4.11.2019 | Baza wiedzy, Nowości, Pielęgnacja, Poradniki

Kremy BB, CC, DD, EE – czym się od siebie różnią?

Choć ich oznaczenia są dość tajemnicze, to każdy z nich pełni zupełnie inną rolę. Kremy BB, CC, DD czy EE są świetnymi alternatywami dla klasycznych podkładów, po które coraz chętniej i częściej sięgamy. Nic dziwnego, ich bogaty skład i właściwości pielęgnacyjne czy przeciwstarzeniowe doskonale sprawdzają się np. latem lub wtedy, kiedy nasza skóra potrzebuje „oddechu”. Jakie kremy wybierać, by spełniały nasze oczekiwania?

BB, czyli beauty balm

Krem BB to najpopularniejszy zamiennik zwykłego fluidu, którego początkowe przeznaczenie było nieco inne niż dziś. Jeszcze kilka lat temu stworzono go jako kosmetyk wielofunkcyjny, mający zastępować krem nawilżający, bazę pod makijaż, podkład oraz puder. Wtedy na opakowaniach widzieliśmy najczęściej hasła „4w1”, „5w1” , aby przyciągnąć jak najszersze grono konsumentek. Krem BB nigdy jednak nie zastąpiły i nie zastąpią wszystkich tych kosmetyków, jednak są w stanie naprawdę dobrze wyrównywać koloryt skóry, bez obciążania jej. Tego rodzaju produkty cechują się lekką konsystencją, które w zależności od marki czy linii będą wyróżniały się większym lub mniejszym stopniem krycia czy nawilżania. Tym sposobem na sklepowych półkach znajdziemy kremy BB do cer tłustych, mieszanych i normalnych. Niektóre z nich mają w sobie składniki zbliżone do dobrych kremów pielęgnacyjnych, na co warto zwrócić swoją uwagę.

 

CC, czyli colour correction

Kremy CC są rozszerzoną i bardziej treściwą wersją kremów BB. Mają w swoim składzie tonery i korektory, przez co ich zastosowanie może być zdecydowanie szersze. Tego typu produkt nie tylko tonuje, ale przede wszystkim zmniejsza zaczerwienienia na skórze, polepsza i wyrównuje odcień skóry, niweluje przebarwienia czy pajączki, a także łagodzi uszkodzenia skóry, powstałe w wyniku występowania zmian trądzikowych. Głównym zadaniem kremów CC jest delikatna korekcja skóry twarzy za pomocą zawartych korektorów oraz jej nawilżenie, pamiętajmy jednak, że nie są to klasyczne i kryjące podkłady, a więc osiągnięty efekt będzie cały czas delikatny i naturalny. Dzięki temu, że krem CC ma bogatszy skład i lepszą teksturę, znajduje wiele fanek wśród posiadaczek cer tłustych.

 

DD, czyli daily defence

Nie jest nowością, że środowisko w którym żyjemy mocno na nas oddziałuje. Smog, spaliny, toksyczne substancje unoszące się w powietrzu, ale także promienie słoneczne mają ogromny wpływ na stan naszej skóry. Brak odpowiedniej pielęgnacji i ochrony może spowodować szybsze starzenie się i obumieranie zdrowych komórek naskórka, przez co nasza skóra staje się zszarzała, pozbawiona blasku i energii. Głównym zadaniem kremów DD jest stworzenie silnej blokady na poziomie lipidowym, a także ochrona skóry przed nieprzyjaznym działaniem środowiska. Kremy DD, ze względu na swój bogaty, witaminowy skład, są często zaliczane do produktów przeciwstarzeniowych. Takiego kosmetyku możemy użyć jako podkładu, ale musimy pamiętać, że jego konsystencja pozwoli na bardzo delikatną korekcję odcienia skóry.

 

EE, czyli extra exfoliating

Kremy EE to nowość na rynku kosmetycznym, która w szczególności sprawdzi się w przypadku skóry wrażliwej. Ich głównym zadaniem jest pozbycie się martwych komórek naskórka oraz odnowienie skóry, przez zawarte w nich naturalne ekstrakty, np. z płatków owsianych, pudru bambusowego czy alg morskich. W taki sposób skóra jest złuszczana i mobilizowana do produkcji nowych, zdrowych komórek, bez kosztownych wizyt w salonach kosmetycznych. Pamiętajmy jednak, że przez swoje właściwości i zastosowanie, kremy EE nie mogą być stosowane codziennie i są przeznaczone raczej do skóry dojrzałej.

Oprócz kremów BB, CC, DD czy EE na rynek zaczynają wkraczać kremy FF, czyli łączące krem przeciwzmarszczkowy oraz podkład, a także GG, nazywane „kremami brązującymi”. Chcesz wiedzieć więcej o produktach z artykułu? Napisz do nas, chętnie udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania!