21.01.2021 | Artykuły, Baza wiedzy, Pielęgnacja, Poradniki

5 sposobów na elektryzujące się włosy

Ściągasz czapkę lub zakładasz sweter i słyszysz charakterystyczne trzaski. Aaaaa! Twoja fryzura unosi się do nieba! Elektryzujące się włosy potrafią utrudnić życie. Jak nawilżyć włosy i co zrobić, aby poskromić szalone kosmyki? Poznaj 5 sposobów na elektryzowanie włosów!

Jak walczyć z elektryzującymi się włosami?

Problem elektryzujących się włosów – trochę wiedzy

Dlaczego elektryzują się włosy? Za wszystko odpowiedzialne są oddziaływania elektrostatyczne. Zapewne z fizyki pamiętasz, że jednoimienne jony się odpychają. Na wszystkich włosach znajdują się zarówno jony dodatnie, jak i ujemne. Problem zaczyna się w momencie, gdy równowaga między nimi zostaje zaburzona i ilość jonów dodatnich znacznie przewyższa te ujemne. Kiedy włosy stykają się z dodatnio naładowanymi ubraniami zaczynają się odpychać. W ten sposób unoszą włosy do góry.

Elektryzujące się włosy – przyczyny

Co wywołuje wzrost ilości jonów dodatnich? Do najczęstszych przyczyn możemy zaliczyć:

 • nadmierne wysuszenie włosów spowodowane np. nieodpowiednią pielęgnacją, farbowaniem lub stylizacją z wykorzystaniem wysokiej temperatury;
 • zbyt częste stosowanie silnych, mocno skoncentrowanych kosmetyków;
 • maltretowanie włosów kiepskiej jakości grzebieniami oraz szczotkami i intensywne czesanie;
 • noszenie ubrań wykonanych z syntetycznych materiałów,
 • zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze.

5 sposobów na elektryzujące się włosy

Sposób nr 1: regularne nawilżanie włosów

Dlaczego nawilżanie włosów jest takie ważne? Przesuszone włosy są lekkie i jony unoszą je wysoko. Wypełnione po brzegi substancjami odżywczymi włosy nawilżone są cięższe i bardziej oporne na elektryzowanie się. Pamiętaj, że cięższe nie oznacza przeciążone! Nawilżaj kosmyki stosownie do ich potrzeb.

Jak nawilżyć włosy? Stosuj podstawowy zestaw, czyli szampon nawilżający + antystatyczną odżywkę:

 • szampon z marokańskim olejkiem arganowym  Organix, który nawilża włosy, wzmacnia je i wygładza, a do tego chroni przed działaniem promieni UV i wysoką temperaturą.
 • intensywnie nawilżającą odżywkę Macadamia Professional, która zawiera olejek arganowy i makadamia oraz ekstrakt z alg morskich.

Sposób nr 2: racjonalna pielęgnacja włosów

Mowa tu nie tylko o nawilżaniu włosów, ale także stosowaniu delikatnych kosmetyków z odpowiednią częstotliwością, czyli…

 1. Nie nakładaj zbyt dużej ilości kosmetyków do stylizacji.
 2. Unikaj kosmetyków z silikonami, które oblepiają włosy i sprzyjają elektryzowaniu.
 3. Zrezygnuj z częstego farbowania lub rozjaśniania włosów.
 4. Nie przesadzaj z ilością masek, olejków i odżywek.
 5. Wybierz 2 lub 3 kosmetyki do włosów, przetestuj je i postaw na długą przyjaźń.

Sposób nr 3: czesanie włosów odpowiednimi szczotkami


Zapamiętaj!

Sztywne, twarde i plastikowe szczotki NIE!

Szczotki z miękkimi wypustkami lub wykonane z naturalnego włosia TAK!


Jeśli nawet szczotka z naturalnego włosia powoduje elektryzowanie się włosów, wyczyść ją z resztek kosmetyków szamponem oczyszczającym, a następnie nałóż na nią maskę lub odżywkę działającą antystatycznie. Efekt wzmocni płukanka z octu (proporcje: 2 łyżki octu na litr wody).

Sposób nr 4: noś czapki, szaliki i ubrania wykonane z naturalnych materiałów

Syntetyczne włókna sprzyjają elektryzowaniu się. Możesz także wypłukać odzież w płynie do płukania o działaniu antystatycznym.

Nie zapominaj o odpowiednim uczesaniu włosów przed włożeniem czapki. Pomysły na fajne fryzury do czapki znajdziesz tutaj:

Sposób nr 5: suszenie włosów chłodnym strumieniem powietrza

Gorące powietrze może wysuszać włosy co zaburza równowagę w ilości jonów dodatnich i ujemnych. Zdecydowanie lepiej suszyć włosy letnim powietrzem, nawet jeśli trwa to nieco dłużej, niż borykać się fryzurą, która chce oderwać Cię od ziemi. Możesz też postawić na suszarkę wyposażoną w funkcję jonizacji, która chroni włosy przed powstawaniem jonów dodatnich.

Jak możemy podsumować wszystkie porady? Wybierz odpowiednie dla siebie, nawilżające kosmetyki, noś ubrania z naturalnych materiałów, zapomnij o gorącym powietrzu z suszarki i po prostu traktuj włosy z szacunkiem!