7.12.2016 | Pielęgnacja, Poradniki

Jak i dlaczego złuszczać martwy naskórek?

 

Złuszczanie naskórka to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych skóry. Usuwanie obumarłych komórek pozwala na utrzymanie jej w dobrej kondycji, a także umożliwia zachowanie jej pięknego wyglądu i uniknięcie bolesnych powikłań. O tym jak dużą rolę odrywa złuszczanie naskórka i jak je wykonywać piszemy poniżej.


Złuszczanie naskórka, peeling, ablacja – dlaczego są tak ważne

Komórki skóry w naturalny sposób odnawiają się, wypychając starsze z nich na zewnątrz naskórka – te stopniowo zamierają, a z czasem zaczynają się złuszczać. Złuszczanie – zwane inaczej także peelingiem, ablacją, abrazją lub eksfoliacją – ma na celu przyspieszenie tego procesu i pobudzenie skóry do wytwarzania nowych komórek. Jednocześnie usunięcie martwego naskórka sprawia, że skóra lepiej przyswaja dobroczynne substancje znajdujące się w kosmetykach (kremie, balsamie do ciała, mleczku) odzyskując zdrowy i świeży wygląd. Warto również dodać, że dzięki właściwie dobranemu i stosowanemu peelingowi możliwe jest zniwelowanie przebarwień, blizn, zmarszczek czy trądziku.

A czym skutkować może zaniechanie złuszczania naskórka? Przede wszystkim zanieczyszczeniem, rozwojem bakterii, powstawaniem nieestetycznych zaskórników, a nawet trądziku. Cera staje się szorstka i gruba, traci także swój zdrowy koloryt. Zrogowaciały naskórek szczególnie wyczuwalny i zauważalny jest na skórze pięt, kolan i łokci, które ma zabezpieczać przed nadmiernym i intensywnym tarciem i uciskiem. Poza tym, że nie wygląda on estetycznie, to grozi powstawaniem bolesnych spękań, zakażeń, a także modzeli i nagniotków.

 

Peeling do twarzy

Peeling twarzy możemy wykonać w warunkach domowych za pomocą różnych kosmetyków. Do wyboru mamy preparaty o innej sile działania, zawierające mniejsze bądź większe drobinki ścierające, np. w postaci rozkruszonych orzechów. Innym rodzajem kosmetyku jest peeling enzymatyczny, którego działanie powoduje rozpuszczanie martwego naskórka. Tego typu kosmetyki znajdziemy w drogeriach, a poza działaniem złuszczającym nierzadko wykazują także właściwości odżywcze, nawilżające i regenerujące. Wśród kosmetyków o działaniu złuszczającym znajdują się także specjalne kremy zawierające w swoim składzie retinol i kwasy owocowe. Jeśli oczekujesz silniejszego efektu, możesz zdecydować się także na jedną z usług oferowanych przez salony kosmetyczne – peeling kawitacyjny, peeling z użyciem kwasów lub mikrodermabrazję.

 


Porada


Aby peeling spełnił swoją rolę, powinnaś dobrać go odpowiednio do rodzaju swojej cery:

  • do skóry normalnej, mieszanej i tłustej nadają się peelingi z drobnymi ziarenkami, które doskonale ją oczyszczają. Możesz stosować także łagodny peeling typu goomage, który po zaschnięciu na twarzy należy zetrzeć palcami.
  • do skóry normalnej i mieszanej sprawdzi się też peeling peel of, który zastyga na twarzy, tworząc przezroczystą maskę – wraz z nią usuniesz także obumarły naskórek.
  • do cery suchej, wrażliwej i naczyniowej polecane są łagodne peelingi enzymatyczne, które pozostawia się na twarzy na określony czas, a następnie spłukuje. Peelingi ziarniste mogą w tym wypadku wywołać podrażnienia.

 

Złuszczanie skóry ciała

Do złuszczania naskórka na całym ciele sprawdzą się klasyczne peelingi średnio- i gruboziarniste. Doskonale nadają się do stosowania w newralgicznych miejscach, takich jak łokcie czy pięty. Z usunięciem pokrywającej te ostatnie grubej warstwy zrogowaciałego naskórka poradzisz sobie także dzięki specjalnym akcesoriom – mogą to być np. pumeksy, pilniki oraz tarki. Złuszczenie twardej tkanki na stopach będzie prostsze, jeśli uprzednio je wymoczysz. Na co dzień stosuj natomiast maść, krem lub balsam nawilżający, które pozwolą zatrzymać wodę w skórze i będą działały na nią zmiękczająco.