4.10.2016 | Perfumy, Poradniki

Co to jest garderoba zapachowa?

 

Przygotowując się do nowego sezonu, kupujemy modne ubrania i dodatki. Zapominamy często o dobieraniu perfum pasujących do pory roku, okazji czy stylu życia. Tymczasem garderoba zapachowa to również ważny element naszego wizerunku. Jak ją zbudować?


Codziennie dobierasz strój do okazji – kiedy wychodzisz do pracy w biurze, chcesz wyglądać profesjonalnie. Na wieczorne wyjście wybierasz ubrania bardziej śmiałe. Na wakacjach Twój strój jest swobodny i dopasowany do letniej aury. Czy wiesz, że na Twój wizerunek składają się nie tylko ubiór, fryzura i sposób zachowania? W dużej mierze postrzeganie Twojej osoby zależy też od zapachu i tego, jak jest od odbierany przez innych. Aromaty wpływają na emocje i pamięć – nawet jeśli jest to wpływ nieuświadomiony, mogą decydować o ważnych decyzjach i budować relacje między ludźmi


Podświadome działanie perfum


Zapachy pozwalają zjednać kontrahentów biznesowych, uwieść partnera i zdobyć nowych znajomych na spotkaniu towarzyskim. Łatwo za ich pomocą popełnić też faux pas, wybierając słodki zapach na służbowe spotkanie lub spryskując się obficie mocnym, szyprowym zapachem w gorący dzień. Działanie perfum odbywa się w większej części poza świadomością, więc spotkane osoby zapamiętają Cię na długo – i to od zapachu w dużej mierze zależy, czy będą to wspomnienia pozytywne, czy wręcz przeciwnie. Dlatego jeden flakonik z ulubionym zapachem to za mało. Warto rozbudować swoją garderobę zapachową i świadomie dobierać perfumy do okazji.


Najważniejsza nuta bazowa


Garderoba zapachowa to zestaw perfum stworzonych z myślą o konkretnych okazjach, charakterze i stylu bycia danej osoby. Jak skompletować oryginalne perfumy, aby zachować indywidualizm i dobrać je do gustu? Nie ma znaczenia, czy uzupełniasz toaletkę o perfumy męskie czy perfumy damskie. Sprawdź skład swojej ulubionej wody toaletowej – w nucie bazy znajdują się tak zwane utrwalacze zapachu, które nadają perfumom wyjątkowy charakter. Może to być na przykład piżmo, drzewo cedrowe, drzewo sandałowe, bursztyn, ambra czy mech dębowy. Aromaty te intensyfikują zapach i decydują o jego temperamencie. Nuta bazowa jest najdłużej trwającą nutą zapachową, która podbija pozostałe akordy serca i głowy. Zwykle któryś z jej składników preferuje się bardziej od pozostałych – jeśli go zidentyfikujesz, łatwiej dobierzesz zestaw perfum na każdą z okazji.


Perfumy do pracy


Nie mogą być intensywne. Słodkie perfumy damskie również odpadają – nie znajdą uznania u potencjalnych partnerów w biznesie, ponieważ istnieje ryzyko, że w ich oczach będziesz postrzegana jako niekompetentna. Postaw na delikatne nuty kwiatowe lub drzewne, które wyczuwalne są na odległość nie większą niż dwa metry. Jeśli obawiasz się, że perfumy nie są odpowiednie dla osoby na Twoim stanowisku, wybierz zamiast nich dezodorant o subtelnym zapachu.


Perfumy na wieczorne wyjście


Niektóre składniki wód, takie jak piżmo, wanilia czy ylang-ylang są uznawane za afrodyzjaki. Moc uwodzącą mają też kwiaty pomarańczy i tuberoza. Perfumy dla kobiet z kategorii gourmand kojarzą się ze słodką przyjemnością – pachnące czekoladą, karmelem i pralinami są idealne na randkę.


Perfumy na wyjątkowe okazje


Gdy zależy Ci, by wyglądać klasycznie, do swojej garderoby z zapachami dołóż flakonik kultowych Chanel no 5, Hugo Boss czy Miss Dior – te zapachy nie bez kozery są od lat wybierane przez ikony mody na całym świecie.


Perfumy na lato


Latem nie używaj ciężkich i egzotycznych wód perfumowanych, opartych na przyprawach korzennych, ponieważ są zbyt intensywne, a pod wpływem temperatury jeszcze mocniej wyczuwalne. Gdy z nieba leje się żar, sięgnij po zapachy orzeźwiające. Perfumy owocowe i cytrusowe są stworzone na takie okazje. Jeśli nie przepadasz za aromatem bergamotki czy czarnej porzeczki, spróbuj zastosować perfumy z akordem wodnym w tle.
Tworząc garderobę, nie tylko wąchaj, ale testuj zapachy na skórze – pod wpływem temperatury ciała najpełniej się rozwijają. Możesz także na początek wybierać flakoniki o najmniejszej pojemności 30 ml. Eksperymentując, szybko upewnisz się, które składniki perfum Ci odpowiadają, a których nie jesteś w stanie zaakceptować.