12.02.2021 | Artykuły, Baza wiedzy, Perfumy

Czarne charaktery w branży – poznaj najlepsze męskie perfumy noir

Czarne flakony i mocne w wyrazie nazwy przyciągają uwagę i wpływają na odbiór perfum. Bo co myślisz, kiedy widzisz na półce zapach męski ubrany w czerń? Czarne perfumy są albo seksowne, albo eleganckie. Czy muszą być intensywne i dominujące? Niekoniecznie. Odkrywamy tajemnice zapachów noir – poznaj najlepsze perfumy o czarnej duszy.

Męskie perfumy z czarną duszą

Flakon i nazwa ma być wizytówką kompozycji. Zmysłowość, mocny charakter i trwałość to trafne skojarzenia z czarnymi perfumami.


Scena z gangsterskiego filmu

Czy wiesz, że istnieje cały nurt w kinie amerykańskim określony jako film noir? Wywodząca się z kina gangsterskiego stylistyka rozwijała się w Stanach w latach 40. i 50. ubiegłego wieku. Sceny nasycone silnymi kontrastami ukazywały obrazy nocnego miasta, pełne zbrodni i perwersji. Czarne kino unikało moralizowania i nie było w nim miejsca na happy endy. Typowym bohaterem czarnego filmu były osoby wplątane w świat przestępczy, femme fatale i prywatni detektywi.


W artykule Noir znaczy czerń. Poznaj najładniejsze perfumy z czarną duszą recenzowaliśmy zapachy damskie. Okazało się, że kompozycje noir najczęściej pachną białymi kwiatami, co z jednej strony jest paradoksem, a z drugiej oczywistością – aromaty tuberozy, jaśminu czy gardenii potrafią swoją intensywnością zawrócić w głowie. Damskie kompozycje bywały też słodkie, wręcz lepkie. Jak jest w przypadku zapachów dla mężczyzn? Weźmy pod lupę popularne perfumy noir z męskiej półki.

Lalique Encre Noir A L’Extreme Pour Homme – kadzidło i trawa

Męskie perfumy Encre Noir, mimo wielkiej popularności, są przez niektórych uznawane za perfumy niszowe. I trzeba przyznać, że ten dymno-drzewny męski zapach spełnia ambicje koneserów. A L’Extreme miał być wzmocnioną wersją bestselleru Lalique.

Miał pachnieć bardziej wetiwerowo, mocniej, intensywniej. Nie do końca udało się to osiągnąć twórcom flankera Encre Noir. Co wcale nie oznacza, że zapach jest do niczego. Wręcz przeciwnie – należy do bardzo, bardzo udanych.

Guy Laroche Drakkar Noir – męskie perfumy fougere

Co oznacza drakkar? To nazwa okrętu wikingów. Po takich perfumach możesz spodziewać się, że będą na wskroś męskie, wręcz nieokrzesane. Jak jest w rzeczywistości? Drakkar Noir to debiutant z 1982 roku, mamy więc do czynienia z perfumami vintage.

Kompozycja pachnie ostrą skórą i bukietem suchej lawendy. Mocno wyczuwalny jest oczywiście wetiwer, aromatyczne zioła i mech dębowy. Jeśli masz ochotę sprawdzić, jak pachnie klasyk z rodziny fougere (o tym, czym są perfumy fougere przeczytasz tutaj).

S.T. Dupont Noir – przyprawiony gałką muszkatołową orzech

Noir od S.T. Dupont to oryginalne perfumy dla mężczyzn, które pachną… orzechami. Jak na swoją niską cenę, są zaskakująco dobre. W nowoczesnej butelce kryje się mieszanka lawendy, orzechów laskowych, mięty, kardamonu, wetiweru.

Po otwarciu zapach Noir jest mocny, wręcz duszący, ale po kilku minutach „osiada” na skórze i zaczyna rozpościerać ciepłą, aromatyczną aurę. Fantastyczny wybór na chłodny, ale słoneczny dzień.

Tom Ford Noir – zapach prawdziwego mężczyzny

Gdyby bohater filmu noir używał perfum, to byłyby to Tom Ford Noir. Zapach różni się w bukiecie od wymienionych wyżej kompozycji – więcej w nim kwiatów i pudrów. Oczywiście nie brakuje w nim balsamicznych nut. Otwarcie zapachu jest ostre, wręcz agresywne – górne nuty są intensywne i męskie. Po kilku minutach na skórze zaczyna rozkwitać nietuzinkowy zapach piwnicznej paczuli. Do wody perfumowanej Tom Ford Noir jak ulał pasuje idealnie skrojony garnitur, elegancki kapelusz i drogie cygaro.

Trussardi Black Extreme – jak śliwka w kompot

Black Extreme to nietypowa czarna woda toaletowa. Bo oprócz ciemnej, słodkiej śliwki, wetywerii, skóry i mrocznej paczuli, zawiera nuty charakterystyczne dla lekkich, morskich perfum.

Śliwkowa kompozycja zatopiona w akordzie morskim przeniesie Cię do nadmorskiej kawiarni, w której serwują… kompot z suszu. Zapach jest słodko-drzewny i nieco wymagający. Na pewno warty wypróbowania, bo na skórze u każdego może rozwinąć się inaczej.

Nuty zapachowe w męskich perfumach Noir:

  • trawiasta, gorzka zieleń: wetiwer, paczula, piołun, dzięgiel,
  • nuty dymne, kadzidło,
  • lawenda,
  • nuty,
  • orzechy,
  • igliwie: cyprysy, sosna, jałowiec, jodła,
  • nuty żywiczne: benzoes (zapach gorzkich migdałów), żywica elemi, opononax, bursztyn,
  • nuty drzewne: sandałowiec, mech dębowy, cedr,
  • przyprawy: goździk, gałka muszkatołowa.

Czy wiesz, że…

Okazuje się, że we wszystkich recenzowanych perfumach męskich jest obecny wetiwer! W wyobraźni twórców to składnik perfum o najczarniejszej duszy. Nie wiesz jak pachnie wetiwer? Sprawdź co każdy powinien wiedzieć o perfumach z wetiwerem.


Czarne perfumy dla mężczyzn są najczęściej balsamiczne, aromatycznie i drzewne. Suche akordy ziołowe często sprawiają, że perfumy noir można śmiało przypisać do rodzin szyprowych lub fougére. Odkryj też inne warte poznania nuty zapachowe: