11.02.2021 | Artykuły, Baza wiedzy, Perfumy

Czy można stosować perfumy w ciąży?

Ciąża i perfumy to gorący temat, który budzi sporo kontrowersji. Dlaczego jedne kobiety w ciąży nie znoszą perfum, a innym zaczynają się podobać nielubiane dotychczas zapachy? Czy to prawda, że w trakcie ciąży nie można używać perfum? Sprawdź, co na temat używania perfum w ciąży mówią lekarze i same ciężarne.

Perfumy a ciąża - czy można używać perfumy w ciąży?

Ciąża i perfumy zdaniem przyszłych mam

Aby poznać zdanie samych zainteresowanych, prześledziliśmy fora internetowe i zapytaliśmy kilka znajomych mam o wrażliwość na zapachy w ciąży. Co się okazało?

Pamiętam, że gdy zaszłam w ciążę mój ulubiony zapach Insolence Guerlain zaczął wywoływać u mnie mdłości. Musiałam się z nim pożegnać na 9 miesięcy. Po porodzie wszystko wróciło do normy.

24-letnia mama z Inowrocławia nie była w swoim problemie osamotniona. Wiele kobiet, szczególnie w pierwszym trymestrze, skarży się na nadwrażliwość węchową, tak jak Lidka z Kielc:

Przez pierwsze 3-4 miesiące ciąży nie tylko nie mogłam znieść woni ŻADNYCH perfum. Gdyby tego było mało, niedobrze mi się robiło od każdej mocniej wyczuwalnej woni – od środków czystości, przez zapachy kwiatów, do jedzenia. To był koszmar! W trzecim trymestrze odkryłam perfumy dla mam Bvlgari Petits et Mamans Guerlain. Stosowałam ten zapach też przez całe karmienie piersią.

Ilona z Łodzi, która jest w 5-tym miesiącu, skarży się na wrażliwość węchową:

Ja mogę stosować moje ulubione perfumy Kenzo, ale zapach każdego antyperspirantu stał się po prostu nie do zniesienia. Wolę się pocić niż go używać. Teraz nie znoszę też zapachu mango i kawy. I nie mam pojęcia, dlaczego.

Dlaczego zapach perfum w ciąży może drażnić?

Zmysł powonienia odgrywa w życiu człowieka ogromną rolę. Jest istotnym składnikiem apetytu – pozwala nam wybierać odżywcze pożywienie i unikać zjedzenia zepsutego jedzenia, jak i toksycznych substancji.


Perfumy i kosmetyki w ciąży – kiedy dziecko zaczyna czuć zapach?

To zaskakujące, ale wiele z wyczuwalnych przez ciężarne woni dociera do jeszcze nienarodzonych dzieci. Zdolność odbierania zapachów pojawia się u dzieci około 28. tygodnia ciąży.


W ciąży węch się wyostrza – nadwrażliwość, szczególnie w I trymestrze jest normalna i wywołana przez hormony. Ciąża może też zmienić przyzwyczajenia i upodobania. Co ciekawe, niektóre przyszłe mamy dokonują wtedy nowych odkryć zapachowych – tak jak Justyna z Bielska-Białej:

To było dość zabawne – w ciąży nie mogę znieść zapachu moich ulubionych słodkich perfum Si Giorgio Armani, a zaczęły mi się podobać ciężkie, orientalne zapachy, które wcześniej mnie wręcz odstręczały, np. Dior Addict. Zupełnie jakby mój węch zwariował.

Ciąża może, ale nie musi wpływać na powonienie. Kamilę z Warszawy nawet to początkowo martwiło:

Zawsze lubiłam mocne, szyprowe zapachy. Kiedy w moim brzuchu siedział Jaś, nic się nie zmieniło – w moich ulubionych perfumach Euphoria Calvin Klein mogłabym się nawet wykąpać 😉 Trochę mnie to niepokoiło, bo w internecie przeczytałam mnóstwo opinii, że perfumy w ciąży są nie do wytrzymania. Zapytałam nawet lekarza, czy to normalne. Uspokoił mnie, że nie mam się czego bać – nie wszystkie kobiety skarżą się w ciąży na wyczulony węch.

Czy perfumy szkodzą w ciąży? Stanowisko ekspertów

Temat jest kontrowersyjny – wiadomo, że kobieta w ciąży musi unikać teratogenów, czyli czynników ze środowiska, które negatywnie działają na dziecko w łonie mamy. Czy zapachy wód toaletowych i perfumowanych się do nich zaliczają? Czy można stosować perfumowane kosmetyki w ciąży?

W 2013 roku naukowcy z Wydziału Położnictwa i Ginekologii w Royal College przedstawili raport produktów, których kobiety w ciąży powinny unikać*. Nie zawiera on listy konkretnych perfum czy szkodliwych kosmetyków, jedynie informację, że środki chemiczne zawarte w niektórych produktach kosmetycznych mogą szkodzić dzieciom w okresie prenatalnym – za to stwierdzenie twórcy raportu zostali skrytykowani najbardziej. Rosemary Dodds z Fundacji National Childbirth Trust zauważa:

Kobiety w ciąży muszą same zdecydować, czy mogą używać danego kosmetyku czy perfum w ciąży – to nieakceptowane, aby nie miały dostępu do takich informacji.

Inni specjaliści krytykują raport za brak naukowych dowodów i zwyczajne niepokojenie kobiet. Dr John Harrison (Public Health England’s Centre for Radiation, Chemical and Environmental Hazards) przyznaje, że informacje o składzie perfum i kosmetyków zawsze powinny znajdować się na każdym produkcie.

Jesteśmy zgodni, że kobiety w ciąży powinny bezwzględnie unikać niebezpiecznych substancji chemicznych, takich jak pestycydy lub fungicydy. Jednak nie ma dowodów na to, że składniki perfum czy kosmetyków higieny osobistej stanowią zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Czy w ciąży mogę używać perfum?

Brak jednoznacznych wyników badań nakazuje zdroworozsądkowe podejście do tematu stosowania perfum w ciąży. Warto pamiętać o tym, że markowe kosmetyki i oryginalne perfumy przed wejściem na rynek są zawsze testowane, więc szkodliwe substancje w kosmetykach nie mają prawa się znaleźć. O to, jakich kosmetyków nie używać w ciąży i czy można stosować perfumy, zapytaliśmy lekarza:

Obecnie nie ma jednoznacznych wytycznych, które stwierdzałyby, że stosowanie perfum w ciąży jest zakazane. Ciąża to specyficzny czas w życiu kobiety – wrażliwość na bodźce zapachowe jest znacznie zwiększona – zapachy, które były przyjemne przed okresem ciąży, w trakcie jej trwania mogą działać wyjątkowo drażniąco. To z kolei może wzmagać uczucie nudności (co może prowadzić do wymiotów), a także bólu głowy – takich sytuacji należy unikać. Tego typu skłonności związane są z indywidualnymi predyspozycjami przyszłych mam. Warto również korzystać z kosmetyków przeznaczonych dla kobiet ciężarnych – w tym również perfum. Środki tego typu są pozbawione składników, które mogą być szkodliwe dla rozwijającego się w łonie matki dziecka – na przykład alkoholu. Wprawdzie pojawiają się badania, które sugerują, że stosowanie perfum może mieć wpływ na rozwój dziecka, to jak na razie eksperymenty tego typu nie zostały przeprowadzone u ludzi, a jedynie na zwierzętach. Podsumowując, w trakcie ciąży kobiety powinny używać kosmetyków przeznaczonych do tego okresu życia.

Mateusz Nawrocki, lekarz pracujący w jednym z krakowskich szpitali

Perfumy w ciąży – 3 porady dla przyszłych mam

    • W ciąży unikaj mocnych perfum. Wody toaletowe zawierają procentowo mniej alkoholu i olejków zapachowych niż wody perfumowane. Możesz też wypróbować mgiełki do ciała lub włosów o kwiatowych zapachach. Jeśli zapachy perfum i niektórych kosmetyków w ciąży Ci przeszkadzają, na kilka miesięcy z nich zrezygnuj lub zastąp bezzapachowymi produktami.
    • Słuchaj swoich potrzeb, bo kobieca natura potrafi być świetnym doradcą. Na przykład absolut fiołka może być otrzymywany z nieprzyjaznych rozpuszczalników – dla wielu kobiet w ciąży fiołkowe perfumy pachną po prostu nieznośnie.
    • Możesz wybierać ekologiczne perfumy z naturalnym składem, potwierdzonym certyfikatem Ecocert, Cosmebio lub innym. Ekologiczne perfumy mają w swojej ofercie zarówno niszowe marki (np. L’Artisan Parfumeur), jak i komercyjni producenci (np. perfumy Kenzo czy woda Pure by DKNY). Możesz też sięgnąć po pachnące żele pod prysznic z naturalnym składem – znajdziesz je w ofercie marek Korres i Phytorelax.

Źródło: https://www.bbc.com/news/health-22754944

Przeczytaj również: