15.12.2016 | Artykuły, Pielęgnacja

Jak walczyć z cellulitem?

Nikt go nie lubi. Narzekają na niego dojrzałe panie po 40-stce, jak i nastolatki zdające maturę. Zadamawia się najczęściej na zewnętrznej stronie ud, potem przechodzi na pośladki i biodra. Mimo że szybko się pojawia, to nie łatwo z nim wygrać. Cellulit, zwany skórką pomarańczową, to zmora wielu kobiet – i szczupłych, i tych o okrąglejszych kształtach. Jak się przeciwstawić dyktaturze zgrubiałej skóry? Oto kilka cennych porad!

Cellulit - jak się go pozbyć?

Skąd się bierze cellulit?

Cellulit to przypadłość typowo damska. Szacuje się, że skórkę pomarańczową posiada 80 % populacji kobiet. Cellulit mylnie jest kojarzony z otyłością – przypadłość dotyka także młode i szczupłe kobiety. Główną przyczyną nieprawidłowo rozłożonej tkanki tłuszczowej jest niewłaściwa gospodarka hormonalna – nadmiar żeńskich hormonów płciowych – estrogenów sprawia, że woda oraz tłuszcz jest zatrzymywany. Możemy wyróżnić kilka etapów w życiu kobiety, kiedy cellulit nasila się – jest to okres ciąży, przekwitania oraz czas, w którym kobiety zażywają środki antykoncepcyjne.

Cellulit – przyczyny

Co jeszcze przyczynia się do powstawania cellulitu i dlaczego nasze babki nie miały problemu ze skórką pomarańczową na udach? Siedzący tryb pracy w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej to jak zaproszenie, żeby cellulit wygodnie się zadomowił. Jeśli dołożymy do tego złe nawyki żywieniowe, picie dużej ilości kawy, herbaty i unikanie wody, to prawie pewne, że tkanka tłuszczowa nas nie ominie. Na domiar złego, niektóre z nas predyspozycje do cellulitu dziedziczą w genach.

Jak walczyć ze skórką pomarańczową?

Skoro znamy już głównych winowajców, zastanówmy się jak z nimi walczyć. Najlepsze efekty da połączenie różnych metod. Walkę ze skórką pomarańczową najlepiej rozpocząć w jej początkowej fazie, kiedy tylko zobaczymy, że fałdy skóry posiadają delikatne zgrubienia. W późniejszym okresie będzie trudno zwalczyć cellulit nawet przy użyciu specjalistycznych zabiegów w gabinecie kosmetycznym.

Po pierwsze – zmień dietę!

Mądrość starych porzekadeł warto sobie wziąć do serca, wszak nasze prababki nawet nie wiedziały, czym jest cellulit. Aby zmniejszyć zasięg skórki pomarańczowej warto zmienić dietę.

walka z cellulitem - zdrowe odżywianie1. Czerwone, tłuste mięso zastąpmy rybami. Zrezygnujmy ze spożywania wysoko przetworzonej żywności, a fast foody omijajmy szerokim łukiem.

2. Unikajmy także picia alkoholu i słodzonych napojów. W zamian pijmy dużo wody, nawet do 3 litrów dziennie.

3. Do swoich codziennych posiłków włączmy warzywa i owoce – posiadają minerały oraz błonnik, który rozbija tkankę tłuszczową. Jedzmy marchew, szpinak, ale także maliny, borówki czy wiśnie.


Uwaga!

Dieta da lepsze efekty, jeśli połączymy zdrowe odżywianie z ćwiczeniami fizycznymi! Jeśli nie mamy czasu na systematyczne wizyty na siłowni i fitness co drugi dzień, postawmy na regularne spacery czy bieganie. Zamiast windy skorzystajmy ze schodów, a jazdę samochodem do pracy zamieńmy na przejażdżkę rowerową.


Po drugie masuj i wcieraj balsamy antycelulitowe

Oprócz aktywności fizycznej, zadziałajmy także od zewnątrz, wspomagając skórę specjalnymi preparatami. Dzięki substancjom aktywnym zawartym w kosmetykach, zbita tkanka tłuszczowa będzie się rozluźniała, a toksyczne substancje będą wydalane.

Warto wybrać środki z antycellulitowych serii, na przykład preparaty, które zawierają ekstrakty z alg morskich. Zawarty w nich kwas alginowy pobudza przemianę materii, a także ma swój udział w usuwaniu tłuszczu. Poza tym działa detoksykująco.

Po trzecie wykonaj masaż skóry

Możemy także skorzystać z balsamów czy peelingów z ekstraktem z kofeiny czy glinek leczniczych. Wybierając kosmetyki, zwróćmy uwagę na balsamy, które mają konsystencje lekkiego kremu i szybko się wchłaniają. Systematyczne wklepywanie żelu czy kremu z pewnością poprawi stan skóry. Starajmy się także cyklicznie wykonywać masaże skóry. Możemy do tego wykorzystać specjalny roller.