18.11.2016 | Pielęgnacja, Poradniki

4 kroki do pięknych dłoni

 

Dłonie figurują często na ostatnim miejscu listy pt. „do zrobienia dla ciała”. Pielęgnacja włosów i twarzy to coś, co przychodzi naturalnie – w końcu są wizytówką każdej z nas. Jednak dłonie to ważne części ciała, które również Cię określają. Czy wiesz, jak o nie zadbać?

Dłoni nie możesz trzymać wciąż w kieszeni. Ile razy w ciągu dnia wyciągasz je do ludzi? Czy zastanawiasz się, podając komuś dłoń na powitanie, czy Twoja skóra nie jest przypadkiem szorstka i niemiła w dotyku? Oto 4 kroki, które pozwolą Ci nabrać pewności siebie i nie bać się wzroku współpasażerów, którzy zerkają na Twoje dłonie.

 

1 krok – zapobiegaj przesuszaniu

Jeśli chcesz zachować ładne dłonie na długie lata, po pierwsze powinnaś dbać o nie codziennie. My – kobiety, jesteśmy szczególnie narażone na ciągły kontakt z wodą i chemikaliami, dlatego nasza skóra szybciej będzie ulegała starzeniu się. Spierzchnięte i suche dłonie to nieprzyjemny widok, ale przede wszystkim niekomfortowe uczucie dla Ciebie samej. Możesz łatwo temu zapobiec.

– nakładaj rękawiczki do pracy – kiedy tylko możesz, używaj gumowych rękawic, które skutecznie odizolują Twoje dłonie od niszczącego wpływu wody i detergentów. Kiedy? Zawsze, gdy myjesz naczynia, sprzątasz dom, pracujesz w ogrodzie czy ręcznie pierzesz ubrania.

nawilżaj dłonie po myciu rąkstosuj kremy nawilżające do dłoni, szczególnie po tym, jak miały kontakt z wodą, detergentami i mydłem. Stosuj również maski na noc.

– chroń dłonie przed słońcem, wiatrem i mrozem – zimno może się bardzo przyczyniać do wysuszenia naskórka oraz jego pierzchnięcia, co powoduje jego nieestetyczny wygląd oraz szybsze starzenie się. Zakładaj rękawiczki i chroń dłonie również przed chłodnym wiatrem. Słońce niestety przyczynia się do starzenia skóry, dlatego stosuj na dłonie kremy do rąk z filtrami.

– nie używaj zbytnio gorącej wody do mycia rąk – temperatura wody nie powinna być wyższa niż 20 st. C. – w innym wypadku mocno przesusza dłonie i je podrażnia.

 

2 krok – wygładź skórę dłoni

Skóra pozbawiona starego naskórka będzie lepiej wchłaniała substancje odżywcze zawarte w kosmetykach, dlatego co jakiś czas powinnaś wykonać peeling dłoni. Możesz przygotować domową wersję – na przykład z miodu, cytryny, cukru i kawy, ale w drogeriach znajdziesz również gotowe preparaty. Równie ważna dla uzyskania idealnie gładkiej skóry na dłoniach jest maska, którą powinnaś zastosować na noc, a jeśli chcesz uzyskać jeszcze lepsze efekty, nałóż na dłonie cienkie rękawiczki bawełniane. Nie tylko ochronią pościel przed tłustszymi preparatami, ale wspomogą wchłanianie się dobroczynnych substancji. To bardzo ważny krok, jeśli chcesz aby Twoje dłonie wyglądały młodo.

 

3 krok – nawilżaj skórę dłoni i wzmacniaj paznokcie

Znakomite efekty mogą przynieść niewielkie zmiany w Twoich przyzwyczajeniach. Zarówno przed sprzątaniem, jak i w chwilach relaksu możesz zrobić wyżej wymieniony peeling i pomalować paznokcie odżywką, następnie wetrzeć w dłonie tłusty krem, który ochroni je przed szkodliwym działaniem wody i detergentów. Pod paznokcie możesz nałożyć trochę oliwki lub innych olejków (arganowego czy migdałowego). Tak ochronione dłonie są gotowe nawet na bardzo długą pracę w rękawiczkach i możesz mieć absolutną pewność, że dzięki takim zabiegom zachowasz ich elastyczność na dłużej.

 

4 krok – stosuj odpowiednie kosmetyki

Używaj preparatów, które są dostosowane do pory roku. Zimą kremy powinny być tłustsze, a latem bardziej świeże i nawilżające. Pierwsze ochronią Cię przed zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi, a te drugie przygotują na spotkanie z suchym powietrzem.


Uwaga!

Czy wiesz dlaczego nie powinnaś stosować kremów nawilżających zimą? Zawierają sporo wody, a jak wiadomo mróz sprawia, że zmienia ona swój stan skupienia. Jeśli w ten sposób nawilżysz skórę dłoni przed wyjściem z domu narazisz ją jedynie na zniszczenie. Powstaną zaczerwienienia i spękania, a skóra może nawet boleśnie pierzchnąć.


Latem niezwykle istotne jest również, żebyś stosowała kremy do rąk, które posiadają specjalny filtr UV. To nie tylko zapobiegnie poparzeniu skóry, ale może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka, a przede wszystkim pozwoli Ci zachować młody, elastyczny i pozbawiony zmarszczek wierzch dłoni.