6.09.2017 | Artykuły, Baza wiedzy, Makijaż, Poradniki

Czym nakładać podkład i płynne kosmetyki na twarz?

Jak nakładać podkład? Każda z nas ma swój sposób – jedna woli aplikować go palcami, druga nie wyobraża sobie makijażu bez gąbeczki, a trzecia bez pędzla do podkładu. Czy można rozstrzygnąć, który sposób nakładania podkładu jest lepszy?

Jak nakładać podkład?

1. Pędzel do podkładu typu flat top

Czym nakładać podkład? Flat top to płaski pędzel o gęstym włosiu idealny do tego zadania. Znajdziesz go np. w ofercie marki Hakuro – pędzel H50 lub jego mniejszy kolega H50s to jedne z najpopularniejszych akcesoriów do makijażu. Pędzle flat top dobrze radzą sobie z płynnymi i bardziej gęstymi konsystencjami.

  • Jak nakładać podkład pędzlem flat top?

Nakładanie podkładu pędzlem flat top polega na „stemplowaniu”, czyli delikatnym przyciskaniu pędzla do twarzy. To pozwala lepiej „wprasować” kosmetyk w skórę, dzięki czemu jest on niezauważalny – lepiej stapia się z cerą. Zobacz, jak wygląda to na filmie:


Pędzel flat top będzie dobrym wyborem do mocno kryjących podkładów, np. Revlon ColorStay.


2. Pędzel do podkładu typu kabuki

Pędzel do podkładu typu kabuki ma krótka rączkę i zaokrągloną szczecinę. Cenioną marką pędzli kabuki do nakładania podkładu jest np. Ecotools i ARTDECO.

  • Jak nakładać podkład pędzlem kabuki?

Pędzlem flat top „stemplujesz” twarz, natomiast pędzlem kabuki wykonujesz okrężne ruchy.


Pędzel kabuki jest trafionym wyborem do pudrów mineralnych, np. Makeup Factory Mineral Powder Foundation.


3. Gąbeczka typu beautyblender i silisponge

Nakładanie podkładu gąbeczką stało się popularne, gdy na rynku pojawił się Beautyblender. To był prawdziwy kosmetyczny hit! Oryginalna gąbka do podkładu nie zawiera lateksu, więc nie pochłania za dużo produktu i równomiernie rozprowadza go na twarzy. Od czasu Beautyblendera na rynku pojawiło się już wielu następców wcale nie gorszych od prototypu. Owalne gąbeczki do podkładu znajdziesz m.in. w ofercie ARTDECO (Sponge Oval) i Makeup Revolution (w serii Advanced Complexion Expert).

Stosunkową nowością na rynku jest silisponge, czyli gąbka do podkładu w całości wykonana z silikonu. Nie wchłania podkładu, ale go rozprowadza.

  • Jak nakładać podkład gąbeczką?

Klasyczną gąbkę zmocz w ciepłej wodzie, wyciśnij nadmiar wody, nałóż na wierzchnią część dłoni odrobinę podkładu, nabierz go na gąbkę i nakładaj ruchami stemplującymi. Ta silikonowa jest od razu gotowa do działania. Która jest lepsza? Najlepsze podsumowanie znajdziesz w filmie. 😉


Gąbeczka typu beautyblender jest świetna do np. podkładów Estee Lauder Double Wear. Do pojemniczka możesz zamontować specjalną pompkę do podkładu Estee Lauder, dzięki której jeszcze precyzyjniej zaaplikujesz kosmetyk.


4. Szczotki do nakładania podkładu

Owalne szczotki do nakładania podkładu to ciekawa alternatywa. Moda na nie zaczęła się od drogich szczotek Artis Oval (cena za sztukę to ok. 60$). Na szczęście szybko pojawiły się ich tańsze zamienniki, np. Precision Brush Large Oval od Makeup Revolution.

  • Jak nakładać fluid szczotką do makijażu?

Przyznajemy, że trochę zazdrościmy tego zestawu do makijażu, choć dużo tańszy, podobny komplet pędzli znajdziesz w ofercie Rio Beauty:


Owalne szczotki będą strzałem w 10 przy aplikacji płynnych fluidów, np. L’Oreal Paris Infallible 24H


Dlaczego warto nakładać podkład aplikatorami i pędzlami?

  1. Nie ubrudzisz sobie rąk ani ubrania.
  2. Regularnie myte akcesoria są higieniczne w użyciu.
  3. Nie pozostawiają smug ani śladów.
  4. Pędzel lub gąbeczka radzą sobie precyzyjnie z rozprowadzeniem kosmetyku również w trudniej dostępnych miejscach, na przykład przy płatkach nosa.
  5. Do każdego kosmetyku można dobrać odpowiedni pędzel.

Czym nakładać podkład? PODSUMOWANIE

Inny pędzel do podkładu oznacza inne wykończenie makijażu. Tak naprawdę trudno oszacować, które narzędzie jest lepsze – pędzel, szczoteczka, gąbka, silikonowe płatki czy może… palce. W dużej mierze wszystko zależy od rodzaju podkładu (lekki lub mocno kryjący), jego konsystencji (płynny lub bardziej gęsty), wykończenia (matowy lub rozświetlający). Nie można zapomnieć też o technice makijażu. Oczywiście liczy się też jakość samego narzędzia – pędzel pędzlowi nierówny. Dlatego trzeba wypróbować wszystkie narzędzia i po prostu wybrać swoje ulubione 🙂