5.04.2018 | Artykuły, Baza wiedzy, Perfumy

Czy wiesz, że… 12 ciekawostek na temat perfum cz. I

Perfumy są już wszechobecne, a związana z nimi alchemiczna magia nie towarzyszy nam na co dzień. A jednak może okazać się, że nie wiesz o nich wszystkiego i wonne mikstury mogą Cię zaskoczyć. Poznaj 12 ciekawostek o perfumach!

perfumy-mity

Wiesz już, że to francuskie miasteczko Grasse jest uważane za światową stolicę perfum i to właśnie tam można odwiedzić muzeum pachnideł – Fragonard. Na pewno orientujesz się również, że niektóre substancje zapachowe, wykorzystywane do produkcji kompozycji wód toaletowych są afrodyzjakami. Znany Ci jest podstawowy podział zapachu na nuty: głowy, serca i podstawy, który określa szybkość i kolejność uwalniania się wonnych substancji. Sprawdź jednak, czy znasz również poniższe ciekawostki o perfumach!

1. Ambra w perfumach – zapach z haremu

Zapewne wiesz, że jeden z najdroższych składników perfum ma niewiele wspólnego z pięknymi i pełnymi gracji kwiatami. Ambra pochodzi z przewodu pokarmowego kaszalota i jest wydalana w wyniku niestrawności czy też zaparć zwierzęcia. Unosząc się na wodzie, ambra jest wyrzucana na brzeg, skąd jej bryły są zbierane. Ale skąd popularność ambry jako składnika perfum?


Okazuje się, że ambrę wykorzystywano do produkcji zaprawy, której później używano do budowy haremów. To właśnie tam zaczęła być ona wyczuwalna i  kojarzona z zapachem rozkoszy.


Poznaj działania tego niesamowitego składnika również na swojej skórze z Poeme Lancome, których cała kompozycja została stworzona po to, by uwodzić. Ambrowe wykończenie podkreśla pełen kwiatów zapach. Sprawdź!

parfum-poemeźródło: Parfum de Pub

2. Pierwsze perfumy stworzyła… kobieta!

Pierwsze perfumy powstały aż 4 000 lat temu, o czym świadczą odkryte przez archeologów tabliczki klinowe, pochodzące z Mezopotamii. Za matkę perfum uważa się kobietę nazwaną Tapputi. Uznano ją za pierwszą chemiczkę i twórczynię pierwszych wód toaletowych. Miała pracować  w pałacu wraz z naukowcem Ninu i zarządzać produkcją perfum.

tapputi-belatekallim_mesopotamian_tablet_1200_b-c-e

źródło: Wikipedia


Jak powstawały pierwsze perfumy? Tapputi łączyła ze sobą przede wszystkim rozmaite kwiaty i oleje, a także tatarak, balsam oraz mirrę. Taką miksturę mieszała w wodzie destylowanej i parokrotnie filtrowała.


Również dziś możesz docenić pierwsze składniki perfum i ich niezwykły, balsamiczny aromat. W Champs Elysses Guerlain wykorzystano benzoes pozyskiwany od zamierzchłych czasów z ambrowca syjamskiego. Poznaj również inne kadzidlane perfumy!

3. Jedna kompozycja perfum to nawet kilkaset zapachów

Jedna kompozycja może powstawać naprawdę długo. Twórcy perfum mieszają składniki tak długo, aż osiągną zamierzony efekt. To, co później trafia w Twoje ręce, może być prawdziwym alchemicznym dziełem. Setki składników dobranych w odpowiedni sposób tworzą unikalny zapach.


Zazwyczaj do stworzenia Twojej ulubionej wody toaletowej użyto o wiele więcej składników niż te, które możesz przeczytać na etykiecie, nawet jeśli lista jest naprawdę długa.


Wypróbuj Emporio Femme Giorgio Armani – perfum damskich, które mogą oszołomić bogactwem kompozycji. Jesteś w stanie wyczuć poszczególne składniki?

4. Nosy nie do wąchania. Prawdziwi twórcy perfum

Zazwyczaj sięgasz po perfumy sławnego projektanta mody czy znanej już od dziesięcioleci marki kosmetycznej. Jednak za każdym flakonem stoi również tzw. nos – osoba, która tworzy zapach. To profesjonalny twórca perfum, który sam wymyśla kompozycję bądź kreuje ją na zamówienie.


Nosy potrafią nazwać i rozpoznać około 1500 różnych zapachów. Najsłynniejszym fachowcem w dziedzinie perfum był Ernest Beaux – twórca Chanel No 5. Zapach ten funkcjonuje od 1921 r.


Illicit Jimmy Choo to woda perfumowana, którą skomponowała kobieta-nos – Anne Filipo. Jesteś ciekawa, jak pachną?

5. Składnik perfum dla kobiet, który najbardziej działa na mężczyzn to…

Tuberoza. Biały kwiat o oszałamiającej woni powoduje, że okraszona nim kompozycja wzbudza w mężczyznach niekontrolowane skurcze mięśni. Ta fizyczna reakcja ma swoje źródło w afrodyzjakalnym działaniu zapachu tuberozy.


Jak pachnie tuberoza? Kwiat ten wyróżnia się słodkim, dominującym aromatem, dlatego użyty w perfumach ma tendencje do wychodzenia na pierwsze miejsce.


Jeśli chcesz, sprawdzić działanie tuberozy na mężczyzn na własnej skórze, koniecznie wypróbuj Good Girl Caroliny Herrery. Flakon w kształcie szpilki mówi sam za siebie! Poznaj także inne perfumy z tuberozą.

6. Kawa spełnia ważną rolę w produkcji perfum

Może stanowić nie tylko atrakcyjny składnik kompozycji zapachowej, jej najważniejsze zadanie to swoiste „wyzerowanie zapachów”, którymi może być przesycony nos. W ten sposób twórcy perfum mogą na nowo przyjrzeć się powstającej kompozycji i ocenić to, czy dane składniki będą do siebie pasować oraz w jakich ilościach powinny zostać dodane. To dlatego ziarna kawy pomagają również w drogerii w wyborze odpowiedniego zapachu. Jak działa kawa w perfumach?


Kawa nie tylko świetnie komponuje się z różnymi zapachami (słodkimi czy owocowymi), ale również sprawia, że dana kompozycja jest bardziej energetyzująca i pobudzająca. Często można spotkać ją w zapachach gourmand. Sprawdź, jak kawa sprawdza się w kultowych już perfumach Black Opium Yves Saint Laurent – przeczytaj recenzję!


Intrygujący świat perfum na tym się nie kończy. Zaglądaj do nas, niebawem na naszym blogu opublikujemy 6 kolejnych ciekawostek o zapachach.