28.11.2016 | Perfumy, Poradniki

Jak odnaleźć swój zapach i odpowiednio go aplikować

 

Czy wiesz, że? Tylko prawidłowo dobrany zapach perfum, podkreśli Twój charakter, wydobędzie z Ciebie naturalny wdzięk i wreszcie powie o Tobie więcej, niż niejedna stylizacja. To właśnie dlatego tak dużo czasu zajmuje Ci wybór tego jedynego flakonu, z którym ciało i dusza stworzą idealną harmonię. Co więcej, nawet przy czasochłonnym poszukiwaniu zapachu „skrojonego na miarę” nie zawsze udaje się odnaleźć ten właściwy. Jak zatem wybrać ten wyjątkowy flakon, a później aplikować go tak, by utrzymywał się na skórze przez długi czas?


Wyobraź sobie taką sytuację. Stoisz przy kilku rzędowym regale, pięknie wyselekcjonowanych, nowych, modnych, luksusowych perfum. Każdy z nich jest inny, wyjątkowy, subtelny i… prawdopodobnie skomponowany tak, by Cię nim zainteresować. Czy zdecydujesz się na woń kwiatową? A może jesteś fanką piżma lub morskiej bryzy? Pamiętaj, że z tym zapachem będziesz kojarzona, to on będzie podkreślał Twoje samopoczucie oraz przyświecał ważnym okazjom. Nie wybieraj zapachu pochopnie, pod wpływem chwili. To powinna być zawsze przemyślana decyzja, podporządkowana indywidualnym gustom.


W czym można wybierać?

Najbardziej znane rodziny zapachowe to perfumy kwiatowe, owocowe, zielone, orientalne i drzewne.

W tych pierwszych możesz odnaleźć nierzadko fiołki, różę, a także często komponowaną ylang-ylang. Taki bukiet będzie zawsze świeży, orzeźwiający i kobiecy.

Przy bazie owocowej, na pierwszy plan wyczuwa się różne olejki eteryczne, które można otrzymać z mandarynki, cytryny oraz innych pachnących cytrusów. Owocowe zapachy sprawdzają się dla osób energicznych, poszukujących świeżości na cały dzień.

Ciekawe są również zapachy orientalne, gdzie znajdziesz wanilię, nuty korzenne oraz drzewo sandałowe. To przemiłe, delikatne i ciepłe zapachy, które relaksują.

Każda woń jest inna, choć na pierwszy rzut podobna. Co ciekawe, każdy z zapachów inaczej będzie się prezentował na Twojej skórze i ciele koleżanki.


Jak odnaleźć ten jedyny, wyjątkowy zapach?

Przede wszystkim poprzez testowanie. Jeśli zainteresował Cię jakiś zapach, aplikuj go zawsze bezpośrednio na swoją skórę, ponieważ każdy z nas wydziela indywidualny zapach. Tylko w ten sposób możesz sprawdzić, jak dany bukiet będzie pachniał na Twoim ciele.

Perfumy aplikuj na nadgarstki, ale nie pocieraj nimi. Podczas takiej czynności zostają utracone niektóre ze składników perfum. Zapach stanie się nieco „płytki, rozmyty”.

Nigdy też nie mieszaj aromatów. Staraj się umieszczać zapachy w różnych miejscach ciała.


Jak aplikować, by otrzymać właściwy zapach?

Jeśli aplikujesz perfumy w ciepłe dni, wybieraj zawsze te miejsca swojego ciała, które są jak najmniej narażone na działanie słońca. W innym przypadku zapach szybko się ulotni, a co więcej na skórze mogą też powstać stany zapalne, będące wynikiem alergii.

Aplikuj perfumy na miejsca, gdzie pod skórą pulsuje krew: na przykład wewnętrzną stronę nadgarstków, zgięcia w łokciach i kolanach, dekolt, szyję i skórę za uszami.

Najdłużej zapach utrzyma się również na włosach lub na elementach garderoby (spryskaj np. wewnętrzna nogawkę spodni lub podszewkę od spódnicy).

 Uwaga: prawidłowa aplikacja to nie wszystko. Równie ważna jest higiena skóry. Perfumy aplikuj zawsze tylko na czystą skórę. Jeśli chcesz wydobyć mocny aromat perfum unikaj również kąpieli w intensywnie pachnących mydłach oraz żelu. Przy takich produktach perfumy stracą bowiem na sile.Wreszcie najważniejszy w aplikacji perfum będzie także umiar. Pamiętaj, że Twój ulubiony zapach nie musi podobać się każdemu. Spryskaj ciało tylko kilka razy w wybrane miejsca na skórze. Woń ma podkreślać Twój naturalny zapach.

Ważne: Jeśli masz w planach spotkanie, perfumy powinnaś użyć przynajmniej 30 minut przed spotkaniem. Większość perfum na rynku dopiero po takim czasie zaczyna w pełni rozwijać swój bukiet.