykłych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwgrzybicznych, a przede wszystkim nostrzyka białego, który skutecznie zwalcza tę chorobę skóry owłosionej.
Zobacz jeszcze inne szampony przeciwłupieżowe i kosmetyki, które pomogą Ci pozbyć się uciążliwego problemu i nie zwariować! Pamiętaj o zdrowej diecie, wysypianiu się i odpowiedniej pielęgnacji włosów, a w połączeniu z działaniem ziołowych kosmetyków, stworzysz skuteczną broń przeciwko łupieżowi.