13.10.2016 | Artykuły, Baza wiedzy, Perfumy

Dlaczego tak chętnie sięgasz po perfumy z piżmem?

Piżmo to jeden z najciekawszych, najbardziej tajemniczych i zmysłowych składników zapachowych perfum. Korzystają z niego osoby odważne, znające swoją wartość i lubiące od czasu do czasu przeżyć emocjonującą przygodę zapachową. A Ty? Dlaczego sięgasz po perfumy z piżmem?

Zniewalający zapach perfum z piżmem

Ulubione przez wszystkim nuty kwiatowe to idealne połączenie zapachów do pracy, na wakacyjny spacer, czy spotkanie biznesowe. Lekkie perfumy podkreślają Twój wdzięk i nie przyćmiewają naturalnego uroku. Są jednak często mało charakterystyczne.

Cięższe perfumy o wyostrzonym zapachu sprawiają, że stajesz się czymś w rodzaju tajemnicy, którą każdy chce odkrywać po swojemu. Za kompozycję tego typu uważa się piżmo, czyli zapach będący uosobieniem luksusu, elegancji i wyzwolonej kobiecości.

Kilka ciekawostek na początek, czyli…


Czy wiesz, że…

oryginalnie otrzymane piżmo jest wydzieliną pochodzącą z gruczołów okołoodbytniczych piżmowca? Ten ssak z rodziny jeleniowatych występuje naturalnie w lasach Azji, a jego sposób na podboje samicy został odkryty już dawno temu.


Piżmo jako cenny składnik perfum, dający nie tylko niesamowity zapach, ale przede wszystkim również utrwalający całą kompozycję, był pobierany zarówno od samic, jak i od samców. Piżmo żeńskie jest bardzo drogie i nazywa się je odmianą czarną. Ze względu na cenę oryginalnego piżma oraz ratowanie gatunku piżmowca, obecnie w perfumeriach korzysta się jednak z materiału syntetycznego, czyli white musk. Zamiennikiem naturalnej postaci piżma mogą być: egzaltolid, pozyskiwany z korzenia arcydzięgla czy piżma nitrowe, które jest produktem nitrowania t–butylotoluenu i t–butyloksylenu. Są one bardzo dobrym zamiennikiem, ale niestety nie tak trwałym, jak oryginalne piżmo.

Dlaczego piżmo tak bardzo działa na zmysły?

Dokładnie nie wiadomo, jak działa piżmo, ale ze względu na pochodzenie i zasadę jego wytwarzania uważa się, że składnik ten świetnie sprawdza się podczas męsko-damskich zalotów. Co ciekawe, jego mocne oddziaływanie na zmysły zauważono już w starożytności, gdzie zapach ten rozpraszano w królewskich komnatach. Później piżmo stosowano również jako element zabiegów leczniczych, w których duże znaczenie odgrywało leczenie bólów głowy oraz zabiegi uspakajające i uśmierzające ból. Zarówno w kulturze chińskiej, jak i hinduskiej, piżmo odgrywało ważną rolę tego składnika, który wywoływał pożądanie.

Nie na darmo ten rodzaj afrodyzjaku, o bądź co bądź silnym zapachu amoniaku, który dopiero po zmieszaniu z innymi składnikami daje niesamowite kompozycje, dodaje się do wielu nut zapachowych. Często występuje w perfumach kobiet. Zapach z dodatkiem piżma utożsamia się ze słowem zmysłowy, erotyczny i romantyczny. Nuta kompozycji z piżmem to także ciepło i lekkość kobiecego pożądania.

Jak twierdzą znawcy perfum, każdy z nas powinien mieć w swojej kosmetyczce 3 zapachy:

  • na dzień i do pracy,
  • na wieczór i wyjścia,
  • na kolację z ukochaną osobą.

Piżmo jest tą kompozycją, która z pewnością doda Ci zmysłowego wyrazu właśnie w tej ostatniej sytuacji. W ten zapach warto zatem „ubrać się” zawsze wtedy, gdy wybierasz się z ukochaną osobą na randkę lub kiedy po prostu chcesz zaprezentować się wyjątkowo i uwodzicielsko.


Czy wiesz że…

Również z innych wydzielin odbytniczych zwierząt pobierane są cenne składniki perfum – ambra, kastoreum, cywet. Więcej na ich temat dowiesz się z naszego artykułu.