20.01.2021 | Artykuły, Baza wiedzy, Perfumy

Najciekawsze fakty i mity na temat perfum

Zastanawiałaś się kiedyś nad tym, dlaczego niektórzy klienci drogerii proszą obsługę o ziarna kawy? Dlaczego większość osób rozciera perfumy, nałożone na nadgarstki? Albo czy perfumy męskie są tylko dla mężczyzn? Pod lupę wzięliśmy najpopularniejsze stwierdzenia dotyczące zapachów! Sprawdź, które z powszechnych przekonań są prawdziwe, a w których zwęszyliśmy perfumowe kłamstewka.

Perfumy - fakty i mity o nich

1. TESTERY PERFUM MAJĄ INTENSYWNIEJSZY ZAPACH

MIT! Bez wątpienia chociaż raz słyszałaś bajkę, że producenci celowo podsuwają nam testery mocniejsze i lepsze jakościowo od perfum, ponieważ chcą w ten sposób zachęcić do kupna swojego produktu. Gdyby proceder taki rzeczywiście miał miejsce, producenci perfum, świadomie wprowadzając swoich klientów w błąd, łamaliby prawo. Żaden z renomowanych twórców perfum nie mógłby pozwolić sobie na taki skandal. W jaki sposób produkuje się więc testery? W dokładnie taki sam jak normalne produkty. Flakoniki, które zostaną testerami, wybierane są losowo spośród perfum przygotowanych do sprzedaży.

2. PERFUMY POWINNO SIĘ PRZECHOWYWAĆ W ŁAZIENCE

MIT! Na pierwszy rzut oka wydaje się to logiczne – w końcu to właśnie w tym pomieszczeniu przechowujemy większość kosmetyków. Niestety, duża wilgotność, wahania temperatur (powodowane gorącymi kąpielami czy działaniem suszarki), ostre światło (dzienne lub sztuczne) nie sprzyjają zapachom zamkniętym we flakonach. Warunki panujące w łazience sprawiają, że obniża się zarówno jakość, jak i trwałość perfum. Niektórzy przechowują perfumy w lodówkach. Niestety nie jest to najlepszy pomysł. Dlaczego? Wrogiem trwałości perfum jest zbyt niska temperatura. Jeśli już zdecydujesz się przechowywać perfumy w lodówce, wybierz chłodziarkę do win.


Gdzie przechowywać perfumy?

Najlepszym miejscem będzie suche i zaciemnione miejsce, na przykład wnętrze szafy lub komody.


3. PERFUMY DLA MĘŻCZYZN MOGĄ BYĆ UŻYWANE RÓWNIEŻ PRZEZ KOBIETY

FAKT! Podział na perfumy damskie i męskie jest umowny – jeżeli podoba Ci się aromat, jaki roztaczają ciężkie, drzewne nuty, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sięgnęła po zapach z działu perfumy męskie. Możesz wybrać perfumy unisex – odpowiednie dla obu płci. Na wprowadzenie zapachów tego typu zdecydowało się wielu czołowych producentów perfum, m.in. Tom Ford, Dolce&Gabbana czy Calvin Klein.

4. NIE DA SIĘ PRZEDŁUŻYĆ TRWAŁOŚCI PERFUM

MIT! Istnieje wiele sposobów na to, by długo cieszyć się zapachem perfum. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • Używanie kosmetyków uzupełniających – takich jak balsamy, wody kolońskie czy dezodoranty – pochodzących z tej samej linii zapachowej, co Twoje ulubione perfumy.
  • Aplikowanie kosmetyków w odpowiednich miejscach ciała: na nadgarstkach, zgięciach łokci lub na szyi.
  • Spryskanie ubrań perfumami – zapach dłużej utrzymuje się na tkaninach. Warto jednak uważać na plamy, które mogą powstać na materiale po aplikacji wody perfumowanej. Nasz trik: spryskaj perfumami na przykład rąbek spódnicy – przy każdym Twoim ruchu zapach będzie bardziej wyczuwalny dla otoczenia 🙂
  • Perfumowanie włosów – zapach perfum dłużej utrzymuje się na włosach niż na skórze. Warto jednak pamiętać, że ze względu na zawartość alkoholu w perfumach, trik lepiej stosować tylko na specjalne okazje. Istnieją także specjalne mgiełki do włosów – na przykład Chanel Chance Eau Fraiche.
  • Nawilżanie skóry – jeżeli jest ona zbyt sucha, zapach szybko się ulotni. Przed spryskaniem się perfumami, możesz wybrane miejsca posmarować bezzapachowym kremem nawilżającym lub wazeliną – na tak przygotowanej skórze aromat utrzyma się dłużej!

Czy wiesz, że…

Najbardziej trwałe perfumy to te, których etykiety oznaczane są nazwami parfum – perfumy właściwe (15-43% olejków zapachowych). Wody perfumowane – EdP (eau de parfum) zawierają od 10 do 20% olejków eterycznych. Nieco mniej trwałe są popularne wody toaletowe, oznaczane jako EdT (eau de toilette) – posiadają od 5 do 15% olejków zapachowych.


5. PERFUMY MOGĄ POWODOWAĆ REAKCJĘ ALERGICZNĄ

FAKT! Podobnie jak większość kosmetyków, również perfumy mogą wywołać na Twojej skórze reakcję alergiczną. Dlatego przed pierwszym użyciem nowego zapachu, powinnaś zawsze wykonać próbę uczuleniową. Jak ją przeprowadzić? Nadgarstek lub wewnętrzną część łokcia spryskaj wybranymi perfumami i odczekaj godzinę. Jeżeli po tym czasie nie zauważysz żadnych nieprzyjemnych objawów (jak zaczerwienienie, świąd lub wysypka), możesz śmiało używać danego produktu.

6. PERFUMY NIE MAJĄ DATY WAŻNOŚCI

MIT! Data ważności perfum zawsze jest podana na flakonie lub opakowaniu perfum. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie jej szukać. Aby sprawdzić, jak długo zapach będzie przydatny do użycia, na buteleczce lub papierowym opakowaniu znajdź znaczek przedstawiający odkręcony słoik – obok niego powinna znajdować się litera M oraz liczba określająca przydatność produktu do użycia od momentu otwarcia go. Zwykle ta liczba wynosi od 12 do 36 miesięcy. Często zdarza się, że perfumy nie tracą swoich właściwości nawet przez 5 lat i dłużej. Dowód? Wystarczy prześledzić zbiory kolekcjonerów, którzy posiadają perfumowe „perełki”, czyli produkty sprzed reformulacji (zmiany składu perfum lub proporcji składników kompozycji zapachowej) i z powodzeniem z nich korzystają. Dzięki zawartości alkoholu w kompozycjach zapachowych, ale także szczelnym opakowaniom i odpowiedniemu przechowywaniu perfumy nadal pięknie pachną.

7. PERFUMY NAJLEPIEJ TESTUJE SIĘ RANO

FAKT! Nocny „reset” wpływa zbawiennie na całe Twoje ciało i wszystkie zmysły. Rano Twój węch jest bardziej sprawny i wyczulony niż wieczorem. Łatwiej wychwytuje i rozróżnia poszczególne nuty zapachowe. Wypoczęty nos to jednak niejedyna zaleta porannego testowania perfum – o tej porze w drogeriach nie ma zwykle zbyt wielu klientów, którzy zdążyli wypełnić pomieszczenie mieszanką różnych zapachów, dzięki czemu możesz w spokoju oddać się poszukiwaniom perfum idealnych, a potem zakupić je taniej w perfumerii internetowej. 🙂


Skąd ziarna kawy w perfumerii?

Aby oczyścić nos i zmysł węchu wiele osób pomiędzy testowaniem kolejnych kompozycji zapachowych, zanurza swoje nosy w ziarnach kawy. Zdaniem ekspertów metoda ta nie zdaje jednak egzaminu – najlepszym sposobem na odpoczynek dla węchu jest po prostu… wyjście na świeże powietrze.


8. PERFUMY NALEŻY ROZETRZEĆ NA NADGARSTKACH

MIT! Niektórzy uważają, że dzięki takiemu zabiegowi „uwalnia” się prawdziwy zapach perfum. Inni, sądzą, że za jego sprawą perfumy wnikają głębiej w skórę. Niestety, żadna z tych teorii nie ma nic wspólnego z prawdą – pocieranie powoduje szybsze parowanie i ulatnianie się aromatu.

Wiesz już jak wybierać, przechowywać i nosić perfumy. Wiesz, które przekonania są zgodne z prawdą, a które lepiej będzie włożyć między bajki. Uzbrojona w nową wiedzę ruszaj na zakupy i zwąchaj coś pięknego! 🙂