10.01.2017 | Artykuły, Makijaż

9 błędów, które popełniasz robiąc makijaż dzienny

 

Błędy, które popełnia się robiąc makijaż mogą mieć różne podłoże. Jedne wynikają z niewiedzy, drugie z pośpiechu, kolejne z doboru nieodpowiednich produktów. Wyeliminowanie ich wszystkich wymaga zaangażowania oraz odpowiedzi na kilka kluczowych pytań: Po co właściwie się maluję? Czy pudrem lub korektorem chcę coś zamaskować? Czy mam potrzebę ukrycia niedoskonałości? A może wręcz przeciwnie, chcę zwrócić uwagę na moje atuty: duże oczy czy szerokie usta?

Uwaga: Makijaż dzienny, wykonany schludnie oraz bardzo dokładnie może spełniać wszystkie te funkcje. Dobierając poszczególne produkty, możesz podkreślić naturalną urodę swojej twarzy, jak i nieco zatuszować te niedoskonałości, które są źródłem niepotrzebnych kompleksów.

 

Makijaż dzienny powinien być lekki, dopasowany do kolorytu skóry oraz tęczówki oka. Ma upiększać, w niektórych przypadkach kamuflować, ale nie przysłaniać naturalnego piękna kobiety.

Nie bez powodu, od kilku sezonów króluje moda na makeup no makeup. Czyli podkreślenie urody kobiecej twarzy takimi produktami, które jedynie odświeżą Twój wygląd, bez tworzenia nienaturalnego efektu maski. W takim makijażu ważne jest przykrycie cieni pod oczami, nadanie cerze delikatnej różowawej poświaty oraz rozświetlenie policzków. Tuszujesz tutaj rzęsy i podkreślasz brwi. Wszystko przy zastosowaniu kosmetyków, które są w naturalnych odcieniach kolorystycznych.

Do wykonania prawidłowego makijażu potrzebujesz nie tylko dobrze dobranych kosmetyków, ale także minimalnej wiedzy o tym, jak wykonać kolejne jego etapy. Nawet bardzo dobry puder, nałożony w nieprawidłowy sposób nie sprawi, że skóra będzie wyglądała świeżo i promiennie. Cień dobrze roztarty – ale poniżej linii załamania oka – spowoduje jego pomniejszenie, nie natomiast powiększenie – tak, jak być powinno.

 

Zatem, jakich błędów powinnyśmy się wystrzegać?

  1. Podkładem można się „opalić” – nie, nie można, a nawet nie powinno się stosować takiej metody nadawania ciemniejszego kolorytu skórze jasnej czy śniadej. Podkład zbyt ciemny, niedopasowany kolorystycznie do karnacji sprawi, że dodasz sobie lat. Skóra będzie wyglądała na przesuszoną, nadmiernie opaloną i utworzy się efekt maski.

Niedopuszczalne jest także nakładanie za grubej warstwy produktu na twarz. Przy tak wykonanym makijażu ukryjesz co prawda niedoskonałości, ale będziesz także prezentować się mało estetycznie.

  1. Korektor pod oczy to zbędny element makijażu dziennego – nieprawda. Korektor dobrany w kolorze o ton jaśniejszym niż podkład bardzo ciekawie podkreśli oko, zakryje również nieestetyczne cienie, które mogą się pod nim tworzyć. Pamiętaj – aby dobrze nałożyć korektor, nie umieszczaj go wyłącznie pod okiem, ale skieruj go do miejsca wyznaczającego linię nosa. Korektor powinien układać się w jaśniejszy trójkąt. Jeśli natomiast ten jasny produkt umieścisz wyłącznie pod dolną powieką, utworzy się coś na wzór efektu pandy – co wygląda dość komicznie.
  1. Bronzer stosowany jako puder i nakładany bezpośrednio na twarz, bez strzepania nadmiaru produktu. Bronzer to bardzo modny w ostatnim czasie produkt, który służy do konturowania rysów twarzy oraz nadawania jej delikatnego opalizującego efektu.

Bardzo ważna jest technika nakładania tego produktu: Bronzer nakłada się na pędzel, strzepuje jego nadmiar i dopiero wówczas delikatnie można go wetrzeć w policzki – kierując się od zewnętrznych końców twarzy rozpoczynając tuż przy włosach, a następnie kierując się pędzlem w stronę policzków.

Uwaga: Jeśli nadmiar bronzera nałożysz bezpośrednio na twarz, powstanie w tym miejscu plama. Trudno będzie ją rozetrzeć, sam makijaż będzie zatem wyglądał bardzo nieestetycznie.

Zgodnie ze sztuką robienia makijażu, bronzerem sięgasz tylko do linii policzków, kierując go delikatnie ponad je. Jeśli nałożysz go w linii prostej – możesz zbyt mocno wyostrzyć rysy swojej twarzy, nadasz jej męskiego charakteru.

  1. Blendowanie w ciemno – czyli nakładanie bronzera, różu oraz rozświetlacza w nieprawidłowym miejscu. Takie wykonywanie makijażu ani nie podkreśli urody, a już tym bardziej nie sprawi, że rysy twarzy będą prawidłowo skonturowane.

Przy blendowaniu w ciemno bardzo łatwo można uzyskać plamy na skórze. Róż pojawia się poniżej policzków, bronzer zbyt wysoko.

  1. Cieliste usta, czyli modny, ale czasem także trupi nude. Moda na wykonywanie naturalnego makijażu sprawiła, że kobiety chętniej sięgają po pomadki w kolorze naturalnym. Niestety to dość złudna metoda podkreślania ust. Pomadka nie powinna być bowiem nigdy jaśniejsza od naturalnego koloru ust. Nude zbyt jasny jeszcze bardziej pomniejszy usta. Makijaż będzie także wyglądał sztucznie.
  1. Czy wiesz co to owadzie nóżki? To nic innego, jak źle wytuszowane rzęsy. Taki efekt uzyskujesz wówczas, gdy nakładasz kilka warstw czarnego tuszu na rzęsy, bez jednoczesnego przeczesywania ich czystą szczoteczką. Rzęsy z kilkoma warstwami tuszu nieestetycznie się sklejają. Stają się dłuższe, ale na pewno nie gęstsze. Spojrzenie nie nabiera wdzięku, a oko wygląda na zmęczone.
  1. Czarne, wąskie brwi! Pod wpływem mody coraz więcej kobiet zwraca uwagę na podkreślenie swoich brwi. Maluje się je różnie, raz kredką, kiedy indziej cieniem. Chętnie uwydatniasz oko grubszymi brwiami, ciekawie zarysowanymi. Niestety zbyt ciemne brwi nie pasują nawet brunetkom. U blondynek sprawiają wrażenie nadmiernie agresywnych, niedopasowanych do twarzy. Zwracają na siebie uwagę, ale zdecydowanie nie tę pożądaną.
  1. Makijaż oka, czyli błędy z eyelinerem i czarną kreską. Uwaga, jeśli zależy Ci na podkreśleniu oka makijażem powiększającym, nigdy nie rysuj czarnej kreski na oku, tuż przy linii wodnej. Zamiast niej, użyj białej lub cielistej kredki. Czarna kreska pomniejsza oko, ale także dodaje spojrzeniu lat.

Sztukę nakładania eyelinera udaje się posiąść po wielu mniej lub bardziej udanych próbach. O ile z narysowaniem kreski tuż przy linii rzęs nie ma większego problemu, o tyle z pociągnięciem produktu za linię powieki, bywa różnie. Do najczęstszych błędów należy nakładanie eyelinera albo zbyt wysoko, albo za nisko. Kreska powinna biec w łuk, dokładnie tak, jakby była przedłużeniem linii oka. Jeśli chcesz ułatwić sobie jej narysowanie, w miejscu w którym ma przebiegać, przymocuj taśmę lub plasterek.

  1. Malowanie bez odpowiedniego oświetlenia! Czy wiesz, że każdy makijaż powinnaś wykonywać przy świetle dziennym? A jeśli nie jest to możliwe, to chociaż przy takim, które jest zbliżone barwą do naturalnego? Sztuczne światło może przekłamywać kolory. Malując się w ciemnej łazience możesz zupełnie nieoczekiwanie przesadzić z bronzerem, dobrać zły kolor pudru, czy po prostu nie zauważyć osypujących się cieni.