31.08.2016 | Pielęgnacja, Poradniki

Jak dbać o kręcone włosy?

 

W erze wszechobecnego prostowania włosów, piękne i naturalne loki są na wagę złota. Czy moda na kręcone włosy wraca? W salonach fryzjerskich coraz częściej stosuje się zabiegi, które utrwalają skręt włosów, ale z trwałą ondulacją naszych babć z poprzedniego wieku nie mają nic wspólnego. Oczywiście trudniej uzyskać naturalnie wyglądające loki, jeśli Twoje włosy z natury są proste. Jeśli jednak jesteś posiadaczką fal, a na Twojej głowie ciągle pojawiają się niesforne, zakręcone kosmyki zwróć uwagę na ich specjalną pielęgnację. Odwdzięczą się lekkością i pięknem młodzieńczej fryzury.

 

O jakie masz piękne kręcone włosy!

Posiadaczki loków to zdanie słyszą najczęściej. Jednak myli się ten, kto zakłada, że o naturalną urodę włosów nie trzeba dbać, szczególnie jeśli są kręcone. Faktycznie, prostownica jest tutaj zbędna, ale układanie fryzury rano wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Zazwyczaj dzieje się tak, że każdy kosmyk sterczy w inną stronę, a próba „spacyfikowania” włosów na niewiele się zda. Jeśli spróbujesz je rozczesać, na głowie pojawi się „szopa”, a włosy będą swoją strukturą przypominały siano. Jak zatem podejść do tematu pielęgnacji włosów? Oto nasze wskazówki

 

Szalony look, czyli włosy, które rządzą się swoimi prawami

Mogłoby się wydawać, że włosy kręcone są takie same jak proste, jedynie ich skręt jest większy. Nic bardziej mylnego. Loki mają inną strukturę niż włosy proste. Zazwyczaj są także znacznie bardziej suche niż ich „koleżanki”. Dlatego tak ważne jest ich prawidłowe nawilżanie, odżywianie, ale i zachowanie efektu sprężystości. Jak to wszystko pogodzić? Tony kosmetyków na Twojej głowie zwiastują raczej kosmetyczną porażkę. Zrezygnuj z ciężkich masek, odżywek, które wygładzają strukturę włosa i dodatkowo je obciążają. Najlepsze będą szampony do włosów kręconych, które łącza w sobie oczyszczanie, nawilżanie, jak i odbijają włos od nasady. Wybierając odżywkę najlepiej wybrać produkty z serii do włosów kręconych, które podkreślą skręt włosów.

Nawilżanie najlepiej przeprowadzić za pomocą kosmetyków z olejkami, które zmiękczają, jak i odpowiednio natłuszczają włosy, nie obciążając ich przy tym. Najlepsze będą odżywki do włosów kręconych z olejkiem arganowym, słonecznikowym, kokosowym lub kameliowym. Wykorzystanie takich kosmetyków sprawi, że włosy przestaną się puszyć i będą błyszczące, czyli zdrowe.

 

Suszyć czy nie suszyć? Oto jest pytanie

Najlepiej prezentują się włosy, które samoczynnie wysychają, jednak nie każda z nas może sobie pozwolić na taki luksus rano, przed pójściem do pracy. Jeśli musisz wysuszyć włosy, skorzystaj z suszarki z dyfuzorem oraz zimnym nawiewem. Aby włosy zyskały objętość, którą kochają loki, wysusz je głową w dół.

 

Stylizację czas zacząć!

Rozczesanie włosów kręconych to nie lada problem, dlatego taki zabieg najlepiej wykonywać na mokrych, świeżo umytych włosach. Zrezygnuj ze szczotek, wybierając grzebień o szerokich, grubych ząbkach, które nie wyrwą Twoich włosów, ani nie złamią ich. Aby sobie pomoc przy rozczesywaniu, wykorzystaj specjalny spray. Przed układaniem możesz nałożyć delikatną odżywkę lub serum, tak by włosy były bardziej podatne na skręt, ale nie puszyły się.

 

End of the story, czyli podkreśl skręt

Jeśli Twoje włosy już są suche, ale chciałabyś nadać całej fryzurze odpowiedniego pazura, wykorzystaj brylantynę, wosk do włosów lub żel, nakładając je jedynie na końcówki kosmyków. Oczywiście łatwo tutaj o przesadę, która może skutkować przetłuszczeniem włosów, dlatego pamiętaj o odpowiedniej ilości kosmetyków.