12.02.2021 | Artykuły, Baza wiedzy, Perfumy

Muzeum francuskich perfum Fragonard – jakie tajemnice skrywa?

W południowym słońcu Grasse kwitną róże o najpiękniejszym zapachu. Niezwykły klimat Lazurowego Wybrzeża sprawił, że to małe miasteczko we Francji stało się stolicą perfum. W Grasse swoją siedzibę ma muzeum Fragonard – każdy, kto kocha perfumy powinien odwiedzić to miejsce.

Fragonard - poznaj francuskie perfumy

Perfumiarze z Grasse

Grasse to mekka zapachów. Powstają tu zarówno perfumy niszowe, jak i drogie, komercyjne mieszanki. Nie ma tu jednak miejsca na przypadek – tworzone w miejskich manufakturach perfumy to dzieło ciężkiej pracy, talentu i setek prób najzdolniejszych perfumiarzy. Osoba specjalizująca się w rozpoznawaniu i tworzeniu perfum jest nazywana nosem. Tworzenie kompozycji może zająć jej nawet kilka lat! Taka persona o niezwykle czułym zapachu jest sowicie nagradzana za swój dar i pracę – jej średnie zarobki to 15 tys. euro miesięcznie.


Grasse w liczbach

Grasse słynie z produkcji naturalnych olejków od XVIII wieku. Obecnie w mieście funkcjonuje ponad 700 nowoczesnych wytwórni luksusowych kompozycji. Dochód z produkcji komercyjnych i niszowych perfum w światowym centrum zapachów wynosi ponad 600 mln euro rocznie!


Grasse – siedziba słynnych wytwórni perfum

W Grasse, niedaleko Nicei, panuje łagodny klimat, który rodzi cenne stulistne róże, jaśmin, mimozę czy lawendę. Ich zapachy są wyjątkowo intensywne, a ceny gruntów na tyle wysokie, że tylko około 20 hodowców kwiatów ma tu swoje uprawy roślin. Plantatorzy nie używają chemicznych środków, dlatego olejki z kwiatów osiągają astronomiczne ceny (więcej przeczytasz o nich w artykule o najdroższych składnikach perfum).

Wysokiej jakości ingredienty zaczęły na początku XX wieku sprowadzać do Grasse poszukiwaczy pięknych aromatów. Swoją siedzibę mają tu 3 najsłynniejsze domy perfumeryjne: Molinard, Galimard i Fragonard.

Niezwykłe perfumerie Fragonard

Pierwsza perfumeria pod szyldem Fragonard powstała w Grasse w 1926 roku. Założył ją przedsiębiorca oczarowany magią perfum Eugene Fuchs. Swoją nazwę wzięła od słynnego francuskiego malarza rokokowego Jean-Honoré Fragonarda. Dziś jest ogromnie ważnym punktem na mapie „pachnącego” świata. Perfumeria z czasem przekształciła się w rozrzuconą po całej Francji sieć ekskluzywnych butików oferujących niszowe perfumy, dodatki toaletowe i konfekcyjne.


Najsłynniejszy film o zapachu

W Grasse kończy się akcja filmu Pachnidło na podstawie bestsellerowej powieści Patricka Süskinda.


Powstanie muzeum Fragonard

W 1978 pierwszą perfumerię Fragonard w Grasse przekształcono w muzeum prezentujące historię, produkcję i dystrybucję perfum. Muzeum wzbogaciło wytwórnię i nadało miasteczku Grasse nowego kulturowego wymiaru. Wkrótce otwarto więcej muzealnych filii na terenie Francji – najsłynniejsza placówka połączona z centrum dystrybucji znajduje się przy Boulevard des Capucines w Paryżu. Wytwórnię perfum Fragonard dalej prowadzi rodzina Fusch, a produkcja odbywa się zgodnie z tradycjami.

Francuskie perfumy z Grasse

Fragonard to najsłynniejszy dom perfumeryjny w Grasse, ale nie jedyny w okolicy. Z kwitnących w maju róż od XVIII wieku wytwarzane są francuskie perfumy Galimard (rok założenia 1747) i od XIX wieku Molinard (rok założenia 1849). Wytwórnie, podobnie jak Fragonard, mają swoje muzea i salony sprzedaży, gdzie możesz kupić wytwarzane tradycyjnymi metodami niszowe perfumy. Oprócz pięknej historii i uważnego podejścia do procesu tworzenia, wyróżnia je też to, że nie reklamują się w mediach na szeroką skalę. Bo właściwie są tak dobre, że tego nie potrzebują 😉


Przyjemność zwiedzania

Warto dodać, że zwiedzanie muzeum perfum w Grasse jest za darmo. Na końcu wycieczki czeka Cię jednak butik, w którym możesz dowolnie testować kompozycje o różnych nutach zapachowych. I jak tu się nie skusić chociaż na jedną buteleczkę?


Odrobina Grasse w perfumach

Jeśli kochasz perfumy, z pewnością spodoba Ci się to miejsce. A jeżeli w najbliższym czasie nie masz w planie wycieczki do Francji, przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór najlepszych perfum damskich i męskich, które przybliżą Ci tamten klimat. Bo Grasse to nie tylko Fragonard.

Na glebach wokół miasta plantacje róż i jaśminu posiada między innymi Dior, Guerlain i Chanel. Oto perfumy, w których znajdziesz kwiaty z Grasse:

Guerlain Samsara

Kwiatowe zapachy z Grasse znajdziesz też we francuskich perfumach Samsara luksusowej marki Guerlain. Stamtąd pochodzą nie tylko składniki tej mieszanki, ale także cała jej receptura. Ale uwaga! Samsara to nie typowy kwiatowy zapach, ale raczej powiew orientu o zapachu ylang-ylang, drzewa sandałowego, bursztynu i fasoli tonka.

Dior Poison Girl

Poison Girl to słodkie perfumy Dior z charakterem. Róża majowa z Grasse kryje się w sercu tej zapachowej mieszanki. Towarzyszą jej m.in. wanilia, migdały i fasola tonka.

Molinard Habanita L’Esprit

Woda perfumowana Habanita L’Esprit to flanker kultowej Habanity skomponowany w Grasse. Wyczujesz w niej m.in. francuskie labdanum, jaśmin, heliotrop i różę – zapachy, z których słynie Lazurowe Wybrzeże.

Chanel No. 5

Tych kultowych perfum nie mogło braknąć w tym zestawieniu. Jaśmin i róża majowa z Grasse to jedne z najważniejszych składników Chanel No. 5. Co ciekawe, kwiaty do produkcji perfum dostarcza wyłącznie jedno gospodarstwo. Rolnik Joseph Mul z zięciem uprawiają róże i jaśmin dla Chanel od 1987 roku.

M. Micallef Rose Extreme

Marka niszowych perfum M. Micallef to kolejny wychowanek światowej stolicy zapachów. Wykreowana według najlepszych, tradycyjnych receptur woda perfumowana pachnie różą majową, brzoskwinią, irysem.

Na które perfumy z Grasse się skusisz?

Przeczytaj również: