Nikt go nie lubi. Narzekają na niego dojrzałe panie po 40-stce, jak i nastolatki zdające maturę. Zadamawia się najczęściej na zewnętrznej stronie ud, potem przechodzi na pośladki i biodra. Mimo że szybko się pojawia, to nie łatwo z nim wygrać. Cellulit, zwany skórką pomarańczową, to zmora wielu kobiet – i szczupłych, i tych o okrąglejszych kształtach. Jak się przeciwstawić dyktaturze zgrubiałej skóry? Oto kilka cennych porad!
Skąd się bierze cellulit?
Cellulit to przypadłość typowo damska. Szacuje się, że skórkę pomarańczową posiada 80 % populacji kobiet. Cellulit mylnie jest kojarzony z otyłością – przypadłość dotyka także młode i szczupłe kobiety. Główną przyczyną nieprawidłowo rozłożonej tkanki tłuszczowej jest niewłaściwa gospodarka hormonalna – nadmiar żeńskich hormonów płciowych – estrogenów sprawia, że woda oraz tłuszcz jest zatrzymywany. Możemy wyróżnić kilka etapów w życiu kobiety, kiedy cellulit nasila się – jest to okres ciąży, przekwitania oraz czas, w którym kobiety zażywają środki antykoncepcyjne.
Cellulit – przyczyny
Co jeszcze przyczynia się do powstawania cellulitu i dlaczego nasze babki nie miały problemu ze skórką pomarańczową na udach? Siedzący tryb pracy w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej to jak zaproszenie, żeby cellulit wygodnie się zadomowił. Jeśli dołożymy do tego złe nawyki żywieniowe, picie dużej ilości kawy, herbaty i unikanie wody, to prawie pewne, że tkanka tłuszczowa nas nie ominie. Na domiar złego, niektóre z nas predyspozycje do cellulitu dziedziczą w genach.
Jak walczyć ze skórką pomarańczową?
Skoro znamy już głównych winowajców, zastanówmy się jak z nimi walczyć. Najlepsze efekty da połączenie różnych metod. Walkę ze skórką pomarańczową najlepiej rozpocząć w jej początkowej fazie, kiedy tylko zobaczymy, że fałdy skóry posiadają delikatne zgrubienia. W późniejszym okresie będzie trudno zwalczyć cellulit nawet przy użyciu specjalistycznych zabiegów w gabinecie kosmetycznym.
Po pierwsze – zmień dietę!
Mądrość starych porzekadeł warto sobie wziąć do serca, wszak nasze prababki nawet nie wiedziały, czym jest cellulit. Aby zmniejszyć zasięg skórki pomarańczowej warto zmienić dietę.
1. Czerwone, tłuste mięso zastąpmy rybami. Zrezygnujmy ze spożywania wysoko przetworzonej żywności, a fast foody omijajmy szerokim łukiem.
2. Unikajmy także picia alkoholu i słodzonych napojów. W zamian pijmy dużo wody, nawet do 3 litrów dziennie.
3. Do swoich codziennych posiłków włączmy warzywa i owoce – posiadają minerały oraz błonnik, który rozbija tkankę tłuszczową. Jedzmy marchew, szpinak, ale także maliny, borówki czy wiśnie.
Uwaga!
Dieta da lepsze efekty, jeśli połączymy zdrowe odżywianie z ćwiczeniami fizycznymi! Jeśli nie mamy czasu na systematyczne wizyty na siłowni i fitness co drugi dzień, postawmy na regularne spacery czy bieganie. Zamiast windy skorzystajmy ze schodów, a jazdę samochodem do pracy zamieńmy na przejażdżkę rowerową.
Po drugie masuj i wcieraj balsamy antycelulitowe
Oprócz aktywności fizycznej, zadziałajmy także od zewnątrz, wspomagając skórę specjalnymi preparatami. Dzięki substancjom aktywnym zawartym w kosmetykach, zbita tkanka tłuszczowa będzie się rozluźniała, a toksyczne substancje będą wydalane.
Warto wybrać środki z antycellulitowych serii, na przykład preparaty, które zawierają ekstrakty z alg morskich. Zawarty w nich kwas alginowy pobudza przemianę materii, a także ma swój udział w usuwaniu tłuszczu. Poza tym działa detoksykująco.
Po trzecie wykonaj masaż skóry
Możemy także skorzystać z balsamów czy peelingów z ekstraktem z kofeiny czy glinek leczniczych. Wybierając kosmetyki, zwróćmy uwagę na balsamy, które mają konsystencje lekkiego kremu i szybko się wchłaniają. Systematyczne wklepywanie żelu czy kremu z pewnością poprawi stan skóry. Starajmy się także cyklicznie wykonywać masaże skóry. Możemy do tego wykorzystać specjalny roller.