15.10.2018 | Artykuły, Poradniki

Światowy Dzień Mycia Rąk – jak myć i pielęgnować dłonie?

15 października obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Organizacja Narodów Zjednoczonych, od której w 2008 roku wyszła ta inicjatywa, chce podkreślić jak ogromne znaczenie ma mycie rąk wodą i mydłem. Wszak to jedna z najbardziej dostępnych i efektywnych metod profilaktyki zdrowotnej. Czy wiesz jak poprawnie myć ręce i jakich kosmetyków przy tym używać?

Mycie rąk

Badania wskazują, że ponad 90 proc. Polaków myje ręce źle: za rzadko, niedokładnie, za krótko (przeważnie około 5 sekund), bez użycia właściwych środków higienicznych. Tymczasem wystarczy 30 sekund i odrobina skrupulatności, żeby pozbyć się z dłoni bakterii i drobnoustrojów. Tak, to nie mit! 30 sekund może wpłynąć na Twoje zdrowie! Warto wyrobić sobie ten nawyk i przyczynić się do budowy zdrowego społeczeństwa.

 

 

 

JAK PRAWIDŁOWO MYĆ RĘCE?

  1. Zdejmij pierścionki, bransoletki i zegarek.
  2. Zmocz dłonie.
  3. Nanieś mydło na dłonie i dokładnie rozprowadź. Nie zapominaj o „ulubionych” miejscach drobnoustrojów: skórze między palcami, paznokciach i nadgarstkach.
  4. Pocieraj dłonie o siebie co najmniej przez 30 sekund. Zacznij od wewnętrznej strony i przejdź do zewnętrznej. Następnie pocieraj palce i skórę między nimi. Nie zapominaj o paznokciach.
  5. W ciepłej wodzie spłucz mydło z rąk.
  6. Wytrzyj dłonie. To ważne, gdyż wilgotne ręce są doskonałą pożywką dla drobnoustrojów.

 

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ?

Ręce należy myć nawet kilkanaście razy dziennie. Obligatoryjnie po wyjściu z toalety, zabawie ze zwierzęciem, po kontakcie z osobą chorą i przed przygotowywaniem posiłków i jedzeniem. O higienę dłoni należy zadbać zawsze po przyjściu do domu: poręcze w autobusie, wózki w supermarkecie czy urządzenia do ćwiczeń w klubie fitness są siedliskiem bakterii i wirusów! Młodzi rodzice muszą pamiętać, że ręce powinni myć także przed i po zmianie pieluchy swojemu maleństwu.

Warto zadbać o delikatną skórę dłoni. Żeby uniknąć jej wysuszenia poleca się stosowanie przynajmniej dwa razy dziennie kremu lub balsamu nawilżającego.

 

JAKICH KOSMETYKÓW UŻYWAĆ?

Na polskim rynku dostępnych jest wiele kremów i balsamów do rąk. Różnią się one od siebie proporcją składników i ceną. Konsument przy zakupie powinien kierować się aktualnymi potrzebami i własnymi upodobaniami. Zakup poprzedzony powinien zostać lekturą opisu właściwości kremu/balsamu z karty produktu w sklepie internetowym lub z opakowania – przy zakupie w sklepie stacjonarnych.

 

Przeczytaj również: