29.11.2017 | Artykuły, Baza wiedzy, Perfumy

Ile kosztują najdroższe składniki perfum? Cz. II

Które składniki perfum są najdroższe? Olejki z szafranu, róży i cynamonu są kosztowne, ale w perfumiarstwie wykorzystuje się składniki warte o wiele, wiele więcej. Poznaj nuty zapachowe perfum, których ceny wprawią Cię w osłupienie!

Najdroższe składniki perfum

W I części naszego zestawienia zdradzamy tajemnice szafranu, róży stulistnej i olejku z cynamonu. Teraz zajmiemy się dużo droższymi składnikami perfum. Zaczniemy od… treści żołądkowej kaszalota.

4. Ambergris (ambra) – wymiociny kaszalota

Kaszalot wyrzuca w ocean zawiesinę jelitową zwaną ambrą (ambergris). Substancja ta unoszona na wodzie z czasem twardnieje, tworząc bryłę na kształt skały. Gdzie znaleźć ambergirs? Można ją spotkać na plaży. Poszukiwacze „płynnego złota” zbierają grudki ambry, które potem leżakują jak dobre wino i po czasie szacuje się ich wartość na rynku perfumeryjnym.

Ile kosztują skamieniałe wymiociny kaszalota? Cena zależy od tego, na ile ambra jest świeża. W 2006 roku na australijskiej plaży para spacerowiczów znalazła 14 kg bryłę, która zasiliła ich budżet o blisko 300 tys. dolarów – to około 18 tys. euro za kilogram szarej ambry. Ale zdarzają się też cenniejsze okazy.

Któż by pomyślał, że kobiety i mężczyzn tak wyrafinowanych może podniecać esencja z trzewi chorego wieloryba!

Fragment powieści „Moby Dick”

Przykłady najładniejszych perfum z ambergris:

 • w ofercie marki Ajmal znajdziesz perfumy Ambre Fruite – ciekawą mieszankę ambry i owoców,
 • składnik perfum obecny jest też w luksusowej mieszance Ambre Noir marki Brecourt,
 • Amouage The Library Collection Opus VII to jedne z najlepszych perfum z szarą ambrą.

3. Irys, który każe na siebie czekać

Przygotowanie ekstraktu z irysa to pracochłonny proces. W przeciwieństwie do róż, olejek irysowy pozyskuje się z kłączy, zwanych korzeniami irysa. Po ich idealnym oczyszczeniu i pocięciu, pozostawia się je do wyschnięcia na… 3 do 5 lat. Po tym czasie kłącza poddaje się destylacji z parą wodną, uzyskując tłustą substancję zwaną „masłem irysowym”, z którego następnie wytwarza się absolut. Jego ceny dochodzą do 25 tys. euro za kilogram!

Przykłady najładniejszych perfum z irysem:

 • Iris Nobile Acqua di Parma to jedna z najbardziej cenionych kompozycji,
 • piękny zapach Silver Iris marki Atelier Cologne mogą używać i kobiety, i mężczyźni,
 • o tym, jak pachnie korzeń irisa, przekonasz się wąchając Beloved for Man Amouage.

2. Jaśminowe perfumy – zapach fortuny


Czy wiesz, że…

Jaśmin i jego syntetyczne odpowiedniki są używane w ponad 80% kompozycjach kobiecych perfum! Ale to wcale nie oznacza, że olejek jaśminowy jest tani.


Do produkcji ok. 1 mililitra absolutu potrzeba około 8 tys. kwiatów, dlatego jego cena jest tak wysoka. Za 3,5 mililitra finalnej esencji z jaśminu producenci perfum płacą 80 dolarów. W porównaniu – za tyle samo olejku z lawendy trzeba zapłacić nieco ponad dolara. Za najcenniejszy uważa się absolut z jaśminu uprawianego w Grasse. Kilogram jest wart ok. 70 tysięcy euro.

Przykłady najładniejszych perfum z jaśminem:

 • jedne z najładniejszych jaśminowych perfum to Jasmin Rouge z serii Private Blend Toma Forda,
 • piękny zapach Jasmin Full niszowej marki Montale zdobył serce niejednego konesera niszowych kompozycji,
 • Jasmin Noir Bvlgari – znajdziesz w nich zachwycający absolut jaśminu sambac.

1. Oud – płynne złoto

Drewno agarowe to ponoć najdroższe drewno na świecie. Funkcjonuje pod wieloma nazwami – agar, agarwood, oud, aoud oudh, drewno aloesowe, eaglewood, drewno kalambakowe, gaharu.

Co ciekawe, oud nie jest jednym określonym gatunkiem drzewa. Oud pozyskuje się z niektórych drzew z rodziny wawrzynkowatych, które muszą być zainfekowane pleśnią Phialophora parasitica. Zarażone rośliny broniąc się przed pasożytem wydzielają ochronny olejek, który stopniowo twardnieje. Zbieracze odcinają zainfekowane kawałki drewna i sprzedają oud w postaci kawałków drewna, proszku lub olejku.

Niska dostępność i trudność w pozyskiwaniu czyni z drewna agarowego produkt droższy niż złoto. Za 1 kg przeciętnej jakości olejku trzeba zapłacić 50 tys. dolarów. Najszlachetniejszy oud kosztuje nawet 250 tys. euro za kilogram.

Przykłady najładniejszych perfum z olejkiem oud:

 • perfumy marki Maison Francis Kurkdjian – Oud Velvet Mood mają w składzie nie tylko aoud, ale też szafran, cejloński cynamon i balsam copahu!
 • Dahn Oudh Al Shams marki Ajmal to perfumy orientalne z jednym składnikiem – z zapachem drewna agarowego,
 • najdroższy składnik tworzy piramidę zapachową wybornych perfum Toma Forda Oud Fleur z kolekcji Private Blend. Oprócz oud w nutach pojawia się róża, żywice, drzewo sandałowe i paczula.

Najdroższe perfumy świata

No1 Passant Guardant autorstwa Clive’a Christiana są uznawane za najdroższe perfumy świata. Zamknięte w ręcznie robiony flakon ze złota zdobiony diamentami perfumy można kupić w Harrodsie za 143 tysiące funtów brytyjskich.


Odrobina luksusu każdemu może poprawić humor. Który flakon drogich perfum to Twoje marzenie?