13.10.2016 | Artykuły, Baza wiedzy, Perfumy

Flakony perfum – równie ważne co zapach?

 

Jak wybrać perfumy, gdy półki drogerii i perfumerii uginają się pod ciężarem setek, a nawet tysięcy rozmaitych zapachów? Którym z nich dać szansę, by stały się naszymi ulubionymi? Ten trudny wybór ułatwiają nam nieco flakony, w których zamknięte są aromatyczne esencje. To właśnie one jako pierwsze przykują naszą uwagę, zapraszając do zapoznania się ze skrywaną przez nie zawartością. Jaka rolę odgrywają na rynku perfumeryjnym?

 

Liczy się pierwsze wrażenie, czyli o roli flakonów

 

Agonist The InfidelsFikuśne kształty, rozmaite kolory, żłobienia, ornamenty, wstążki, wyszukane korki, klasyczne pompki, kryształy zdobiące flakony – to tylko niektóre sposoby producentów perfum na zainteresowanie swoimi produktami potencjalnych klientów. Coraz częściej w tworzeniu buteleczek biorą udział specjaliści tacy jak rzeźbiarze, jubilerzy czy projektanci, który nierzadko współpracują z gwiazdami sygnującymi zapachy, starając się oddać ich charakter. O tym ostatnim decyduje chociażby kolorystyka flakonu, po której możemy się domyślić, z zapachem z jakiej kategorii mamy do czynienia. Nie jest to jednak jedyna rola flakonów – dodatkowo (a może przede wszystkim?) mają także cieszyć oko i być prawdziwą ozdobę toaletek czy łazienkowych półek, co jest szczególnie istotne w przypadku perfum damskich. I tak też jest – większość współczesnych falkonów jawi się jako dzieła sztuki, które są nie tylko buteleczkami do przechowywania perfum, ale też godnymi wyeksponowania elementami. Rola flakonów jest więc nie do przecenienia, a ich wygląd nierzadko decyduje o powodzeniu sprzedaży zapachu.

Donna Karan Golden Delicious


 

Czy wiesz, że…
Wśród perfum znajdują się także dzieła ekskluzywne, produkowane w limitowanej liczbie sztuk. Przykładem niech będzie Golden Delicius DKNY, których falkon wykonano przy użyciu złota, diamentów oraz szafirów. Zamknięty w misternie i bogato zdobioną buteleczkę zapach sprzedano na aukcji charytatywnej za 1 mln dolarów.


Flakon jak marzenie


Marc Jacobs DotNajdroższe zapachy na świecie wymagają stosownych flakonów, które zwykle znacznie podnoszą cenę, ale jednocześnie świadczą o ich renomie. Jednak także zapachy powszechnie dostępne w perfumeriach zachwycają wyrafinowanymi formami, różnorodnością i urokiem. Tym, co przykuwa nasz wzrok, są oryginalne kształty, dalece odbiegające od geometrycznych, prostokątnych i okrągłych buteleczek. Znajdziemy je np. u Cacharel, Calvina Kleina, Kenzo, Bvlgari, Naomi Cambpell czy Lancome, a listę tę uzupełnia choćby Gucci, Donna Karan, Salvador Dali i Versace. Elementem charakterystycznym mogą być także fantazyjne korki, których tworzenie stanowi prawdziwe pole do popisu dla ich projektantów. W tej dziedzinie doskonale radzi sobie np. Marc Jacobs i jego Oh Lola, Dot czy Daisy, a także wielu innych twórców perfum. Jeśli do wyszukanych form, olśniewających barw i korków dodamy szereg ozdób w postaci błyskotek i wstążek, otrzymamy flakony, których otwarciu trudno się oprzeć.


Flakony dla minimalistów

Jak sprawić, by perfumy – czy to woda perfumowana, czy toaletowa – wyróżniły się na sklepowych półkach? Choć może się to wydawać paradoksalne, wielu producentów postawiło na minimalizm i w tym upatruje swojego sukcesu. Proste wzornictwo i ograniczona paleta barw to synonimy elegancji i szyku, które wyróżniają się na tle wspomnianych wyżej ozdobników – dotyczy to zarówno perfum damskich, jak i męskich. J’Adore Diora, Perles de Lalique od Lalique, Chance Chanel oraz Chrome Azzaro czy Euphoria Men Calvina Kleina to tylko kilka z przykładów perfum, których flakony magnetyzują klasycznym pięknem i prostotą.

Chanel No 5


 

Czy wiesz, że…
Wzorcowym flakonem perfum utrzymanym w minimalistycznym stylu, a jednocześnie będącym kwintesencją elegancji jest buteleczka Chanel No. 5. Jej regularne linie perfekcyjnie odwzorowują kształt starej buteleczki aptecznej i od lat zachwycają kobiety na całym świecie.