21.01.2021 | Artykuły

7 cudów natury, czyli kosmetyki bez SLS

Boom na kosmetyki naturalne trwa. Trend na organiczne produkty zakłada rezygnację z SLS i silikonów. Bierzemy pod lupę nieprzyjazne składy kremów, szamponów, tuszy do rzęs i przedstawiamy zdrową alternatywę. Poznaj 7 naturalnych kosmetyków i marek, w których można się zakochać od pierwszego użycia! Kosmetyki bez SLS polecają się!

Naturalne kosmetyki bez SLS

SLS – co to jest? Słowniczek

Na początku wyjaśnijmy, czym są składniki, których unikają zwolennicy kosmetyków naturalnych.

    • SLS (skrót z ang. sodium laureth sulfate), inaczej laurylosiarczan sodu – w stężeniu powyżej 10% może uszkadzać i podrażniać skórę. Uważa się, że może prowadzić do zaburzeń hormonalnych i sprzyjać nowotworom, chociaż nie ma jednoznacznych badań to potwierdzających. SLS w kosmetykach to częsty ingredient szamponów i mydeł.
    • ALS (skrót z ang. ammonium lauryl sulfate) to silny detergent, który podobnie jak SLS należy do grupy siarczanów. Jest substancją pianotwórczą, sprawia, że kosmetyki dobrze się pienią i dokładnie oczyszczają skórę czy włosy.
    • Parabeny to środki konserwujące, które przedłużają trwałość kosmetyków. Nie wszystkie są uznawane za bardzo szkodliwe, np. używane w nikłym stężeniu metyloparaben oraz etyloparaben. Mniej dobrą opinią cieszą się propyloparaben i butyloparaben.
    • Formaldehyd, inaczej aldehyd mrówkowy, to silny konserwant o potwierdzonym działaniu rakotwórczym. Używany w lakierach do paznokci i w środkach do pielęgnacji jamy ustnej, a także szamponach i balsamach. Występuje pod wieloma nazwami w składach, m.in. benzylhemiformal, bronopol, DMDM hydantoin, MDM hydantoin.
  • Silikony to spora grupa składników, które wpływają na konsystencję kosmetyków. Np. silikon o nazwie simethicone dodawany jest do tuszu do rzęs. Silikony obecne są w wielu szamponach i odżywkach jako produkty zmiękczające włosy pod nazwami dimethiconol i phenyl trimethicon.
  • PPG i PEG (glikol polietylenowy i glikol polipropylenowy) to emulgatory, które umożliwiają połączenie substancji wodnistych z oleistymi. Należą do grupy silikonów. Uważane są za szkodliwe, ponieważ do ich produkcji używa się trujących gazów, które uszkadzają barierę lipidową skóry. W liście składników znajdziesz je po przedrostkach PEG lub PPG (np. PEG-6 cera alba) lub końcówce -eth (np. ceteareth, trideceth-12).

Chcesz wiedzieć, co jest w Twoim kosmetyku? Rozszyfrujesz jego skład, dzięki encyklopedii kosmetycznej dostępnej tutaj.

Kosmetyki bez parabenów i spółki – nasze propozycje

Poznaj 7 marek kosmetycznych słynących z naturalnych kosmetyków, które zrezygnowały całkiem z SLS, silikonów i parabenów albo ograniczyły je do minimum.

1. Kosmetyki naturalne Organic Shop

Pokochasz Organic Shop z trzech powodów. Po pierwsze to kosmetyki bez parabenów, SLS i silikonów. Po drugie pięknie pachną i po trzecie – skutecznie pielęgnują skórę. Warto skusić się na jeden ze scrubów Organic Shop pachnących truskawkowym dżemem lub lodami z bitą śmietaną.

2. Physicians Formula – naturalne kosmetyki z Ameryki

Czy kosmetyki do makijażu mogą być naturalne? Oczywiście! Organic Wear CC to wyjątkowy tusz do rzęs od Physicians Formula. Jego skład jest w 100% naturalny. Co więcej, 70% jego składników jest organicznych! Takie zdrowe kosmetyki z Ameryki to my lubimy – produkty Physicians Formula udowadniają, że makijaż może być zgodny z duchem bio.

3. Moje wielkie greckie kosmetyki Korres

Korres to grecka marka naturalnych kosmetyków. Zawierają w składzie organiczne wyciągi roślinne – czerpią z naturalnego bogactwa greckiej flory. Większość produktów zawiera ponad 90% składników pochodzenia naturalnego. Warte polecenia jest mleczko do ciała Korres Basil Lemon Body Milk, które pielęgnuje i odżywia skórę.


Uwaga!

Większość, ale niestety nie wszystkie kosmetyki Korres pozbawione są chemicznych dodatków, dlatego warto czytać ich składy.


4. Natura Siberica – organiczna kosmetyka z Syberii

Słynie z naturalnych szamponów bez SLS, ale w jej ofercie znajdziesz też inne cuda natury. Natura Siberica oferuje też mydła od oczyszczania twarzy, np. północne mydło Northern Soap For Deep Facial Cleansing. W ich składzie znajdziesz 95% roślinnych składników, certyfikowane ekstrakty i oleje.

5. Naturalne i skuteczne Miya Cosmetics

Miya Cosmetics to polska marka, która mówi NIE parabenom, SLS, parafinie, silikonom, olejom mineralnym, PEG-om, sztucznym barwnikom. Za to chętnie wkłada w piękne opakowania samo dobro płynące z naturalnych olejków i składników roślinnym. My Wander Balm to seria zdrowych kosmetyków bijąca nowe rekordy popularności.


Czy wiesz, że…

Miya Cosmetics pochodzi z rodzimego podwórka – to polska marka kosmetyczna.


6. Szampony naturalne Macadamia Professional

Szukasz szamponu bez SLS? Wypróbuj szampony, odżywki i maski Macadamia Professional. Szampony naturalne tej marki cieszą się szczególnie dobrą opinią kobiet, które borykały się z problemem suchych i zniszczonych włosów.

7. Kosmetyki naturalne z Włoch – Phytorelax

W laboratoriach Phytorelax najważniejszymi składowymi kosmetyków są te pochodzące z flory. Włoska marka oferuje linie naturalne i linie organiczne. Podkreśla swoją transparentność – jeśli obiecuje, że w jej produktach nie ma SLS, parabenów, olei mineralnych, niklu, PEG-ów, barwników itd., to możesz być pewna, że tak faktycznie jest. Zwróć uwagę na skład na ich opakowaniach w charakterystycznych ramkach. Nie mogliśmy zdecydować się, który naturalny kosmetyk do twarzy lub ciała jest najlepszy – wszystkie produkty Phytorelax są naturalnie niezawodne!