12.09.2016 | Pielęgnacja, Poradniki

Cera naczynkowa – jak o nią dbać?

 

Rumieniące się dziewczyny były niegdyś uznawane za wstydliwe, a rumiane policzki odczytywano jako wyraz nieśmiałości młodej damy. Współcześnie rumieńce to oznaka cery naczynkowej, cienkiej i wrażliwej. Pękające naczynka krwionośne, popularnie zwane pajączkami, nie dodają urody, a wręcz przeciwnie – panie próbują je zatuszować. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy możesz zmniejszyć widoczność naczynek. W artykule podpowiadamy, jak to zrobić, by czuć się lepiej we własnej skórze.

 

Rumiane policzki a cera naczynkowa

Zarumieniona twarz to naturalna reakcja naszego organizmu na sytuacje stresujące lub wstydliwe. Pod wpływem emocji nasze naczynia krwionośne rozszerzają się, dając o sobie znać wyraźnym rumieńcem. Podobnie dzieje się w sytuacji, gdy jemy ostre potrawy lub piejemy gorące napoje. Kiedy należy się martwić? Kiedy ścianki naczynek zaczynają być stale widoczne na naszej twarzy. Zazwyczaj „pajączki” pojawiają się na policzkach, w okolicach nosa, jak i na brodzie.

Cera naczynkowa to przypadłość pań. Słabość naczyń krwionośnych wynika z działania żeńskiego hormonu płciowego, czyli estrogenu. Hormon rozluźnia mięśniówkę naczyń sprawiając, że skóra staje się bardziej wrażliwa, jak i cieńsza. „Pajączki” pojawiają się u młodych dziewcząt, które często przebywają na słońcu, pragnąc opalić skórę. Przypadłość może się nasilić w późniejszym wieku, czego przyczyną jest pogorszenie mikrokrążenia, jak i zmniejszona ilość kolagenu.

Jak walczyć z popękanymi naczynkami?

Najskuteczniejszym, ale i najdroższym sposobem jest zabieg zamykania uszkodzonych naczynek, który wykonuje lekarz medycyny estetycznej. Możemy jednak spróbować zmniejszyć widoczność popękanych naczynek domowymi sposobami. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, ze skóra naczynkowa to delikatna cera. Warto unikać nagłych zmian temperatury, długiego opalania na słońcu (jak i tego w solarium!), nadmiernego wysiłku fizycznego oraz spożywania gorących napojów i ostrych potraw. Warto także unikać alkoholu.

  • Jakie kosmetyki stosować?

W codziennej pielęgnacji najlepiej stosować preparaty, które są przeznaczone do Twojego rodzaju skóry. Niektóre marki posiadają serię kosmetyków do cery naczynkowej np. Mixa lub Clinique. Wizytę w drogerii zacznij od uważnego czytania składu kosmetyków. Pamiętaj, ze alkohol etylowy, mocznik, aceton czy mentol to substancje, które podrażnią Twoją skórę. Wybierz krem do twarzy, który będzie chronił przed niepożądanym działaniem słońca – latem zastosuj preparat z filtrem 25-30. Możesz także wykorzystać kremy redukujące zaczerwieniania, które działają kojąco na skórę.

Do oczyszczania skóry wybierz łagodne mleczko do cery naczynkowej lub alergicznej. Korzystając ze środków do spłukania, unikaj twardej wody z kranu. Staraj się ją wcześniej przegotować, pamiętając, że zbyt gorąca ciecz rozszerza naczynka. Chcąc złuszczyć martwy naskórek, wybierz łagodniejszy peeling enzymatyczny. Stosuj go co 2 tygodnie. W okresie zimowym stosuj tłusty krem, który skutecznie ochroni skórę przed mrozem.

Stosując różne preparaty, które mają zmniejszyć widoczność popękanych naczynek, pamiętaj, że efekty zobaczysz dopiero po regularnym stosowaniu. W tym czasie możesz walczyć doraźnie z cerą naczynkową, wykonując staranny makijaż. Aby ukryć pajączki, zastosuj podkład w płynie oraz puder. Możesz także skorzystać z korektora, który delikatnie rozetrzesz w miejscu występowania naczynek. Aby Twoja skóra była gładka, wykończ makijaż pudrem, unikając w ten sposób błyszczenia. Unikaj efektu maski, który może się pojawić przy nakładaniu wielu kosmetyków.