9.02.2018 | Artykuły, Baza wiedzy, Makijaż

Dlaczego się malujesz? O sztuce makijażu od innej strony

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego się malujesz? A może poświęcasz dziś więcej uwagi makijażowi niż kiedyś? Co decyduje o tym, że sięgasz rano po tusz do rzęs? Postaramy się odpowiedź na pytanie, dlaczego kobiety stosują kosmetyki do makijażu i czy potrafią przestać? 😉 Zapraszamy!

Trendy w makijażu

Czy istnieje tylko jeden kanon piękna?

Oczywiście, że nie! Kanony piękna zmieniają się z upływem lat, a kobieca uroda jest inaczej postrzegana w różnych kręgach kulturowych – to, czy jest uznawana za ładną w dużej mierzy zależy od procesów zachodzących w społeczeństwie. I od obowiązującej mody.

Na przykład bycie szczupłym nie wszędzie i nie zawsze jest zaletą. W antycznej Grecji kobieta o wąskich biodrach to nieatrakcyjna, raczej kiepska kandydatka na żonę i matkę. Podobnie jest dziś w krajach latynoamerykańskich, gdzie ideałem są kobiety o figurze w kształcie klepsydry z rozbudowanymi pośladkami.

Nie ma też uniwersalnego kanonu piękna twarzy, która podobałaby się wszystkim i w każdym zakątku ziemi. Na poniższym filmie zestawiono fotografie dziewczyny zmienione w Photoshopie – eksperci mieli dopasować jej urodę do obowiązujących w ich krajach standardów urody. Rezultat skłania do refleksji.


Czy wiesz, że…

Statystyczna Polka poświęca urodzie blisko 5 godzin w tygodniu.


100 lat piękna i malowania twarzy

Inny ciekawy eksperyment kontynuują twórcy kanału Cut na YouTubie. 100 Years of Beauty to cykl krótkich filmów ukazujących zmieniające się trendy w makijażu na przestrzeni lat. Możesz zobaczyć, jak przez dekady standardy piękna ewoluowały w USA, Azerbejdżanie czy Indiach. Z niecierpliwością czekamy na odcinek o makijażu i fryzurach w Polsce. Tymczasem sprawdź, jak metamorfoza przebiegała u wschodnich sąsiadów:

Po co kobiecie makijaż?

Wiemy już, jak zmieniały się trendy i że raz modne były cienkie brwi, innym razem zagęszczone. Jednak panie chętnie sięgają po kosmetyki kolorowe bez względu na czasy. Dlaczego malują twarz?

Na ten temat powstało wiele teorii psychologicznych, antropologicznych i społecznych. Według wielu z nich kobiety malują się, aby być atrakcyjne. A atrakcyjność to zbiór cech, które z świadczą o zdrowiu, powodzeniu i możliwości prokreacji.


Polki i malowanie twarzy. Co mówi raport?*

Kobiety malują się, bo:

  • chcą się czuć atrakcyjnie,
  • chcą ukryć niedoskonałości cery lub zmęczenie,
  • pragną wyglądać świeżo,
  • chcą podkreślić swoją naturalną urodę lub być bardziej pociągające,
  • chcą zwrócić na siebie uwagę,
  • …malują się po prostu z przyzwyczajenia.

*Według raportu „Jak Polacy dbają o urodę. Kosmetyki do makijażu” z 2016 r. przygotowanego przez GfK


Kosmetyki do makijażu są dla kobiety narzędziem, które ułatwia jej pozytywny odbiór w społeczeństwie. Liczne eksperymenty pokazały, że panie noszące make-up są postrzegane jako bardziej pewne siebie i lepiej odnajdujące się na rynku pracy niż panie nieumalowane. Kiedy już znasz możliwe odpowiedzi na pytanie, dlaczego się malujesz?, czas zapytać: dlaczego Twój makijaż wygląda tak a nie inaczej?

Uniwersalne kosmetyki do makijażu

Trendy makijażowe się zmieniają, ale istnieją uniwersalne kosmetyki do makijażu, które można było znaleźć w kosmetyczce naszych mam 30 lat temu i których Ty pewnie też używasz na co dzień. Oto one:

  • tusz do rzęs – duże, podkreślone oczy sprawiają, że osoba wydaje się młodsza. 99% malujących się kobiet przed trzydziestką używa tuszu do rzęs co najmniej 6 razy w tygodniu. Maskara wygrywa też ranking popularności wśród pań 50 plus – po tusz do rzęs sięga aż 96% malujących się kobiet. To ulubiony kosmetyk kolorowy wszystkich pokoleń;
  • czerwona szminka – według badań kobiety z pełnymi, czerwonymi ustami są najatrakcyjniejsze;
  • podkład lub puder kryjący – wyrównuje koloryt skóry i sprawia, że cera staje się promienna, a buzia zdrowsza. Niektóre badania pokazują, że podkład robi największą różnicę w ocenie atrakcyjności kobiet;
  • róż – delikatnie zaróżowione policzki to symptom zdrowia i gotowości seksualnej.

Makijaż dzienny w liczbach

Aż 2/3 Polek kupuje przynajmniej raz w roku jakiś kosmetyk do makijażu. 98% malujących się Polek stosuje codziennie tusz do rzęs! Drugie miejsce wśród kosmetyków kolorowych zajmuje lakier do paznokci – używa go aż 93% malujących się w Polsce kobiet.


Trend w makijażu – make-up no make-up

Alicia Keys jakiś czas temu ogłosiła, że rezygnuje z makijażu. Rozpoczęła tym głośny ruch #nomakeup, a jej śladem poszło wiele kobiet. Piosenkarka nie wykonuje makijażu oczu, ust i twarzy nie tylko na co dzień, ale też na specjalne okazje. Możesz ją podziwiać w wersji sauté na czerwonych dywanach i w programie The Voice, gdzie jest jedną z jurorek. Przeczytaj więcej o makijażu make-up no make-up.

Podoba nam się decyzji Alicii, którą – jak sama podkreśla – nie jest bezwzględną rezygnacja z makijażu, ale pokochanie siebie w naturalnej wersji. Może więc warto dobierać na co dzień dobre kosmetyki do makijażu, które pozwalają czuć się swobodnie, maskując niedoskonałości, a nie zmieniać diametralnie oblicza własnej twarzy? A mocny makijaż wieczorowy pozostawić na specjalne okazje? Co sądzisz na ten temat? Podziel się swoją opinią na naszej facebookowej stronie – jesteśmy wdzięczni za każdy głos w dyskusji.

Źródła: