30.08.2017 | Artykuły, Baza wiedzy, Perfumy

Jak dobrze znasz się na perfumach? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Sklep z perfumami to Twoje ulubione miejsce. Kiedy masz tylko okazję, wchodzisz do niego, aby zanurzyć się w świat zapachów, a potem kupić je w swojej perfumerii internetowej. Twoi znajomi mówią, że jesteś perfumoholiczką i podziwiają Twoje zbiory. A jaka jest Twoja wiedza na temat perfum? Jesteś ekspertką, znawczynią czy po prostu lubujesz się w zapachach i nie zastanawiasz się dlaczego. Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie. Udana zabawa gwarantowana!

Czy jesteś ekspertem od perfum? Rozwiąż nasz quiz

Wykonałaś quiz? Wierzymy, że znałaś odpowiedzi na wszystkie pytania 🙂 Jeśli chcesz zgłębić swoją wiedzę, zerknij niżej – publikujemy odpowiedzi.

Zestaw perfum damskich

Prawidłowe odpowiedzi + krótkie wyjaśnienie:

1. Po otwarciu flakonu z perfumami jako pierwsze wyczujesz składniki:

c) nuty głowy

Składniki zapachowe nuty głowy uwalniają się jako pierwsze z flakonu i odpowiadają za pierwsze wrażenie. Bardzo często nuty głowy decydują o zakupie perfum.

2. Czym różni się tester perfum od flakonu, który jest w sprzedaży?

c) nie ma żadnej różnicy

Tester perfum i flakon przeznaczony do sprzedaży to ten sam produkt. Niestety ciągle pokutuje przekonanie, że testery mają mocniejszy zapach i są bardziej intensywne, co ma zwabić klientów.

3. W 1925 roku powstał zapach Shalimar, który jest uznawany za pierwowzór orientalnych perfum. Z jakiego domu perfumeryjnego pochodzą perfumy Shalimar?

a) Guerlain

Jacques Guerlain stworzył orientalne, przyprawowe perfumy Shalimar aby upamiętnić miłość cesarza Szahdżahana i jego żony – Mumtaz Mahal. Więcej o kultowej kompozycji Shalimar przeczytasz tutaj.

4. W nomenklaturze perfumeryjnej flankerem nazywa się:

c) perfumy pochodzące z tej samej serii, które bazują na już istniejącym zapachu

Flanker perfum to nowy zapach, który powstał jako następca oryginału. Mimo iż nawiązuje do pierwowzoru może mieć odmienny charakter. Na przykład CK Euphoria to sztandarowy zapach Calvina Kleina, który doczekał się kilku flankerów: CK Euphoria Gold, CK Euphoria Blossom czy CK Euphoria Endless.

5. Które zestawienie zawiera tylko francuskie domy mody?

b) Dior, Yves Saint Laurent, Hermes

Christian Dior (Dior), Yves Saint Laurent oraz Hermes International to francuskie domy mody o długiej tradycji. Ich perfumy uchodzą za najlepsze z najlepszych.

6. Chanel No. 5 to kultowy zapach. Do jego skomponowania w 1921 roku użyto:

b) ponad 80 składników w tym aldehydów

Chanel No. 5 to wieloskładnikowa kompozycja, w której dużą rolę odgrywają aldehydy, czyli organiczne komponenty naturalnych zapachów. Więcej na temat zapachów aldehydowych, dowiesz się z naszego artykułu.

7. Perfumy widoczne na zdjęciu, to:

b) Nina Nina Ricci

Różowe „jabłuszko” Niny Ricci to słodki, cytrusowy zapach idealny na lato. Powstał w 2006 roku, a jego sekretnym składnikiem jest zielone jabłko.

8. W jego perfumowym portfolio można znaleźć takie zapachy, jak: Divine Decadence, Mod Noir, Honey czy Oh Lola! Perfumy wyróżnia nie tylko piękny zapach, ale także oryginalne flakony. Przedstawione zapachy pochodzą z domu mody:

a) Marc Jacobs

Marc Jacobs to utalentowany amerykański projektant, który jest znany ze swojej przekorności. Nigdy nie podąża za trendami, stąd perfumy sygnowane jego nazwiskiem mają niesamowite i wymyślne flakony.

9. Jest uznawana za ikonę amerykańskiego stylu. Od 1992 roku tworzy perfumy, a sławę przyniósł jej zapach Be Delicious. Po „jabłuszka”, jak pieszczotliwie nazywa się jej perfumy, sięgają młode i pełne energii kobiety. O kim mowa?

a) Donna Karan

Donna Karan kocha Nowy Jork, a Nowy Jork kocha ją. Tę miłość wyrażają zapachy DKNY zamknięte w smakowitych flakonach w kształcie jabłka. Smacznego!

10. Gdzie najlepiej przechowywać perfumy, tak by przez długi czas zachowały swoją trwałość?

b) w suchym i zaciemnionym miejscu, np. w szafce

Wilgotność powietrza czy duże nasłonecznienie mają istotny wpływ na trwałość perfum. Dlatego wilgotna łazienka czy toaletka obok okna nie są najlepszym miejscem do ich przechowywania. Wybierz suche wnętrze szafki.

11. W 2017 roku dom mody Chanel wypuścił na rynek nowy zapach. Stworzył go Olivier Polge. Głośna premiera dotyczyła zapachu:

b) Gabrielle

Nowe perfumy Chanel trafiły do sprzedaży 1 września. Gabrielle Chanel to hołd złożony założycielce marki – Coco Chanel. Tradycyjnie zapach został zamknięty w prostym, minimalistycznym flakonie, który nawiązuje do marki.

12. Choć jest Japończykiem, to właśnie w Paryżu założył swój dom mody. Do swoich kreacji włączył kimono, a nadruk z tygrysem stał się symbolem jego mody. Amour, Jungle Elephant czy Flower by… to jego najsłynniejsze perfumy. O kim mowa?

a) Kenzo Takada

Kenzo Takada jest podziwiany za oryginalny styl, a jego perfumy to kompozycje, które chętnie wybierają kobiety i mężczyźni na całym świecie, bo jak mówią: te zapachy mają w sobie coś magicznego.