28.11.2017 | Artykuły, Baza wiedzy, Perfumy

Nie uwierzysz, ile warte są te składniki perfum! Cz.I

Zapach to najlepszy nośnik emocji i wspomnień. Ma też wpływ na nastrój i odbiór doświadczeń. Nic dziwnego, że rynek perfumeryjny jest wart dziesiątki miliardów dolarów, a niektóre perfumy osiągają astronomiczne ceny. Który składnik perfum jest najdroższy?

Drogie składniki perfum

Im składnik mniej dostępny, tym więcej będzie kosztował. Niekiedy potrzeba dosłownie ton kwiatów, aby uzyskać olejek zapachowy. Niektóre z roślin kwitną tylko raz do roku, inne muszą być zebrane jeszcze przed wschodem słońca i natychmiast przerobione na aromatyczny ekstrakt. Ale kwiaty to nie jedyne nuty zapachowe. W perfumiarstwie używa się też innych drogich składników pozyskiwanych np. z… treści pokarmowej wielorybów. Nie można zapomnieć o kosztownych orientalnych przyprawach. Które składniki perfum są najdroższe?

7. Luksusowe perfumy z cynamonem z Cejlonu

Podobno jest tylko jeden oryginalny cynamon – cinnamomum verum z Cejlonu (dzisiejszej Sri Lanki). Olejek z tej ostrej przyprawy potrzebny do tworzenia perfum orientalnych uzyskuje się na drodze ekstrakcji lub destylacji parowej, a sam proces nie jest łatwy i wymaga użycia mnóstwa surowca. Z 1 kg lasek cynamonowych można otrzymać do 10 ml absolutu.


Czy wiesz, że…

Olejek cynamonowy z liści jest dużo tańszy niż ten z kory i to jego wykorzystuje się głównie w produkcji perfum. Oczywiście stosuje się też zamienniki w postaci eugenolu lub czystego aldehydu cynamonowego.


Przykłady najładniejszych perfum z cynamonem:

  • olejek z liści cynamonu stosowany jest w niektórych perfumach Estee Lauder, np. Cinnabar,
  • Yves Saint Laurent Opium – tam też znajdziesz „prawdziwy cynamon”,
  • ciepłe i korzenne perfumy Dior Dolce Vita pachną zachwycająco cynamonem i wanilią.

6. Król przypraw – szafran w perfumach

Do wyprodukowania 1 kg przyprawy potrzeba 150 tys. krokusów. Kwiaty muszą być koniecznie zebrane o świecie, zaraz po otwarciu płatków. Uważa się, że najlepsze krokusy rosną w hiszpańskiej La Manchy i to z nich otrzymuje się najcenniejszy szafran.

Najdroższą przyprawę świata uzyskuje się z czerwonego słupka kwiatowego, a z nie z samych płatków krokusa. Bo z nich otrzymuje się absolut szafranu – cenny, choć rzadki składnik perfum często zastępowany syntetyczną molekułą Safraleine. Producenci perfum nie podają, czy użyty w nich składnik to naturalny czy sztuczny szafran. Syntetyczny zamiennik nie jest oszałamiająco drogi. Kosztuje zaledwie 300 dolarów za 1 kg, ale pachnie luksusem.

Przykłady najładniejszych perfum z szafranem:

  • L’Artisan Parfumeur Safran Troublant – chyba jedyne perfumy na świecie, w których szafran gra pierwsze skrzypce,
  • Aoud Safran – perfumy uniseks marki Montale mają w składzie 3 luksusowe składniki: szafran, agar i różę.
  • Drogie perfumy Beloved for Man marki Amouage składają się z równie drogich komponentów – m.in. szafranu, irysa, drewna gwajakowego. Luksus w czystej postaci!

5. Róża stulistna z Grasse – tajemnica Chanel no 5

Buteleczka perfum Chanel No 5 zawiera 12 róż stulistnych uprawianych w Grasse.


Gdzie leży Grasse?

Położone na Lazurowym Wybrzeżu miasteczko Grasse jest mekką przedsiębiorców produkujących esencje kwiatowe sprzedawane później do wyrobu najlepszych perfum. Tam siedziby mają m.in. Amouage i Molinard – luksusowe domy perfumeryjne.


Region ma idealny dla kwiatów mikroklimat, a rolnicy nigdy nie stosują nawozów ani środków ochrony roślin. Za kilogram absolutu z róży z Grasse trzeba zapłacić bagatela 10 tys. euro.

Przykłady najładniejszych perfum z różą majową z Grasse:

  • flanker jednych z najbardziej popularnych perfum Dior J’adore L’or pachnie różami z Lazurowego Wybrzeża,
  • piękne, różane perfumy damskie Poison Girl to kolejna udana propozycja od Diora,
  • jeśli szukasz drogich różanych perfum, sięgnij po Dolce & Gabbana Velvet Rose. Ich bukiet składa się z róży stulistnej, marokańskiej i bułgarskiej.

Róża stulistna, szafran i cynamon to drogie, ale nie najdroższe składniki perfum. Co można zaliczyć do najcenniejszych aromatów na świecie? Tego dowiesz się z II części artykułu.